5 tipp, hogy csökkentsd az ökológiai lábnyomod, amikor utazol
A fenntarthatóság, a fenntartható fejlődés manapság egyre divatosabb, sokszor használt kifejezések. De mit is jelentenek ezek valójában és hogyan kapcsolódnak a turizmushoz?
Ezeket láttad már?
Míg sokak számára, a fenntarthatóság egyenlő a környezetvédelemmel, fontos megállapítanunk, hogy ez a fogalom nem korlátozható csupán a környezeti problémákra és a természetvédelemre. Valójában a fenntarthatóság, csak a gazdasági, a társadalmi és a környezeti érdekek harmonizálásával valósítható meg.
A fenntarthatóság fogalmát az ENSZ a következőképp definiálta ezt:
A fenntartható fejlődés olyan fejlődés, amely kielégíti a jelen szükségleteit, anélkül, hogy veszélyeztetné a jövő nemzedékek esélyét arra, hogy ők is kielégíthessék saját szükségleteiket.
A fenntartható fejlődés fontos szerepet játszik a gazdaság minden területén, de talán a turizmus az az iparág, amely természeténél fogva a legjobban törekszik a társadalmi, környezeti és gazdasági jólét harmonizálására. Sokak, tévesen, a fenntartható turizmust a turizmus egy külön típusának tartják, pedig valójában az ezt elősegítő irányelvek a turizmus bármely részében alkalmazhatóak, beleértve a tömegturizmust is.
Az Európa-szerte tapasztalható turizmusellenes tüntetések (pl. Barcelona) vagy Délkelet-Ázsia számos turisztikai desztinációjának ideiglenes lezárása (pl. Borocay, Fülöp-szigetek és Maya Bay, Thaiföld) mind a fenntartható turizmus hiányára figyelmeztetnek. Természetesen ezeket az igen komoly problémákat egyedül egy turista sem oldhatja meg, azonban, ha apró lépésenként mindannyian igyekszünk csökkenteni az ökológiai lábnyomunkat, igenis komoly változást érhetünk el.
Ha utazásaid során Te is szeretnél tenni a fenntarthatóságért, íme 5 tipp, amiket betartva felelősségteljesebb utazóvá válhatsz:
1. Minimalizáld a hulladéktermelésed, ne szennyezd a környezetet
Próbáld meg kerülni az eldobható műanyag termékek használatát, például ne kérj műanyagzacskókat, szívószálakat. Ne használj több vizet és áramot, mint amire szükséged van. A célállomásodon autóbérlés helyett használd a helyi tömegközlekedést vagy bérelj biciklit. Ha van rá lehetőség, két célállomás között ne repülj, válaszd inkább a buszt vagy a vonatot.
2. Foglalj öko-tudatos szállást
Egy fenntartható szálláshely nem feltétlen jelenti azt, hogy nélkülöznöd kell a kényelmet. Legközelebbi utad tervezése során nézz utána, hogy az adott városban, milyen lehetőségek vannak, hogyan hat majd az ott-tartózkodásod a helyi ökoszisztémára.
3. Támogasd a helyieket
Utazásod során próbálj helyi vállalkozásokat támogatni. Ezt legkönnyebben úgy teheted, ha helyi éttermekben eszel, melyek helyi alapanyagokat használnak vagy ellátogatsz a piacokra. Ügyelj arra, hogy szuveníreket is helyi kézművesektől vásárolj, ezzel is elősegítve kulturális örökségük megőrzését.
4. Tiszteld a helyi kultúrát
Az utazás csodálatos lehetőséget kínál más kultúrák megismerésére, de fontos, hogy tiszteletben tartsd a helyi hagyományokat és szokásokat. Utazás előtt nézz utána a kulturális normáknak, öltözködési és viselkedési szokásoknak, hogy könnyedén beilleszkedj az adott környezetbe.
5. Védd az állatokat
Fontos, hogy csak olyan programokon vegyél részt, melyek nem okoznak szenvedést az állatoknak. Ide tartoznak a számos helyen elérhető elefánt lovaglások, delfinekkel úszás, tigris simogatás stb. Ha tengerparti nyaralást tervezel, vásárolj olyan naptejet, ami nem árt a koralloknak. Végül, de nem utolsó sorban ne vásárolj különböző, adott esetben védett, állatokból készült szuveníreket.
Varga Mercédesz