Az örökbefogadással állatok életét menthetjük meg, a szaporítók támogatásával állatok életét sodorjuk veszélybe

Megosztás Küldés Messengeren Pinterest

Augusztus 16. a hontalan állatok világnapja. A világnap célja a közvélemény és a hatóságok figyelmének felhívása a kóbor állatok ügyére – a menhelyen való elhelyezés, a menhelyekről történő örökbefogadás, illetve a nem kívánt szaporulat megakadályozásának fontosságára. Itt fontos megemlíteni a szaporítók tevékenységét, akik miatt rengeteg állat éli egész életét szörnyű körülmények között. Az örökbefogadással állatok életét menthetjük meg, a szaporítók támogatásával állatok életét sodorjuk veszélybe! Szűcsné M. Adriennt, az Ürömi Állatotthon vezetőjét és Palocsay Gézát, a Jófogást működtető Adevinta Classified Media Hungary Kft. ügyvezetőjét kérdeztem.

Az örökbefogadással állatok életét menthetjük meg, a szaporítók támogatásával állatok életét sodorjuk veszélybe
Fotó: Rexfeatures


Milyen feltételek mellett fogadhat valaki örökbe kisállatot?

Szűcsné M. Adrienn: Ha négylábú kisállat beszerzésén gondolkodunk, fontos, hogy felelős és végleges döntést hozva lássunk neki a keresgélésnek, hiszen a macskák és ebek nem plüssállatok. Állandó, hosszú távú törődést és figyelmet igényelnek. Ha arra az elhatározásra jutottunk, hogy vérbeli gazdik vagyunk, érdemes az örökbefogadás mellett döntenünk, hiszen rengeteg gyönyörű, egészséges kisállat vár arra a menhelyeken és állatotthonokban, hogy egy szerető kétlábú a gondjaiba vegye őket. Az örökbefogadás szerződés aláírása után történik, amelyben a kutya érdekében kialakított szabályokat fogadja el az új gazdi.

Milyen kutyák vannak általánosságban az állatmenhelyen?
Sz.M.A.: Nálunk egyszerre 50 kutyus tartózkodik annak érdekében, hogy mindenkire kellő figyelmet tudjunk fordítani. A legjellemzőbbek a keverék kutyusok; az Uszkár, Németjuhász, Bulldog és Mali-mixek, de nagyon sok kutyus megfordult már a menhelyen, fajtatiszta vizslától kezdve érdekes párosítású keverék kutyáig. A legtöbb állatot az utcán találják meg járókelők, bejelentésre megyünk el értük, illetve mentéseket is szervezünk olyan telepekre, ahol szaporítói tevékenységre derül fény. A kutyák közel negyede egyébként állatszaporítóktól érkezik hozzánk; ők általában oltás, féregtelenítés, chip és szocializáció nélkül kerülnek be a menhelyre, ahol a mi feladatunk, hogy örökbefogadásra kész állapotba hozzuk őket. A Jófogás által összeállított kiadványban is van olyan kutyus, akit szaporítótól mentettünk, most pedig gazdira vár.

Mennyire nehéz beilleszkednie egy menhelyről elhozott kutyának az új közegbe?
Sz.M.A.: Mivel mi kutyaiskola is vagyunk, nagy hangsúlyt fektetünk az új érkezők szocializációjára. A menhelyen több kutyusunk is van, aki az állatotthon "munkatársaként" felkészíti a kutyákat a gazdisodásra. A gazda jelöltnek ezen felül segítünk a kutya kiválasztásában, hogy a számára legmegfelelőbb kutyát találjuk meg. Odafigyelünk a gazda habitusára, életvitelére, és a kutyusok személyiségét felmérve ajánlunk a gazdijelöltnek kisállatot.

Az örökbefogadó kap segítséget a menhelytől az összeszokás időszakában?

Sz.M.A.: A kutyaiskolai óránkon biztosítjuk számukra az összeszokás és a közös munka lehetőségét, a kutyust pedig akkor adjuk át, ha azt biztonságosnak érezzük. Természetesen a kutya új otthonba kerülése után is állunk a gazdik rendelkezésére felmerülő kérdések, problémák esetén.

Ha valaki adományozni szeretne a menhelynek, hogyan teheti meg? Milyen adományokra van leginkább szükség?

Sz.M.A.: A kutyáknak főzünk, amelyhez rizsre van szükségünk. A felszereléseket illetően a legnagyobb hiánycikk a nyakörv és a póráz, amelyeknek mindig nagyon örülünk, hiszen ezek fogyóeszközök – sokszor elrágcsálják, elhasználják őket az állatok.
Bevált állatorvosaink vannak, akik kedvezményes áron látják el kisállatainkat, de az orvosi költségek így is rettentő magasak, ezért természetesen a kisebb-nagyobb pénzadományt is szívesen fogadjuk.

