Az 5:1-es szabály lenne a boldog párok titka? Pszichológus magyarázza a párkapcsolatok mágikus képletét, ami nagyon is valóságos
Hogyan lehet megőrizni a kapcsolat harmóniáját a viták során? Egy pszichológus egyszerű, de zseniális szabálya szerint a pozitív és negatív interakciók arányának betartása lehet a boldog párkapcsolat kulcsa.
Ezeket láttad már?
Szeretnéd tudni, mi különbözteti meg a boldog párokat a többiektől? A szakemberek úgy vélik, hogy a titok egy egyszerű arányban rejlik: öt pozitív interakcióra jut egy negatív. John M. Gottman és csapata kutatásai alapján ez az 5:1-es szabály lehet a boldog párok titka. Nézzük, hogyan működik ez a képlet, és mit tanulhatunk belőle!
Az 5:1 szabály alapjai
John M. Gottman pszichológus és kollégája, Robert W. Levenson a hetvenes években kezdte el kutatni a párkapcsolatok dinamikáját. Vizsgálataikban arra jöttek rá, hogy a boldog párok titka a pozitív és negatív interakciók közötti megfelelő egyensúly. Kutatásuk szerint, ha egy kapcsolatban minden negatív interakciót öt pozitív ellensúlyoz, az nagy valószínűséggel tartós és boldog lesz. Gottman így fogalmaz: „A haragnak csak akkor van negatív hatása, ha kritikával vagy megvetéssel együtt fejeződik ki, vagy ha védekező jellegű.”
A boldog párok nemcsak elkerülik a konfliktusokat, hanem tudatosan dolgoznak azon, hogy pozitív érzelmekkel töltsék meg kapcsolatukat. Íme, nyolc módszer, amelyek segítenek betartani az 5:1 szabályt:
1. Érdeklődés a másik iránt
Amikor kialakul egy veszekedés, meghallgatjátok egymást? Érdekel, miért olyan dühös a másik? Tegyetek fel kérdéseket, vagy használjátok a testbeszédeket arra, hogy egyértelművé tegyétek egymás számára: komolyan veszitek a problémát.
2. A szeretet kifejezése
A beszélgetésen belül a szeretet kifejezése, valamint a fizikai és verbális kommunikáció csökkentheti a stresszt. Például úgy, hogy megértetitek egymással, hogy ebben együtt vagytok benne, és együtt is fogtok rá megoldást találni.
3. Apró gesztusok
A figyelem és a szeretet apró gesztusai, amelyek idővel ismétlődnek, pozitivitást hozhatnak a kapcsolatba, és hosszú távon erősítik a köteléket. Egy ölelés vagy egy kedves szó csodákat tehet a legstresszesebb helyzetekben is.
4. Tudatos elismerés
Az, hogy mit gondoltok egymásról, meghatározza azt, ahogyan bántok vele. Tehát ha lelkileg mindig egyensúlyba hozzátok a negatívnak vélt szempontokat a pozitív emlékekkel és a jó tulajdonságok elismerésével, úgy empátiát és pozitív energiát visztek a partnerségbe.
5. Összpontosítás a hasonlóságokra
Ha egy beszélgetés során kiemelitek azokat a pontokat, amelyekben egyetértetek, a problémák könnyebben megoldhatók.
6. Empátia és bocsánatkérés
Az empátia az emberi kapcsolatok egyik legmélyebb formája, amely megértést és szeretetet éreztet másokkal. A szakértők szerint az empátiát a partnerségben folyamatosan fejleszteni kell.
7. Egymás nézőpontjának elfogadása
A sajátodtól eltérő perspektíva elfogadása nem feltétlenül jelenti azt, hogy egyetértesz vele, de ez egy módja annak, hogy a másik személyt tiszteletben tartsd.
8. Vicc
A játékos viccelődés és a közös nevetés enyhítheti a feszültséget egy heves vitában. A legtöbb párnak megvan a saját játékos nyelve; ezt nyugodtan érdemes előhúzni a kalapból, ha szeretnétek lecsillapítani a kedélyeket.
A bókok jelentősége
Arthur C. Brooks, a The Atlantic rovatvezetője szerint: „Kapcsolataink minősége a dicséret és a kritika arányától függ. Azok emberek, akikkel kapcsolatba kerülünk - akár otthon, akár a munkahelyen -, nemcsak fejlődnek, amikor az alkalmi kritikák mellett megfelelő arányban pozitív visszajelzést kapnak, hanem nagyobb valószínűséggel teljesítenek jól, érnek el sikereket és kedvelnek meg minket” Brooks szerint a bókok akkor igazán hatékonyak, ha „hiteles személytől származnak, őszinték, spontának, és megfelelő kontextusban hangzanak el.”
Rhett Diessner pszichológus szerint az erkölcsi szépség, vagyis az emberi értékek dicsérete „elősegíti az emberiség iránti pozitív és jóindulatú hozzáállást.” Ez az a fajta bók, amely azon túl, hogy önbizalmat ad, erősíti a kapcsolatokat és az emberek közötti köteléket is.
Az 5:1 szabály tehát összességében egy végtelenül egyszerű, de hatékony eszköz, amely segíthet abban, hogy a kapcsolatotok boldog és kiegyensúlyozott maradjon. Ha esetleg sor kerül egy vitára a jövőben, ne felejtsétek el kipróbálni!