Mindenképp húzasd ki a bölcsességfogakat, elmondjuk, miért
Nem is gondolnád, hogy időnként mekkora galibát okozhatnak a bölcsességfogak. Általában nem véletlenül javasolják a fogorvosok, hogy bizonyos helyzetekben – még ha egészségesek is –, érdemes megszabadulnod tőlük.
Ezeket láttad már?
A bölcsességfogak az alsó és a felső fogsor utolsó fogai, melyek általában a kamaszévek végén törnek elő, időnként több-kevesebb probléma kíséretében. Dr. Bukna Ildikó fogorvos segítségével most választ kapsz a témát érintő legfontosabb kérdésekre.
Így okozhat bajt
A gyakran csak nyolcas fogként emlegetett bölcsességfogak a sorban az utolsóként helyezkednek el a szádban, de teljesen természetes helyzet az is, ha valakinek egyáltalán nem is bújnak elő. Az evolúció során rengeteg változáson ment át a testünk és az arckoponyánk is, megváltozott az állkapocs mérete, és előfordul, hogy a fogcsíra hiánya miatt elő sem bújik egyik-másik, vagy akár az összes bölcsességfog. Sok helyzetben viszont annak ellenére próbálnak előbújni, hogy a szájüregben nincs számukra elég hely.
„A bölcsességfogak rendkívül romlékonyak, mert a koronájuk eltér a többi rágófogtól. Bonyolult barázdaszerkezettel rendelkeznek, és általában véve is nehezebben tisztíthatóak, mivel sokszor annyira hátul helyezkednek el, hogy a fogkefe nem éri el őket megfelelően. Ilyenkor gyulladásokat okoznak, és szuvasodásnak is indulhatnak, ráadásul még az ép és egészséges fogsort is képesek összetolni. Nagyon sok páciens fordul hozzám elő nem tört bölcsességfogból eredő gyulladásos panasszal, amit nagyrészt az íny alá beszorult lepedékek, ételmaradékok okoznak. A fogszabályzásnál is alapvetés, hogyha a páciensnek még vannak bölcsességfogai, még a kezelés megkezdése előtt érdemes eltávolítani őket” – mondja a Love your Smile fogorvosi rendelő doktornője.
Engedd el!
Akár kibújtak, akár még nem, a bölcsességfogaiddal kapcsolatban mindenképpen konzultálj a fogorvosoddal, aki az esetek döntő többségében azok eltávolítását fogja javasolni. Az, hogy milyen típusú lesz a beavatkozás, függ attól is, hogy hogyan helyezkednek el ezek a fogak a szájüregben.
A teljesen kibújt fogakat általában fogorvos távolítja el kettesével, helyi érzéstelenítésben. A részben vagy teljesen az íny alatt elhelyezkedő fogak eltávolítása kisebb szájsebészeti műtét formájában történik. Mindkét esetben az eltávolítás után egy véres nyák képződik a fog helyén, ami a gyógyulás során ínnyé alakul. Ilyenkor nagyon fontos, hogy a beavatkozás után ne végezz megterhelő szívó, rágó mozdulatokat azon az oldalon, ahol a műtét történt, mert egyrészt begyulladhat a helye, másrészt a védőfunkció szerepét betöltőt vérnyák eltűnhet a sebből, ami további problémákat okozhat.
A foghúzás után legalább 48 óráig tilos tejet és tejterméket fogyasztani, mert ezekben a termékekben található lactobacillusok gyakran elfertőzhetik a sebet. A kibújt vagy kibújófélben lévő bölcsességfogakat minden esetben próbáld meg extra odafigyeléssel tisztán tartani kisméretű fogkefével és fogköztisztítóval!