Bántalmazó kapcsolatban élsz?
Ezeket láttad már?
Filmekből - nagyon reméljük, hogy csak onnan! - már biztosan ismerheted a napszemüveg mögött rejtőzködő, reszketeg nőket, akik lépcsőn leeséstől kezdve az elbotlásig mindennel igyekeznek magyarázni kék-zöld foltjaikat, miközben valójában családon vagy párkapcsolaton belüli erőszak áldozatai.
Ám azt talán te sem tudod, hogy a bántalmazás korántsem kizárólag fizikai formában létezik, illetve, hogy egy életveszélyesen bántalmazó kapcsolat sem úgy kezdődik, hogy az első randin leken egy pofont az udvarló. Sőt! Egy ilyen kapcsolat éppenséggel általában úgy indul, mint a mesékben. Épp ezért nagyon fontos, hogy már az elején figyelj oda azokra a jelekre, amelyek arra engednek következtetni, hogy egy bántalmazóval van dolgod. Nemcsak azért, mert egy ilyen kapcsolat hosszútávon nagyon romboló hatással van a pszichédre, és hosszú időre alááshatja az önbizalmadat, hanem azért is, mert nagyon sok esetben egy verbális bántalmazással induló viszony hónapok vagy évek alatt fizikális bántalmazásba torkollik. Az pedig már konkrétan veszélyezteti az életedet! Különösen vigyázz, ha tudod magadról, hogy önbizalom-problémáid vannak, általában ugyanis az ilyen áldozatokat választják ki előszeretettel a bántalmazók, hiszen egy gyenge akaratú, önmagát nem túlságosan szerető embert sokkal könnyebb irányítani. A bántalmazás ugyanis egy nagyon korai jele, ha a partnered - kezdetben még finoman, kérlelve, viccelődve, vagy szeretettel - megpróbál rávenni, hogy változz meg miatta. Ez jelentheti az öltözködési szokásaid megreformálását, az alakod, hajad, beszédstílusod átalakítását, a baráti köröd kigyomlálását. Természetesen mindez úgy fog hangzani, hogy a te érdekedben történik, illetve, hogy neki szerzel ezzel örömet. És melyik szerelmes nő mondana nemet arra, amikor a pasija bociszemekkel bámulva rá azt mondja: drágám, a kedvemért átöltöznél inkább abba a csinos piros rucidba?, vagy azt, hogy nem próbálnád ki a vörös hajszínt, szerintem pompásan állna a csinos pofikádhoz!. Ezek mind nagyon kedvesen és látszólagos szeretettel hangzanak el, de valójában erőteljes figyelemfelkeltő jelei annak, hogy talán egy bántalmazóval van dolgod.
Egy egészséges kapcsolat egyik legfontosabb ismérve, hogy szabadnak érzed magad benne, ami azt jelenti, hogy szabadon bánhatsz az időddel, szabadon választhatod meg, kivel barátkozol, szabadon eldöntheted, milyen ruhákat hordasz, milyen hangosan beszélsz és milyen színű a hajad, de azt is szabadon eldöntheted, kilépsz-e a kapcsolatból, ha úgy érzed, azt kell tenned. Szintén fontos ismérv, hogy a másik szándékosan nem próbál meg manipulálni, sem kontrollálni, és maximálisan hagyja, hogy önmagad lehess, akkor is, ha bizonyos dolgokkal nem feltétlenül ért egyet az életvezetésedet vagy a viselkedésedet illetően.
Természetesen a finom, normálisan előadott kritika nem bántalmazó viselkedés, de ha a másik olyasmit mond neked, amitől sírva fakadsz, szorongani kezdesz vagy mélyen megrendül az önbizalmad, akkor alaposan gondold végig, vajon csak te voltál túlérzékeny, vagy a másik szándékosan bántóan fogalmazta meg a mondanivalóját. Szintén nem elfogadható viselkedés egy egészséges kapcsolatban az, ha a másik szenvtelenül, szeretettelenül viselkedik veled szemben, ha nem reagál érzelmi és fizikai igényeidre, ha kizárólag a saját kedve határozza meg, hogyan bánik éppen veled, hogyan szól hozzád, hogy átölel-e vagy sem. Ha arra gyanakszol, hogy bántalmazó kapcsolatban élsz, rengeteg hasznos információt találsz a www.nokjoga.hu honlapon, illetve, a www.nana-kiskegyed.hu -n.