Hogyan lehet leginkább segíteni a szaporítótelepek felszámolásáért küzdő szervezetek munkáját?
Palocsay Géza: Csakis közös munkával és összefogással lehet fellépni a szaporítók ellen. Az, hogy idén tavasztól folyamatosan töröljük a szaporítók hirdetéseit az oldalról, egy többlépcsős folyamat része. Tavaly a menhelyekkel egyeztetve módosítottuk az ÁSZF-ünket, ami alapján monitorozhatjuk és esetekben törölhetjük is a szabálytalan és szaporító gyanús kisállat hirdetéseket. Az együttműködés részeként pedig a menhelyek számára ingyenes hirdetési lehetőséget biztosítunk, aminek köszönhetően már 500, menhelyről örökbefogadható kutya van az oldalon. Az Ürömi Állatotthont azért kerestük meg, hogy együttműködjenek velünk a társadalom edukációjában, hogy minél kevesebben vásároljanak szaporítótól és minél többen fogadjanak örökbe. Készítettünk egy edukációs kiadványt a felelős kutya-örökbefogadásról, amelyben a gazdikereső kutyák is szerepelnek, illetve összeállítottunk egy hazai menhelytérképet is, hogy segítsük az állatotthonok és menhelyek munkáját. A célunk az, hogy minél több emberhez eljuttassuk az üzeneteinket, beszélgetést generáljunk, és egy emberként tegyük egyre nehezebbé a szaporítók tevékenységét.

Miért ne vegyen senki szaporítótól kutyát?
Palocsay Géza: Hazánkban gyakran esik állatszaporítók áldozatául egy-egy kutya vagy macska, amelynek következtében a folyamatos fedeztetések során újabb és újabb kisállatok születnek. Ez gyakran genetikai rendellenességekhez, ezáltal pedig fiatal korban jelentkező, akár halálos kimenetelű betegségekhez vezet. Az állatszaporítást ugyan nem tiltja egyértelmű jogszabály, azonban az állat szükségtelen bántalmazása, illetve az öröklődő betegségben szenvedő állategyed tenyésztése, szaporítása állatkínzásnak minősül, amely a legtöbb szaporító általános tevékenységét lefedi.
A szaporítók csak a bevételi forrást látják az állatokban, ezért nem törődnek a genetikai betegségekkel, oltásokkal, chippel, de még az állatokhoz méltó tartással sem. Míg a tenyésztők egész életüket az adott fajták génjeinek örökítésének szentelik, addig a szaporítók egy-egy szukát kizsigerelve "állítják elő" az újabb és újabb szaporulatot.

Gyomorforgató, amit a szaporítók művelnek, hogyan lehet, hogy ennek ellenére még mindig van létjogosultságuk és jelen vannak az ilyen telepek?

Szűcsné M. Adrienn: A szaporítókat ugyan könnyű felismerni, hiszen törzskönyv nélküli, fajta jellegű, fajta jegyekkel rendelkező, mix állatokat hirdetnek, akiket általában nem a tartási helyen mutatnak meg az érdeklődőnek, sőt, gyakran nem várják meg a 8 hetes kort, és a kutyákat fiatalabban lepasszolják a leendő gazdiknak chip, oltás és féreghajtás nélkül, az állatok ára pont ezek miatt sokkal alacsonyabb. Egy-egy fajta kedvelői pár tízezer forintért juthatnak hozzá fajta jellegű kutyákhoz, akiket 6 hetes korukban laikusként nagyon nehéz megkülönböztetni tenyésztőnél született, fajtatiszta társaiktól. Az ár tehát sajnos nagyon nagy előnye a szaporítóknak, akik a mit sem sejtő vásárlókat és a kutyákat kihasználva gazdagodnak meg. Amíg nem edukáljuk a társadalmat a szaporítók tevékenységéről, az ár és a gyors beszerzés sajnos ellenünk dolgozik



Megosztás Küldés Messengeren Pinterest
Google Hírek ikon
Kövesd a Glamour cikkeit a Google hírekben is!
Techxpo További cikkek

Ez is érdekelhet

Ennél a multinál bátran szólhatunk a HR-nek vagy a főnöknek, ha a menopauza megnehezíti a munkavégzésünket

glamour plusz ikon Ennél a multinál bátran szólhatunk a HR-nek vagy a főnöknek, ha a menopauza megnehezíti a munkavégzésünket

Értesülj elsőként legújabb híreinkről

Tényleg rájönnél, ha át akarnának verni? Teszteld le most! (x)

Tényleg rájönnél, ha át akarnának verni? Teszteld le most! (x)

A nők több mint felét érinti az inkontinencia az élete folyamán – szülész-nőgyógyász beszél a tabukról (x)

A nők több mint felét érinti az inkontinencia az élete folyamán – szülész-nőgyógyász beszél a tabukról (x)

Három zseniális budapesti étterem, amit ki kell próbálnod (x)

Három zseniális budapesti étterem, amit ki kell próbálnod (x)

5 dolog, amit azonnal meg kell tenned, ha online bántalmazás áldozata lettél (x)

5 dolog, amit azonnal meg kell tenned, ha online bántalmazás áldozata lettél (x)