Egy boldog párkapcsolat ezen a 6 másodperces szokáson múlik: két pszichológus nevéhez működik a zseniális módszer
Csókolózni a világ egyik legjobb dolga, kevés ennél romantikusabb dolog létezik. Persze ahány pár, annyi szokás: vannak, akik csak a négy fal között csinálják, mások végigcsókolják a várost, ahogyan a romantikus filmekben látni. Egyesek finoman, mások vad csatákat vívnak, vannak, akik csak apró puszikat adnak, mások hosszan elnyújtják a szerelem ikonikus tettét.
Ezeket láttad már?
A tudománynak azonban mint mindenről, erről is megvan a véleménye, és a pszichológusok elárulták, hogy a csóknak akkor van pozitív hatása, ha az legalább 6 másodpercig tart. De hogy pontosan miért is jó az elnyújtott csók, és mire van hatása a vágyak beteljesülésén kívül?
A gyors puszik megölik az intimitást
Nos, a hétköznapokban sok pár életében nem annyira gyakori a hosszú csók. Mindig rohanunk, indulni készülünk, alvás előtt vagyunk, vagy valaminek a közepében: ezért csak egy-egy gyors puszira van idő. Pedig ha ez 6 másodpercig tartana, sok egészségügyi előnyét is megtapasztalhatnánk.
Dr. John Gottman szerint a 6 másodperc kell ahhoz, hogy igazi kapcsolatot tudjunk teremteni a csók alatt a partnerünkkel. A szakember szerint ez sok feszültségtől is megóv minket a párkapcsolatban. Ezzel ugyanis olyan fokú intimitást teremtünk, amellyel elkerülhetőek az intimitás hiányából fakadó gondok.
De miért annyira jó a 6 másodperces csók?
- Kapcsolati rituálét építhetünk vele, egy olyan szokásunk lesz, amely gyorsan kapcsol minket össze a partnerrel, mégis szinte bárhol kivitelezhető, nem kell hozzá hálószoba. Ez a legkönnyebb módja a fizikai kapcsolódásra.
- Fokozza a szeretetet és a csodálatot, akik naponta legalább egyszer 6 másodpercig csókolóznak, azokban nem merül fel, hogy nincs meg a kellő intimitás, sokkal inkább úgy érzik, a párjuk is vágyik rá.
- Megbecsülést épít ki a felek között: mindketten tudják majd, hogy a másik is igényli a közelséget, a meghitt és intim pillanatokat, a testiséget.
- A 6 másodperces csók teret ad arra, hogy kísérletezzünk, hiszen a csókban nincs határ, lehet bármilyen, határ a csillagos ég. Ha eleget csókolózunk, jobban tisztában leszünk azzal, mit preferálunk mi, vagy a párunk.
- Remek előjáték lehet, a 6 másodperces csókból gyakran alakulhat ki mélyebb intim kapcsolat, annak a stílusából már szavak nélkül is érezhető, ha valaki tovább vinné a dolgot.
- A csók, főleg, ha legalább 6 másodperig tart, csökkenti a kortizol szintet, azaz a stresszhormont, és növeli az oxitocint, azaz a szerelemhormont.
A 6 másodperces csók a pszichológia szerint is remek eszköz: a legkönnyebb, és legkevésbé időigényes módja annak, hogy javítsd a partnereddel való kapcsolatot, és fenntartsd a tüzet, amely összeköt titeket. A legjobb, ha napi 2 alkalommal is megteszitek, amely még mindig kevesebb, mint 90 másodperc, azaz másfél perc egy nap.
Egy házaspárhoz fűződik a módszer
A módszer egyébként John Gottman házasság-és családterapeuta, valamint felesége, Julie Schwarz Gottman klinikai pszichológus nevéhez fűződik. Ők alapították meg a Gottmann Institute-ot, akik 24 országban, 70 000 ember bevonásával végezték el a kutatást, mi a sikeres kapcsolat titka. Ők akkor azt a választ találták, hogy az apró gesztusok, amelyekkel a pár tagjai kifejezik a szeretetüket és szerelmüket, azok vannak a legnagyobb hatással a párok hosszútávú boldogságára és sikerére – innen jön a 6 másodperces csók, amely megfelel ennek.
John Gottman szerint, azoknak az embereknek a legjobb a szexuális élete és a párkapcsolata, akik a hálószobán kívül is érzik, hogy a másik számára kívánatosak, és a tűz még mindig ég. Szerintük az egészséges nemi élet és a szenvedélyes szerelem megléte nem a hálószobában dől el, sokkal inkább a mindennapokban.
A 20 másodperces ölelés a másik lehetőség
Szerinte fontos lenne, hogy a rohanó hétköznapokban is egyre több olyan dolgot csináljunk a párunkkal, amely növeli az oxitocint az agyban – ilyen a 6 másodperces csók. Ám ha valaki ezt nem szeretné, ennél visszafogottabb verzióra vágyik, annak is van tanácsolt módszere: a 20 másodperces ölelés. Ez ugyanis gyakran ugyanúgy beindítja az oxitocin felszabadulását, amely segít a pároknak a kötődésben, valamint abban, hogy bízzanak egymásban. Sosem szabad alábecsülni az intimitási rituálékat, amelyek apróbb dolgok is lehetnek, mint amelyekre először gondolnánk.
Kötelességgé válik az izgalom?
Voltak persze kritikus hangok, akik azzal érveltek a 6 másodperces csók ellen, hogy ha az ember a csók közben számolgatni kezd, az már régen rossz, és könnyedén megöli a romantikát. Pedig Gottman módszerét nem úgy kell elképzelni, hogy folyamatosan számolsz a csók közben. Sokkal inkább, hogy belemész a pillanatba, megéled azt, és kicsit lelassulsz. Mindenki érzi, hogy megvan-e a csóknak az a hatása, amikor az ember azt érzi, megáll körülötte a világ, megfagy a pillanat. Ha ez megvan, akkor máris nyert ügye van a párnak.
Függetlenül attól, hogy friss pár vagytok, vagy évtizedek óta egymás mellett éltek, a 6 másodperces csók jó módja lehet annak, hogy megerősítsétek a kapcsolatotokat. Sok pár a munkából való hazaérkezés, az esti találkozás alkalmával illeszti bele a napi rutinba, és ez máris remek előszobája a boldog estének: ha azt érzed, hogy a másik várta már, hogy ismét találkozzatok, az azonnal mosolyt csal az arcodra. 20 másodpercig ölelkezni, vagy 6 másodpercig csókolni nem irreális elvárás, mégis hihetetlen lágyságot és biztonságérzetet hoz a párkapcsolatba mindkét opció.