Sokak kedvence a Casa Christa Agriturismo - Exkluzív birtokká vált a balatoni szerelem présház
Még csak három éve működik, máris számos elismerést kapott a balatonszőlősi Casa Christa Agriturismo, ahol hét különlegesen felújított présházat és egy menő éttermet üzemeltet Forrai-Kovács Kriszta és párja, Forrai Miklós.
Ezeket láttad már?
Kriszta, a birtok névadója modern meséje arról, hogy hogyan lett egy saját pihenésre szánt, szerelem présházból exkluzív Casa Christa Agriturismo vendéglátó birtok a Balaton északi partján. Különleges és inspiráló történet, ami nem csak a vendégeknek nyerte el tetszését, de a szakma is azonnal felfigyelt rájuk. Tavaly novemberben elnyerték a Michelin csillagos éttermek előszobájának tartott Michelin Bib Gourmand díjat, majd májusban a Dining Guide-különdíját, az Év Legszerethetőbb Étterme címet, nyáron pedig a Best of Balaton katalógusba is bekerültek.
Balatonszőlős felett, a Kis Gella dombon, Pécsely és Vászoly szomszédságában, mintegy 45 000 négyzetméteren található az elmúlt évek egyik legdinamikusabban fejlődő vendéglátóhelye. A történet egy kicsi présházzal kezdődött, majd 7 másikkal folytatódott. A toszkán stílusban felújított, egyedien berendezett présházaktól és a díjazott étteremtől ráadásul lenyűgöző kilátás nyílik a Balatonra.
Úgy tudom, kifejezetten érdekes története van az indulásnak…
Ez tényleg egy egyedi történet, a vendégek is szeretik tudni, hogy mi áll a birtok létrejöttének hátterében.
Szeretnénk megosztani az olvasóinkkal…
A férjemmel, Mikivel munkakapcsolatból ismerjük egymást több mint húsz éve, de hat éve szorosabbá fűztük a viszonyt, végül összeházasodtunk. Kiderült, hogy mind a ketten, külön-külön is keresgéltünk egy mesebeli telket a Balaton északi partján. Annyi volt a különbség, hogy én inkább Csopak és Tihany körzetében, míg Miki a Káli-medencében nézelődött. Nekem egy kritériumom volt, hogy rálássak a tóra.
A keresgélés hirtelen felgyorsult és neked kedvezett a helyszín…
Az első három hónap keresgélés után már meg is vettük az első, kis nadrágszíj telket, a mai étterem alatti részt, amin egy romos présház állt. Ismerve Mikit csak annyit kértem, hogy ez maradjon a mi kis hétvégi pihenőtelkünk, a nyugalom szigete, ne legyen belőle biznisz. Nagy szerencsénkre a domboldal több tulajdonosa szerette volna eladni a telkét, présházát, így még nagyon jó időben, viszonylag gyorsan jutottunk a telkekhez, házakhoz.
Ez ugye a pandémia előtt volt?
Igen, 2017-2018-ban két év alatt sikerült megvásárolnunk a telkeket, még a Covid előtt. Rendes gazdaként pedig elkezdtük felújítgatni a házakat.
Ez ekkor már többé vált egy sima hétvégi házikónál?
Valóban. Egy kedves, romantikus történetnek köszönhetően nem tudtam nemet mondani Miki már több, mint húszéves víziójára, tervére. Rómában, a kedvenc városomban voltunk. Egyik reggel Miki elment nekem kávéért, és mivel egy kőfaragót talált a kávézó mellett, egy táblára ráfaragtatta, hogy Casa Christa. Ezzel megpecsételődött a telkek sorsa és elkezdődött a birtok kiépülése.
Mennyi időbe telt, hogy a romos présházakból, pincékből gyönyörű házat varázsoltatok? Könnyen találtatok szakembereket a környéken?
A házak kialakítása rohamtempóban történt. A telkek megvásárlásával párhuzamosan tulajdonképpen egy-két év alatt újítottuk fel a házakat. Eleinte csapatok jöttek, ám pár hónap múlva láttuk, hogy ez nem működik. Az egyik pinceajtó felújítását egy helyi asztalos fiúra bíztuk, aki utána - a legnagyobb szerencsénkre - az össze szakembert verbuválta. A belső tereket Miki álmodta meg, hihetetlen érzéke van ezek átalakításához, nem kellettek különleges tervek sem hozzá. Az első kettő háznál még kockás füzetes rajzokkal tervezgettünk, a többinél már könnyedén ment az ötletelés.
A bútorzat is különleges, minden ház másféle módon lett berendezve. Mi ihletett?
