Ezért olyan veszélyes, ha soha nem tisztítod ki az autódat
A rohanós mindennapokban könnyen előfordulhat, hogy úgy érezzük, szinte minden más teendőnk előbbre való, mint az, hogy kitakarítsuk az autónkat. Viszont ha ez valóban így történik, az üdítők dobozától a gyorsételek csomagolásáig rengeteg szemét felhalmozódhat a kocsiban. Ez már önmagában sem túl higiénikus, de kifejezetten veszélyes is lehet.
Ezeket láttad már?
Ha hosszú heteken, hónapokon át még mindig nem jutottál el oda, hogy kitakarítsd a kocsidat, idővel a probléma sokkal jelentősebb lesz annál, mint hogy rendetlenség vesz körül. Ugyanis ha soha nem tisztítod ki az autódat, vagy legalábbis nagyon ritkán, akkor a poratkáktól kezdve a kisállatszőrökig és baktériumokig minden összegyűlhet benne, ezért az is előfordulhat, hogy számos egészségügyi problémával kell majd szembenézned.
A kutatások sokkoló eredményeket hoztak
Az elmúlt években több kutatás is foglalkozott azzal, pontosan milyen veszélyekkel találkozhatunk egy olyan gépkocsiban, amit sokáig, vagy akár egyáltalán nem takarítottak ki. Az Aston Egyetem kutatói például olyan baktériumokat talált, amelyek egy átlagos WC-ülőkén található szennyeződésekkel vetekedtek. A csomagtartótól a vezetőülésig mindenhol találtak E. coli, illetve más veszélyes baktériumot is, egy másik, korábbi tanulmány során pedig hasonlóan sokkoló születtek.
Akár meg is betegíthet
Egy 2018-as, a Motorpoint által végzett felmérés szerint szerencsére csak a sofőrök nagyjából 18%-a az, aki az autóját évente háromszor vagy annál is kevesebbszer takarítja ki. Figyelembe véve viszont azt, hogy megközelítőleg a vezetők 94%-a eszik, iszik a kocsijában, érdemesebb sűrűbben takarítani, hiszen minél több olyan tevékenységet végzünk a kocsiban, ami jelentősebb mennyiségű koszt, szennyeződéseket hagyhat maga után, annál nagyobb eséllyel kaphatunk el különféle betegségeket.
Természetesen nemcsak egy elejtett sült krumpli vagy ropi okozhat később bajt, hanem a klímarendszer kitisztítása is elengedhetetlen, hogy idővel ne kezdjenek el baktériumok terjengeni. Ezeknek hatására a legtöbben olyan influenzaszerű tüneteket tapasztalnak, mint például a köhögés, a szorító mellkasi fájdalom, a sípoló légzés vagy az álmosság, közben pedig nem is gondolnak arra, hogy ezeket a kellemetlenségeket a higiénia hiánya okozza.
Ezért fontos a rendszeres tisztítás
Ha te sem szeretnél megbetegedni azért, mert az autód koszos, fontos, hogy rendszeresen szánj időt a kitisztítására. Porszívózd ki az üléseket és a padlószőnyegeket, töröld le a felületeket, de még a sebességváltót, az ablakokat, a kormánykereket és a műszerfalat is érdemes alaposan letakarítanod. Ezen túlmenően pedig mindig nézz be az ülések alá, hátha találkozol egy eltévedt sült krumplival, chipssel vagy egyéb ételmaradékkal, esetleg más szeméttel, ami megpenészedhet és hamar veszélyes baktériumok forrásává válhat.
Mivel takarítsd?
A szemetek eltakarítása, a por letörlése és a porszívózás mellett fontos az is, hogy az autó belső részét fertőtlenítsd, például nedves törlőkendővel vagy 70%-os izopropil-alkohollal. Amennyiben érintőképernyős felület van a gépjárműben, akkor azt viszont semmiképp ne alkohol tisztítószerrel, hanem kifejezetten egy ilyen felületre kifejlesztett tisztítószerrel töröld le. Amikor éppen nincs időd a takarításra, vagy nem vagy biztos benne, mit mivel érdemes kitisztítanod a kocsidat, a legjobb, ha időnként elviszed egy megbízható autókozmetikába.
Fontos, hogy kívülről is tiszta legyen
Ne feledkezz meg járgányod külsejéről sem, azaz legyen mindig tiszta és ápolt. Még ha esetleg nem is érdekel különösebben, hogy sáros vagy egyéb szennyeződésekkel teli az autó kívül, idővel egyre inkább ártani fog az állapotának. Minél tovább koszos, annál nehezebb feladat lesz a tisztítása, főleg úgy, hogy ne karcold meg, vagy a fényezése ne sérüljön. A sok lehullott falevél vagy törmelék is összegyűlhet rajta, amik ha az gépjármű hűtőrácsába bejutva annak belső működését károsíthatják.
Forrás: healthdigest.com, zunsport.com