Az énekhang ünnepe a Zeneakadémián
A Szent Efrém Férfikar és Rajk Judit énekművész és a zongorista Palojtay János közreműködésével ad különleges koncertet március 22-én a Liszt Ferenc téri zenepalota Nagytermében.
Ezeket láttad már?
A Szent Efrém Férfikartól már megszokhattuk, hogy minden koncertjükön valami újjal, valami egészen különlegessel szolgálnak, és nem csupán zenei élményt nyújtanak. Március 22-i koncertjük azonban nem csak a Zeneakadémia közönsége, de az énekegyüttes számára is különleges alkalomnak ígérkezik, hiszen széles repertoárjuk minden korszakából és stílusából válogatnak, méghozzá nem akármilyen szólisták közreműködésével.
Bubnó Tamás, a férfikar vezetője a reprezentatív műsor-összeállítás kapcsán megjegyezte: "a Zeneakadémia Nagyterme a világ egyik legjobb koncertterme. Szinte bármilyen műfaj előadására lehetőséget nyújt, elbírja a nagy hangerőt, de megfelel kamarazene, vagy akár templomi muzsika előadására is. Nagyon örülünk, hogy ismét itt énekelhetünk, hiszen így egy olyan repertoárt állíthattunk össze, amivel a kórus minden oldalát megmutathatjuk: szakrális és világi, szláv és magyar zenét egyaránt. A műsorral a bizánci keresztény szertartásokat szeretnénk felidézni, ahol a kórus mozgásának, a tér kihasználásának fontos szerepe van. Bízom benne, hogy ezáltal a koncerttermi környezetben is spirituális élménnyel gazdagodhatnak a jelenlévők."
A program első felében bizánci szakrális művek szerepelnek, valamint egy Szent Miklósról szóló ének ómagyar változata, melynek rekonstrukcióját Siptár Dániel nyelvész közreműködésével készítették el. "Bár ez a dallam nem maradt fenn magyarul, bizánci keresztény hitű őseink minden bizonnyal énekelték" – mondja Bubnó Tamás. A koncerten egy kortárs – de archaizáló – magyar mű ősbemutatója is elhangzik majd: Dukay Barnabás "…az enyém és értem van…" című monódiája Keresztes Szent János szövegére készült. A 2014-ben írt darabot a Zeneakadémia Egyházzene Tanszékének tanára, a többszörös Artisjus-díjas alt, Rajk Judit mutatja be, akinek elmondása szerint Dukay műve olyan, mintha egyedül énekelne egy többszólamú darabot. Az énekművész a kórussal együtt is színpadra lép, többek között Rahmanyinov varázslatos zsoltárfeldolgozásainak szólistájaként; Muszorgszkij Napfény nélkül című dalciklusában és Bartók Kilenc román népdalában pedig Palojtay János sokszoros díjnyertes fiatal zongoraművész lesz a partnere, aki a Zeneakadémia mellett a salzburgi Mozarteumban is tökéletesíthette tudását. A műsor zárásaként végül újra a Szent Efrém Férfikart hallhatjuk majd egy különleges ó-szerb liturgikus darabban. Sőt, mint Bubnó Tamástól megtudtuk, az előadók arra számítanak, hogy nem csak színpadon csendül majd fel Dicsérjétek az Urat! kezdetű zsoltár: "reményeink szerint az utolsó szám éneklésébe közönség is bekapcsolódik majd."