A belső kialakítást is igyekeztünk saját igényszintünknek megfelelően megalkotni, mindenképpen egy magasabb szintű szállást szerettünk volna létrehozni. Az enteriőr a mi ízlésünket tükrözi vissza, talán három számunkra is kedves világból származik az ihlet: Baliról, az indonéz szigetvilágból, Tulumból, a mexikói Yucatán-félsziget karibi partvidékén fekvő nyugodt tengerparti városkából, a harmadik pedig Ibizáról, ahol hasonló stílusban vannak berendezve a házak. A cél a letisztult, funkcionálisan jól működő, de egységes dizájnt alkotó belső kialakítás volt. Nagy segítségünkre volt jó barátunk, Késmárky Kriszta, a Goamama tulajdonosa. Közösen összevadásztuk a berendezési tárgyakat, sok mindet online rendeltünk.
Mikor nyitottátok meg az első, szálláshelyként szolgáló présházat?
2020 nyarán nyitottunk három házzal, tehát alig több mint két éve. Augusztusban átadtuk a következő két házat, majd 2021-ben a fennmaradó két házat. Az étterem 2022. év elejétől működik.
Az éttermes vonalat a férjed viszi?
Mikinek korábban olyan vendéglátóegységek kerültek ki a kezei közül, mint az ikonikus Articsóka Étterem, a Malomtó (országunk első fine dining étterme), vagy a lassan tizenhárom éve sikeres működő Alessio Étterem. Emellett vagy tizenhárom országban vállal catering munkát. A sikeres gasztronómiai karrierjét az agriturismo-nak a víziója már régóta kíséri: egy olyan birtok, szálláshely létrehozása (hasonlatosan az olasz agriturismokhoz), ahol egy viszonylag nagy területen, kellő intimitást nyújtva, szétszórtan találhatók meg a kis házak, szálláshelyek. A birtok központja egy étterem, ahol nem csak reggelivel szolgáljuk ki a vendégeket, hanem egész napos ellátással. Itt párok, baráti társaságok, céges elvonulásra vagy akár egyedül érkezők is tartalmas időt tudnak itt eltölteni.
Kislányként miről álmodtál?
Nem egy konvencionális életről. Mindig is az hajtott előre, hogy minél többet lássak, a világból, tapasztaljak az életből. A birtok egy szerelemgyerek, amire nagyon büszkék vagyunk. Emellett a Funzine Média tulajdonosaként immáron 18 éve a másik „gyermekem” egy médiatermék, ami köszönhetően a fantasztikus csapatnak, a magyar médiapiacot megélt rengeteg változás ellenére is megmaradt a piac elsőszámú program- és életmód magazinjaként.
Otthonról hoztad ezt a kitartást, szorgalmat?
Biztosan számít, hogy milyen biztos háttérben nőttem fel. Anyukám közgazdász, apukám mérnök tervező. A bátyámmal a mai napig hihetetlen testvéri szeretetben élünk, ott segítjük egymást, ahol tudjuk.
Mivel fogtátok meg az embereket és a szakmát?
Az igényesség és a magas minőség mellett a legfontosabb, hogy igyekszünk azt nyújtani a vendégeknek, amire igazán vágynak. Úgy látjuk, hogy a vendégek egyre inkább az elvonulásra lehetőséget nyújtó helyeket keresik, emellett a saját, önálló wellness is egy vonzó tényező, ami még inkább az intim pihenést szolgálja. A másik a nagyon családias, személyes vendéglátás, amibe az étterem is beletartozik. Ez több energiát igényel, de mindenképp megéri.
Ez pontosan mit takar?
Az érdeklődéstől kezdődően több telefon- és levélváltáson keresztül születik meg az adott ház, az adott időpont kiválasztása Így a vendégek érkezésekor már szinte ismerősként fogadjuk őket, ők pedig úgy érzik, mintha haza érkeznének.
Ehhez szükséges az állandó jelenléted?
Biztosan sokat tesz hozzá: nyáron szinte végig lenn tartózkodunk a birtokon, késő ősztől tavaszig a szálláshely- és étterem nyitvatartásához igazodva vagyunk a Balatonon.
A személyzet is átvette ezt a mentalitást?
Igen, ez csak így működik és a visszajelzések is azt mutatják, hogy ezt a fajta szeretetteljes vendéglátást nagyra értékelik vendégeink.
Milyen végzettséged van, hogy ennyire érzed a vendéglátást?
Alapvetően közgazdász diplomával rendelkezem, marketinggel foglalkoztam sok éven keresztül, ami nem hátrány egy márka, szolgáltatás megismertetésében.
Ha külföldre mész, akkor összehasonlíthatod a szálláshelyedet?
Bárhová megyünk, már más szemmel nézzük a szálláshelyeket. Ha pár napra el is jutunk valahova, az szakmai út is egyben, igyekszünk inspirációkat nyerni egy-egy útból.
Ennyi díjra gondoltatok ilyen rövid idő alatt?
Nem a díjak miatt tesszük, amit és ahogy teszünk, persze ez a sok elismerés a vendégektől érkezően, a díjakon keresztül rengeteget ad a mindennapjainkhoz, a további fejlődéshez, további munkánkhoz.