Az vagy, amit magadra kensz: Szépségápolás és környezetvédelem
Ahogy az sem mindegy, hogy milyen táplálékot juttatsz be a szervezetedbe, arra sem árt odafigyelni, hogy milyen anyagokat viszel fel a bőrödre. Naponta többezer különféle kemikáliával találkozunk, aminek számát nem csak környezetvédelmi, de egészségügyi szempontból sem árt csökkenteni – arról nem is beszélve, hogy pénzügyileg is jobban járunk.
Ezeket láttad már?
A kevesebb több
Ha higiéniáról vagy szépségápolásról van szó, akkor hajlamosak vagyunk túlzásokba esni, legyen szó a tisztálkodásról, vagy a kozmetikai szerek használatának mennyiségéről. A gonosz bacikkal sokszor rémisztgetnek minket a reklámok, de arról kevesebbet hallani, hogy egyébként mennyi jó baktérium található többek között a bőrünkön is, amik nélkül el sem képzelhető egy teljes, egészséges élet. Így valójában nincs is szükség arra, hogy olyan sűrűn, olyan sokáig és olyan sok szerrel tisztálkodjunk sőt, lehet, hogy akaratlanul is pont a szervezetünk önvédelmének ártunk. Hagyjuk időnként fellélegezni a bőrünket, és adjunk teret testünk természetes öntisztulási folyamatának!
A kozmetikai szerek nem csak rengeteg csomagolási hulladékkal járnak, de számtalan, a környezetre ̶ és hosszú távon akár az egészségre is ̶ káros összetevőket tartalmaznak. A színező-, és illatanyagok, tartósítószerek allergének is lehetnek, azt pedig talán nem kell bővebben kifejteni, hogy miért nem szerencsés kőolajszármazékokat kenni a bőrünkre. Sajnos a mai napig találkozhatunk sok termékben ún. mikrogyöngyökkel, amik valójában nagyon apró műanyag szemcsék. Kis méretük miatt a szennyvíztelepek sem képesek kiszűrni, így könnyen kikerülnek a természetes vizekbe. Kerüljük ezeket a termékeket! Szerencsére sok más környezetbarát alternatíva van, amelyekből mutatunk is néhányat.
Végső soron pedig érdemes végignézni, mennyi kozmetikai terméket halmoztunk föl a fürdőszobánkban, és végiggondolni, hogy ebből mennyit használunk ténylegesen, és melyeket lehet elkerülni vagy kiváltani. Egy jó minőségű szilárd sampont használva például elhagyhatók a különféle hajkondicionálók.
Csak természetesen!
A környezettudatos szemlélet terjedésének köszönhetően egyre könnyebb bőr-, és környezetbarát alternatívákkal találkozni. Keressük a hazai, kézműves termékeket! Itt is érdemes az összetevőket alaposan átnézni, de sokkal nagyobb eséllyel tudunk természetes alapanyagú, környezetkímélő csomagolásban kapható készítményeket vásárolni. Még jobb, ha pálmaolajmentesek is!
A műanyag flakonos tusfürdők és kézmosók helyett használjunk szappant. Mivel egyre szélesebb a választék a kézműves szappanok esetében is, biztosan találsz kedvedre való illatú és textúrájú terméket. Ha pedig kísérletező típusú vagy, akár magad is kipróbálhatod a szappanfőzés művészetét.
Sok esetben csak egy jó minőségű (lehetőleg bio) alapanyagra van szükséged. Egy sor értelmezhetetlen összetevőt tartalmazó kézkrém helyett például kenjünk csak shea- vagy kakaóvajat a kezünkre. A sminklemosó folyadékok pedig kiválthatók növényi olajokkal, pl. szőlőmagolaj vagy mandulaolaj.
Csináld magad!
Ha van hozzá kedved és affinitásod, próbálj meg néhány kozmetikai szert saját magad előállítani. Fogkrémet egyszerűen készíthetünk szódabikarbónából és kókuszolajból, dezodort sheavajból, kókuszolajból, szódabikarbónából és keményítőből. A saját ízlésünknek megfelelően pedig illóolajokkal dobhatjuk fel őket. A neten rengeteg, könnyen elkészíthető recept található (pl. Lukrécia Kencéi), de workshopok keretében is kipróbálhatjuk a kencekészítést.
További tippekért látogass el a Humusz Szövetség honlapjára (www.humusz.hu) vagy közösségi média felületeire (Facebook, Instagram).