Fogfehérítésen gondolkozol? Erre figyelj a fogorvos szerint, ha gyönyörű végeredményt szeretnél
Manapság, főleg a közösségi média felületein rendre találkozhatunk ragyogóan fehér fogsorokkal, amelyeket látva úgy érezhetjük, hogy a fogfehérítés a mi életünkben is megkerülhetetlen, egyszerűen nem maradhatunk le és pont. Ha neked is ismerős a helyzet, jó, ha tudod, pontosan hogyan zajlik, milyen esetleges mellékhatásai lehetnek, és persze azt, hogy eleve jó ötlet-e belevágnod.
Ezeket láttad már?
Ami talán a legfontosabb, ha a fogfehérítés a cél, hogy mielőtt bármire is rászánnád magad, kérd ki egy szakképzett fogorvos tanácsát. Lehetőleg ne kísérletezgess otthon, és abban az esetben, ha a szakember nem javasolja, ne erőltesd. Dr. Kovács Nikoletta fogorvos tanácsaival pedig most alapvetően is könnyebben eligazodhatsz, és megtudhatod a legfontosabb dolgokat a fogfehérítésről.
Miért van szükség a fogfehérítésre - vagy miért érezzük ezt?
Ennek több oka is lehet. Köszönhetően annak, hogy az élelmiszerek rengeteg mesterséges színezéket tartalmaznak, melyek nagymértékben elszínezik a fogakat. Illetve napjainkban az embereknek egyre fontosabb a fogaik szépsége, ápoltsága. Egy szép, szabályos, fehér fogazat ápoltságot, egészséget sugároz. Mára már kialakult egy esztétikai fogorvoslás szakirány, aminek köszönhetően egyre szélesebb körben tudunk megoldást nyújtani a páciensek esztétikai igényeire is. A fehér fogak többféle kezelésnek köszönhetően is elérhetőek már. Az, hogy kinek melyikre van szüksége, egy konzultáció után a fogorvos tudja személyre szabottan kiválasztani.
Kiknek ajánlott a fogfehérítés?
Akik a saját fogaik színén szeretnének néhány árnyalatot világosítani, de amúgy a fogak alakjával, méretével, elhelyezkedésével elégedettek. A fogfehérítés abban az esetben hatékony, ha a saját fogak teljesen épek, esetleg minimális tömés van bennük. Nem ajánlott, ha a fogak túlérzékenyek, hidegre, melegre, panaszosak, súlyosan destruálódtak már, nagy felszínű tömésekkel vannak ellátva, vagy koronával, hídpótlással borítottak. Gyökérkezelt fogakat is más módon lehet fehéríteni. Fehér foltos (fluorózis) fogak esetén sem nyújt megfelelő eredményt a fogfehérítés.
Mi történik fogfehérítés közben?
A kezelés kb. 1 órát vesz igénybe. Előzetes vizsgálat után az ajkakat hidratáljuk, és a páciens szájába helyezünk egy ajakeltartó eszközt. Az ínyre felteszünk egy ínymaszkot, azért, hogy a fehérítő anyag ne érhessen hozzá. Utána felkerül a fehérítő gél, amit vagy egy speciális lámpával vagy lézer eszközzel aktiválni kell. A különböző termékek esetében eltérő lehet a kezelés pontos időtartama. Átlagosan 20 percig tart egy megvilágítás, amit kétszer vagy háromszor lehet megismételni. Ezután az anyagot maradéktalanul eltávolítjuk a fogakról, és egy fluoridot tartalmazó géllel alaposan bekenjük, átmasszírozzuk a fogakat. A kezelés ideje alatt a páciens és az orvos is megfelelő védőszemüveget visel.
Milyen kezelésekkel és hatóanyagokkal találkozhatunk?
A klasszikus fogfehérítő eljárás során a hatóanyag vagy hidrogén peroxid vagy pedig karbamid peroxid. A hatóanyag koncentrációja és az aktiválás módja különbözhet. Beszélhetünk relatíve fogfehérítő hatású kezelésekről. Például a fogkőeltávolítás után is tisztábbak, világosabbak lehetnek a fogak, vagy air brush sópolírozással lehetséges a fog felszínes elszíneződéseinek eltávolítása, ami szintén világosabb fogakat eredményez. De létezik az úgynevezett ICON kezelés is, ami a fehér foltos fogakra nyújthat tartós megoldást.
Mellékhatásokkal is járhat a fogfehérítés?
Lehetséges mellékhatás a fogak néhány napig tartó érzékenysége. Ez minimálisra csökkenthető, ha nem fogyasztunk ez idő alatt túl hideg vagy túl meleg ételeket, italokat. Ha a kezelés megfelelően lett kivitelezve és egészséges fogakon történt, akkor ez csak átmeneti. Én szoktam javasolni a betegeimnek, hogy a kezelés előtt 1-2 héttel mindenképp használjanak magas fluorid tartalmú fogkrémeket. Így még inkább csökkenthetjük annak az esélyét, hogy a kezelés után érzékenység lépjen fel. Ezeket a termékeket még hetekkel később is lehet használni.
Tönkreteheti a fogainkat?
Kizárólag a szakszerűtlen alkalmazás okozhat kárt a fogakban. Például, ha már alapból sérültek, túlérzékenyek, erodálódottak az érintett fogak. Károsodást okozhat az anyag nem megfelelő használata, túl gyakran ismételt kezelések vagy esetleg olyan termék használata, ami nem engedélyezett. Gyakori kérdés a betegektől, hogy a fogfehérítéstől lekophat-e a fogzománc? Természetesen nem. A fogzománc alatt található dentin sárga színű, így, ha a fogfehérítő eljárás vékonyítaná vagy ,,koptatná” a zománcot, akkor az eredmény nem fehérebb, hanem sárgább, sötétebb lenne.
Mit tehetünk, hogy az eredmény minél tovább tartson?
Az elért eredményre vigyázni kell, hiszen a frissen fehérített fogfelszín még sokkal fogékonyabb a színező pigmentek befogadására. A kezelést követő 1-2 hétben amennyire csak lehet, kerüljük a színes ételeket, italokat. A dohányzás is kerülendő teljes mértékben. Színes italok helyett fogyasszunk vizet, tejet, tejtermékeket. Próbáljunk inkább fehér húsokat, kevésbé színes zöldségeket, gyümölcsöket választani. Saját tapasztalat alapján mondom, hogy curryt semmiképp se fogyasszanak a kezelés után legalább 2 hétig. Ha mégis színes élelmiszert fogyasztottunk, akkor öblítsük ki a szánkat, amint lehet, vagy a legjobb, ha egyből fogat mosunk utána.
Fogfehérítés otthon - működik vagy felejtsük el?
Én azt gondolom, hogy ebben az esetben a megelőzés az, ami hatékony lehet. Mégpedig a rendszeres, helyes fogápolás. Fogmosás és fogköztisztítás megfelelő eszközökkel és módszerrel. Minimum fél évente egyszer fogkőeltávolítás és air brush sópolírozás révén megőrizhetjük fogaink eredeti színét és óvhatjuk a drasztikus elszíneződéstől.
Minden tekintetben vigyázz az egészségedre:
- „Az öngondoskodás nem önzőség, hanem az egészséged előfeltétele” - szakértő segít, hogyan tudatosítsd magadban
- Sokat puffad a hasad? Az orvos elmondja, mi a teendő
- „Ha megtaláljuk azt, amire ráhatásunk van, érezni fogjuk, hogy kontrollunk van a helyzet felett” - Pszichológus segít, hogyan birkózz meg a napi stresszel