Az alvajárás veszélyei:„Kizárta magát a saját lakásából, később pedig egy szál pizsamában, a mínusz 15 fokban ébredt fel”
Roppant ijesztő, ha az éjszaka közepén egy öntudatlan állapotban járkáló családtag motoszkálása ébreszt álmunkból, pláne, ha még agresszívan is lép fel ellenünk, vagy esetleg önmagában okoz kárt. Az alvajárás gyermek- és felnőttkorban egyaránt jelentkezhet, és mindenképpen szakorvosi beavatkozást igényel.
Ezeket láttad már?
Betti tizenhét éves és gyerekkora óta alvajáró. A holdkórságból csupán annyit észlel reggelente, hogy máshol ébred, mint ahol lefeküdt este, illetve, hogy apróbb-nagyobb sérüléseket szerzett alkarján és lábán. Édesanyja elmondása szerint Betti gyerekként csak bolyongott a lakásban éjjelente, de ahogy idősödött, a helyzet úgy vált egyre aggasztóbbá. Volt példa rá, hogy szülei ágya fölött állt, és percekig hangosan imádkozott, vagy halandzsázott, előfordult, hogy bekapcsolta a rádiót és táncolt a konyha közepén, és az is megesett, hogy a folyosóra pisilt. Egy alkalommal édesanyját is bántalmazta, mikor az óvatosan vissza akarta terelni az ágyba. A szülők többször is videóra vették az éjjeli ámokfutásokat – Betti ekkor szembesült azzal, miket is művel. Hónapokig hibáztatta magát, depresszióba süllyedt, végül jelentkezett egy szakorvosnál, aki terápiával és gyógyszerekkel tette élhetőbbé életét. Néha még ma is előfordul, hogy alvajár, de csak akkor, ha túl sok stressz éri, vagy ha vizsgaidőszak van az egyetemen.
Az alvajárás okai: stressz, teljesítménykényszer és a tartós szorongás is felelős lehet
„Az alvajárás, más néven szomnambulizmus kialakulásának okát máig nem tudjuk pontosan. Gyakorlatilag bárkinél előfordulhat, a népesség 5-10 százaléka is érintett lehet, de leggyakoribb a gyerekek körében, (általában öt éves kor körül kezdődik, és a serdülőkorra a gyerekek többsége kinövi). Az iskolai stressz vagy a feszült családi légkör, egyes félelmek, mind kiváltó okok lehetnek, vagyis amiket a gyermek nem tud feldolgozni napközben, tovább foglalkoztatják éjszaka, és tudattalanul is előjönnek alvás közben. Felnőtteknél gyakran okozhat alvajárást a szorongás, az alváshiány, a teljesítménykényszer és a fáradtság, s rossz hír, hogy az alvajárásra való hajlam családon belül öröklődhet” – mondja Dr. Vida Zsuzsanna alvásszakértő, neurológus.
Üres arckifejezés, komplex cselekvéssorozat és amnézia
„Az alvajárás stádiumhoz kötött, és az alvás első harmadában, a lassú hullámú alvás fázisában jelentkezik. Mivel ilyenkor izmok nem ernyednek el, az illető képes komplex motoros tevékenységet végezni (kinyitja a szemét, felül, beszél, takarít, járkál, autót vezet stb.), de ezekre másnap egyáltalán nem emlékszik. A páciens arckifejezése üres , nem képes a környezeti ingerekre reagálni. Egy epizód körülbelül tíz percig tart, éjszakánként általában egy epizód következik be, az epizód végén a beteg visszafekszik az ágyba és tovább alszik” – avat be a szakorvos.
Az alvajáró elkövető nem büntethető
Hivatalosan 1968-ban írták le a kórképet. A történelem legelső, alvajárás közben elkövetett gyilkosságát a 14. században követték el: egy brit hallgató álmában kisétált a szálláshelyéről a Szajna partra, ahol meggyilkolt egy arra járó gyermeket, majd sarkon fordult, visszament és aludt tovább. Ekkoriban már V. Kelemen pápa is azt írta, hogy az alvajáró nem vonható felelősségre a cselekedeteiért.
