Egy hónapon keresztül minden nap csalánteát ittam, és az eredmény minden várakozást felülmúlt
A csalántea nem tartozik azok közé az italok közé, melyek hallatán azonnal összefut a nyál a szánkban, a TikTokon mégis egyre nagyobb trend ezt fogyasztani. Igaz, nem az ízének, sokkal inkább az egészségünkre gyakorolt hatásának köszönhető a népszerűsége: fájdalomcsillapító, gyulladáscsökkentő és anyagcsere serkentő csodaszerként tartják számon.
Ezeket láttad már?
Elsőre azt gondolhatnánk, a csalán nem tartozik a legtrendibb gyógynövények közé, az utóbbi időben mégis felrobbantotta a TikTokot. Ráadásul jó okkal lett az influencerek nagy kedvence: a csalántea szuper anyagcsere fokozó, melynek köszönhetően képes megszüntetni a puffadást. Amikor a német GLAMOUR magazin szerkesztője, Katharina Walser már a sokadik erről szóló posztba futott bele, úgy döntött, végére jár a csalántea-trendnek, és a saját bőrén teszteli a hatását.
A csalántea jótékony hatásai
Bár a csalántea a TikTokon csak az utóbbi időben vált népszerűvé, és főként a fogyás elősegítése miatt rajonganak érte, a természetgyógyászatban ezt a vadon termő gyógynövényt régóta használják húgyúti fertőzések, egyes reumás betegségek és magas vérnyomás ellen.
„A csalánt több mint 2000 éve használják a természetgyógyászatban gyógyító tulajdonságai miatt. Ezen tulajdonságai közé tartozik az antiproliferatív, gyulladáscsökkentő, antioxidáns, fájdalomcsillapító, immunstimuláló , fertőzés- és vérnyomáscsökkentő hatása, továbbá fekélyes, szív- és érrendszeri betegségek esetén is alkalmazzák”- áll az NLM (National Library of Medicine) publikációjában.
Egy hónapon keresztül minden nap fogyasztotta, ez történt a testével
„Számomra a csalántea kipróbálása nem a fogyásról szólt” - kezdi a beszámolóját Katharina. Inkább arra volt kíváncsi, valóban segíthet-e az egészséges anyagcsere kialakításában. Pajzsmirigy betegsége miatt ugyanis lassú volt az anyagcseréje, ami vízvisszatartással, fejfájással és fáradtsággal járt együtt.
„Be kell vallanom, hogy az első reggelek kemények voltak. Nem a tea kesernyés íze miatt, hanem azért, mert el kellett búcsúznom a reggeli kávétól. A bennem élő Lorelai Gilmore-nak így vissza kellett vonulnia, de elhatároztam, hogy ennek ellenére sem adom fel” - fogalmazott.
Az első néhány nap után semmilyen változást nem tapasztalt, egy hét után pedig már bosszankodott, hogy a semmiért mondott le a kávéról. Ennek hatására kutakodott egy kicsit a neten, és rájött, hogy a csalánteát nem fontos reggel elfogyasztani - sőt, nyugtató hatása miatt inkább este ajánlott. Így végül átállt arra, hogy lefekvés előtt ivott meg belőle egy-egy csészével.
„Ez nemcsak a reggeli rutinomat könnyítette meg, de végre elkezdtem látni a hatását. Néhány nap után azt vettem észre, hogy reggelente lényegesen kevésbé puffadt az arcom, mint korábban” - mesélte, majd hozzátette, hogy a második hét végén jött rá, hogy 14 napon keresztül nem volt migrénje, ami nála nagyon ritka. Ekkor gondolt először arra, hogy a csalántea tényleg „igazi csodaszer”.
A harmadik héten észrevettem, hogy a testem többi része is kevésbé puffadt. Sőt, azt is többször mondták nekem, hogy a bőröm 'olyan ragyogónak tűnik', ezt a bókot pedig korábban ritkán kaptam meg.
A negyedik héten azonban migrénje volt, így rá kellett jönnie, hogy a csalántea azért varázsütés szerűen nem tudja örökre megszüntetni a fejfájását. Ez kissé elkeserítette, de úgy döntött, a továbbiakban sem mond le a rendszeres fogyasztásáról. „Ki tudja, lehet, hogy sok citrommal és mentával majd jól is esik nyáron jeges teaként?” - zárta a beszámolóját.
Ezekre nagyon figyelj, ha rendszeresen fogyasztanál csalánteát
A csalán dehidratáló hatású, ezért a csalántea elfogyasztása után ügyelj a megfelelő folyadékbevitelre, hogy elkerüld a kiszáradást. Ugyanezen okból várandós nőknek tiltólistás ez a gyógynövény! Továbbá a csalán ajánlott napi bevitelét - vagyis a napi három csésze csalánteát - nem szabad túllépni, hogy biztosan elkerüljük a gyomor- és bélpanaszokat, például a hányingert és a hasmenést.
Forrás: glamour.de