5 jel, hogy valami nagyon nincs rendben a bélrendszereddel, és ideje minél hamarabb orvoshoz fordulni
A legtöbben életünk során meglehetősen sokszor tapasztalunk különféle bélrendszert érintő problémákat, amelyek olykor egy rosszul megválasztott étel vagy ital miatt jelentkeznek, máskor viszont nagyobb baj is állhat a háttérben. Így bármilyen panaszunk is van, azt fontos komolyan venni, és utánajárni az okának. Egy holisztikus táplálkozási szakértő pedig nemrégiben arra figyelmeztetett, hogy néhány jelet különösen érdemes komolyan vennünk.
Ezeket láttad már?
Chloe Williams holisztikus táplálkozási szakértő nemrégiben több olyan tünetre is felhívta a figyelmet, amelyet soha nem szabadna figyelmen kívül hagynunk, ugyanis arra utalhatnak, hogy valami nincs rendben a bélrendszerünkkel – írja a Mirror. Tekintve pedig, hogy a bélrendszerünk egészsége az emésztésünktől az agyunkon át az immunrendszerünkig mindenre hatással van, fontos, hogy szükség esetén mielőbb orvoshoz forduljunk.
Puffadsz a reggeli után
A holisztikus táplálkozási szakértő szerint ha felébredünk, megesszük a reggelinket, majd azonnal felpuffadunk, az határozottan nem jó jel, és SIBO-ra, azaz a vékonybélbaktériumok túlszaporodására utalhat. „A SIBO akkor fordul elő, amikor a vékonybélben felesleges baktériumok vannak, amelyek erjesztik az ételt. Mint egy darab gyümölcs, ami rothad, és ez túlzott gázképződéshez és sok kellemetlenséghez, puffadáshoz fog vezetni közvetlenül evés után” – idézi Williamst a Mirror.
Gyakran ég a gyomrod
A szakértő szerint a gyakori gyomorégés is rossz jel, az alacsony gyomorsavszintet jelezheti. „Sajnos a gyomorégéssel küzdő emberek gyakran nyúlnak savlekötő szerekhez, ami hozzájárulhat a problémához, és hosszú távon súlyosbíthatja azt” – hívta fel rá a figyelmet Williams.
Na de ha nem a savlekötő készítmények, akkor mi segíthet? „Azt javaslom, hogy reggel az első dolog legyen két teáskanál almaecetet bevenni ébredés után tizenöt perccel, egy kis forró vízzel elkeverve. Ez segít megnövelni a szervezetben lévő sósav mennyiségét, amely az ételek lebontásához áll rendelkezésre” – tanácsolta a szakértő.
Fáj a gyomrod evés után
Chloe Williams azt is kiemelte, hogy az evés utáni gyomorfájdalmat sem szabad figyelmen kívül hagyni: „ha te is olyan voltál, mint én egykoron, és úgy érzed, hogy minden ételtől fáj a gyomrod, akkor valószínűleg azért van, mert áteresztő bél szindrómád van, és érzékeny vagy bizonyos általad elfogyasztott ételekre” – mondta. Na de hogy mi is pontosan az az áteresztő bél szindróma?
A Cleveland Clinic szerint az áteresztő bél szindróma egy hipotetikus állapot, és a relatív béláteresztő képesség fogalmán alapul. „Az áteresztő bél szindróma mögött egy olyan elmélet áll, amely szerint a béláteresztőképesség nem csupán a gyomor-bélrendszeri betegségek tünete, hanem egy mögöttes ok, amely önállóan alakul ki. Ha valakinek a bélbarrierje károsodott, toxinokat engedhet a véráramba. Ezek a toxinok gyulladásos választ válthatnak ki, amely különböző betegségekben nyilvánulhat meg.” – írja a klinika honlapja.
Fehér a nyelved
A szakértő arra is felhívta a figyelmet, hogy ha fehér bevonatot tapasztalsz a nyelveden, az annak a jele lehet, hogy a Candida gomba túlszaporodott a szervezetedben. „Ha ezt a tünetet tapasztalod, akkor fogadni mernék, hogy székrekedésed, valamilyen pattanásod, ételérzékenységed, fáradtságod és rengetegszer cukor utáni sóvárgásod is van. Továbbá sok ízületi fájdalmat és komoly hangulatingadozást vagy szorongást is tapasztalhatsz” – figyelmeztetett Williams.
Megváltozik a székleted
Létezik egy úgynevezett Bristol széklet skála, amelynek a hét típusából a negyedik az, ami a legideálisabb. „Ez tökéletes, azt jelzi, hogy optimális az emésztésünk, és nem kell túlságosan aggódnunk a székletürítésünket illetően” – árulta el Williams, hozzátéve, hogy az egyes és kettes típusú széklet viszont nem jó jel, és előfordulhat, hogy valamiféle kiszáradással küzdesz, de annyi biztos, hogy valami nincs rendben a bélrendszeredben.
Az egyes típus kemény, mogyoró nagyságú darabos székletet jelent, a kettes pedig kemény, csomós, kolbász alakú székletet. „Ez is egy olyan probléma, amivel foglalkozni kell, mert ha nem távolítjuk el a szervezetünkben lévő méreganyagokat, akkor azok a véráramunkban fognak visszakerülni” – hangsúlyozta Williams. Vagyis ha túl kemény a székletünk, akkor is érdemes mielőbb orvoshoz fordulnunk, akárcsak a többi tünet esetén.