1950-ben egy holdkóros férfi az ágyban fekvő lányát ölte meg, reggel azt mondta, hogy azt álmodta, hogy katonák és pókok támadták meg. A férfit nem vonták felelősségre.
1954-ben Kanadában egy munkanélküli férfi éjjel felvette a kabátját, autóval végigvezetett 23 km hosszú forgalmas, jelzőlámpákkal és kanyarokkal tarkított úton, majd leparkolt az apósáék háza előtt, bement a házba, magához vett egy kést, és több késszúrással megsebesítette az apósát és anyósát. Ez volt az első olyan eset, mely bíróságra került – az ügyet alvásszakértők bevonásával vizsgálták, a férfit felmentették, mondván, a belátás, a szándék és az akarat az elkövetéskor hiányzik az alvajáróból.
Dr. Vida Zsuzsanna is több megdöbbentő esetet tud felidézni:
„Egy férfi páciensemre mindig szállodában jött rá az alvajárás. Gyakran ébredt idegen szállóvendég apartmanjában. Voltak olyan betegeim, akiknél az alvajárás napi szinten előfordult, és már olyan zavaróvá vált a helyzet – értem ezalatt a fizikai bántalmazást – hogy el kellett őket választani a többi hálótárstól.
Egy betegem kilépett az ablakon, egy másik kizárta magát a saját lakásából, később pedig egy szál pizsamában, a mínusz 15 fokban ébredt fel. Egy hölgy éjjel felállt az ágyára, lelépett, de olyan szerencsétlenül, hogy eltörte a lábát. Előfordult olyan eset is, hogy valaki új gyógyszer beállítását követően lett alvajáró.”
Irány a szakember, még mielőtt önmagában (is) kárt tenne!
Az alvásszakértő szerint erősen ajánlott pszichiáterhez, alvásszakértőhöz vagy neurológushoz fordulni, ha az alvajárás már huzamosabb ideje fennáll, és ha az illető önmagára, vagy másokra veszélyes módon cselekszik: megbotlik, elszökik vagy agresszív lesz, esetleg fizikailag is bántja a vele egy háztartásban élőket, azaz a hálótársait. A konzultáció során az alvásszakértő először átbeszéli a beteggel és a hálótárssal a tüneteket, előfordulhat az is, hogy alvásnaplót kér tőlük, melyben leírják, milyen tevékenységeket végez alvajárása közben az illető. Ezt követően kerülhet sor alváslaboratóriumban végzett éjszakai vizsgálatra, ahol műszerek segítségével video-EEG-monitorozással vizsgálják többek között a beteg agyi elektromos jeleinek változását. Ha bebizonyosodik az alvajárás, a szakorvos dönthet gyógyszeres kezelés, stresszcsökkentő terápia és/vagy pszichoterápia, súlyos esetben izoláció mellett.
Hogyan védhetjük meg önmagától az alvajárót?
„Az alvajárásra hajlamos személy számára biztonságot adhat az, ha valamilyen relaxációs technikát sajátít el, melyet este, lefekvés előtt alkalmaz. Szintén jó dolog egyfajta esti rutin kialakítása, például egy séta vagy a szobák kiszellőztetése. Fontos a hálószoba biztonságossá tétele, alacsony ágy használata, törékeny, éles tárgyak elpakolása, és a kijáratokat is érdemes lezárni, nehogy a beteg kulcs nélkül hagyja el a házat, s később ne tudjon visszajutni” – ajánlja a szakorvos, egyúttal figyelmeztet arra, hogy az alvajárót soha, semmilyen körülmények között ne ébresszük fel, ne kiabáljunk rá, mert ha felriad, zavart lesz. Bolyongás közben célszerű az illetőt visszaterelni az ágyába, hogy nyugodtan tovább alhasson.
Szerző: Jónás Ágnes