Biztonságban vagy?
Életünk egyik nagy kérdése a biztonság. Egy olyan dolog, amire mindig vágyunk, amire hosszútávon szükségünk van. Beszélünk érzelmi biztonságról, anyagi biztonságról, lelki biztonságról, sőt adatbiztonságról, a lényeg ugyanaz: kell a nyugalom érzése, azé a nyugalomé, hogy bármilyen probléma történjék, nem érhet minket baj.
Ezeket láttad már?
Te mit gondolsz, neked mire lenne szükséged, hogy teljesen biztonságban érezd magad? Pénz? Stabil párkapcsolat? A jelenlegi gondok elillanása? Vajon ki vagy mi ad biztonságot?
Gyerekkorban ez nem kérdés, hisz jó esetben a szüleink adják azt a védőhálót, szeretetet, ami által a kis színes világunk zavartalan marad. A gond ott kezdődik, ha ez nem adatik meg. Mit tanul meg ekkor a gyermek? "A világ veszélyes, ahol csak sérelmek érhetnek, ahol minden sarkon veszély les rám, és nincs senki, aki segítene." Megjelenik tehát a félelem, ami felnőttként is végigkíséri az életet.
Félelemből táplálkozni pedig nem túl szerencsés. Gondolj bele egy számodra félelmetes helyzetbe. Ehhez hasonlóra gondolok: egyedül mész egy veszélyes környék kivilágítatlan utcáján. Hogy viselkedsz? Valószínűleg visszahúzódsz, szinte csak lábujjhegyen somfordálsz, hogy a cipőd hangja se hallatszódjon. Az életben pedig ugyanez történik. A veszélyes világban csak szorosan a fal mellett sunnyogunk, nehogy észrevegyen minket bárki, hogy aztán lecsapjon, és kizsigereljen.
De van egy másik csapda is: a félelmek elől menekülünk, aminek a legjobb módja, hogy a félelmetes helyzettel egész egyszerűen nem nézünk szembe. Kivonjuk magunkat belőle, hisz úgy érezzük, nem tudjuk megoldani a benne rejlő problémát. Nem mondod meg a másiknak, hogy eleged van belőle, nem mondasz fel a munkahelyeden, nem szakítasz a pároddal, mert az nehéz. Mi lesz utána? Hogy lesz új állás? Mikor lesz új pasi? Mit csinálsz majd egyedül? Mind-mind félelem, ami visszatart. Mi a megoldás? Marad minden a régiben. Aztán pár hónap vagy év múlva értetlenül állsz: miért nem úgy alakult az élet, ahogy szerettem volna? Ahogy a mondás is tartja, ha valami olyat szeretnél, amid eddig nem volt, akkor olyat kell tenned, amit eddig nem tettél. Azaz a félelmekkel jobb szembenézni.
A biztonságot valójában mi teremtjük magunknak. Nekünk kell megadnunk az érzést saját magunk számára, hogy ha baj van, azt meg tudjuk oldani, ki tuduk jönni a nehéz helyzetekből is, és a világ biztonságos, nem pedig eltapos. Ne feledd, hogy a félelmek magunkban tartása, a sérelmeink, dühünk magunka fojtása legalább annyi energiába kerül, mint szembenézni velük, és megoldani a problémát. Ráadásul így egy csomó betegségtől is megvédheted magad.