Egészen megdöbbentő dolog történik a testeddel, ha át kell élned egy szeretted elvesztését

2025. március 26.
Megosztás Küldés Messengeren Pinterest

Egy szerettünk elvesztése szívszorító része az életnek, és borzasztóan megterhelheti a lelkünket. A hosszú élet titkainak kutatásával foglalkozó tudósok nemrég azonban arra is felhívták a figyelmet, hogy a testünkre milyen hatással lehet egy ilyen tragikus esemény. Az eredmények egészen megdöbbentőek, többek közt azért is, mert a várható élettartamunkra is kihathatnak.

Egy szerettünk elvesztése a várható élettartamunkat is befolyásolhatja
Egy szerettünk elvesztése a várható élettartamunkat is befolyásolhatja
Fotó: Cottonbro/Pexels

Életünk során a legtöbbünkkel sajnos többször is megtörténik, hogy elvesztjük egy szerettünket. Már egyetlen ilyen eset is rettenetesen megviselhet bennünket érzelmileg, a Columbia Egyetem egy hosszú éveken át tartó kutatása szerint pedig egy-egy haláleset a testünket sem kíméli, és olyan következményei lehetnek, amelyekre sokan eddig még csak soha nem is gondoltunk.

Szomorú eredmény született

A Columbia Egyetem tavaly 3963 személy adatait elemezte a gyermekkortól a felnőttkorig. A résztvevőket még 1994-ben vették fel az első adatgyűjtési sorozatba, és egészen a 2018-as „ötödik hullámig” követték nyomon az életüket. A tudósok leginkább arra voltak kíváncsiak, hogy a veszteségek hogyan befolyásolják az egyes személyek biológiai életkorát - írja a Mirror.

A résztvevők közel 40%-a tapasztalta meg legalább egy szerette elvesztését felnőttkorában, 33 és 43 éves kora között. Az eredmények azt mutatták, hogy a több mint két veszteséget átélt egyéneknek „idősebb biológiai életkoruk” volt, mint azoknak, akiknek nem.

Idősebbek lehetünk, mint ahogy hisszük

„Tanulmányunk szoros kapcsolatot mutat a szeretteink elvesztése az életút során a gyermekkortól a felnőttkorig tartó időszakban és a gyorsabb biológiai öregedés között” - árulta el dr. Allison Aiello, a tanulmány vezető szerzője az Egyesült Államokra vonatkozóan, de jó eséllyel szerte a világon hasonló hatása lehet egy szerettünk elvesztésének, aminek szemmel látható jelei is lehetnek.

Mielőtt ezekre kitérnénk, azonban fontos megjegyezni a biológiai és a kronológiai életkor közötti különbséget. Míg az utóbbi a születésnapok számára utal, addig a „biológiai életkor” kifejezetten a sejtek és szövetek életkorát írja le. Ha tehát a biológiai életkorod magasabb, mint a kronológiai életkorod, akkor lényegében idősebb vagy annál, mint amennyi az éveid száma.

Látványos jelekkel járhat

Ha a biológiai életkorunk magasabb, mint a kronológiai életkorunk, az olyan látványos jelekkel járhat, mint a ráncok, az ősz haj vagy a csökkent mozgásképesség, de más, vizsgálatokkal megállapítható tünetek is utalhatnak rá, például a sejtek pusztulása. Bár a tudósok még nem értik teljesen a szeretteink elvesztése és a biológiai öregedés közötti kapcsolatot, megjegyezték, hogy a trauma hozzájárulhat a dologhoz.

A Mirror továbbá arról is beszámolt, hogy ez az érzelmi reakció, amelyet egy mélyen nyomasztó esemény vált ki, kognitív problémákat, mentális egészséget érintő betegségeket és akár a szívbetegség kialakulásának a magasabb kockázatát is okozhatja. Utóbbi különösen ijesztő lehet, tekintve, hogy a KSH adatai szerint Magyarországon 2019-ben a halálozások 49%-át, 64 ezer halálesetet okoztak a szív- és érrendszeri betegségek.

Tehetünk bármit a következmények ellen?

Végül, de nem utolsó sorban dr. Aiello hangsúlyozta: „a jövőbeni kutatásoknak arra kell összpontosítaniuk, hogy megtalálják a veszélyeztetett csoportok aránytalan veszteségének csökkentésére szolgáló módszereket. Azok számára, akik veszteséget élnek át, alapvető fontosságú a megküzdéshez és a trauma kezeléséhez szükséges erőforrások biztosítása”.

Dr. Aiello szavait figyelembe véve egyrészt borzasztóan fontos a megelőzhető és kezelhető halálesetek számának a lehető legalacsonyabbra való csökkentése, a tragédiát átélt személyeknek pedig különféle lehetőségek biztosítása ahhoz, hogy fel tudják dolgozni a veszteséget.

Ami az előbbit illeti, semmiképp nem szabad figyelmen kívül hagynunk a rendszeres szűrővizsgálatok fontosságát és az egészséges életmódbeli szokások elsajátítását, beleértve, hogy másokat is bátorítunk, biztatunk mindkettőre. Ha pedig úgy érzed, egy szeretted elvesztését nem tudod egyedül feldolgozni, soha ne okold magad, és kérd bátran a családod, a barátaid és/vagy egy szakértő segítségét!

Glamour Napok Banner
Megosztás Küldés Messengeren Pinterest
Google Hírek ikon
Kövesd a Glamour cikkeit a Google hírekben is!
0 seconds of 1 minute, 52 secondsVolume 0%
Press shift question mark to access a list of keyboard shortcuts
00:00
01:52
01:52
 

Ez is érdekelhet

Olaszországban összeér a divat, a művészet és az építészet, ráadásul nem is akárhogy

glamour plusz ikon Olaszországban összeér a divat, a művészet és az építészet, ráadásul nem is akárhogy

Értesülj elsőként legújabb híreinkről

Mi kell a nőnek? Ezt gondolják a férfiak és ezt a nők (x)

Mi kell a nőnek? Ezt gondolják a férfiak és ezt a nők (x)

Ne hagyd, hogy a kékfény rontsa a látásod – ezt az 5 trükköt már most is bevetheted (x)

Ne hagyd, hogy a kékfény rontsa a látásod – ezt az 5 trükköt már most is bevetheted (x)

Ragyogóan fiatalos arcbőr? Ezekkel a természetes anyagokkal lehetséges! (x)

Ragyogóan fiatalos arcbőr? Ezekkel a természetes anyagokkal lehetséges! (x)

Utazz idén a Zadar régióba: íme 7 programötlet, amiket imádni fogsz! (x)

Utazz idén a Zadar régióba: íme 7 programötlet, amiket imádni fogsz! (x)