Sokan szégyellik, de az aranyér terhesség alatt is előfordul
Sok nő küzd különböző végbéltáji panasszal, melyet sokszor a várandósság alatt és után is tapasztalhat. A szégyenérezt és a gátlások felerősödése helyett itt az ideje, hogy kendőzetlenül beszéljünk erről a problémáról.
Ezeket láttad már?
Szakértőnk, dr. Mocsári Diána sebész-proktológus (md-proktologia.hu) segít megérteni, mitől alakulhatnak ki a kellemetlen panaszok, a doktornő pedig azt is elárulja, hogyan zajlik a vizsgálat és milyen kezelési módszereket alkalmaznak. Ne feledd, a szorongás és a félelem eluralkodása helyett, panasz esetén mindig az a legjobb döntés, ha mihamarabb szakemberhez fordulsz!
Tudd meg, mivel állsz szemben!
Az aranyeresség elég gyakori betegség, a felnőtt lakosság mintegy harmadát érinti, de ahogy halad előre a kor, ötven év környékén már a lakosság fele találkozhat aranyeres tünetekkel. Az aranyerek a végbél utolsó szakaszának természetes képződményei, melyek minden ember szervezetében megtalálhatók. A legfontosabb feladatuk, hogy hozzájáruljanak a széklettartáshoz és a székelés szabályozásához. Nem megfelelő működés esetén a végbél vénáinak tágulata megereszkedhet, lecsúszhat és különböző panaszokat okozhat. Ilyenkor beszélünk aranyérbetegségről.
„Gyakori kérdés, hogy rosszaindulatú elváltozással állunk-e szemben. Fontos leszögeznem, hogy az aranyeres betegség nem tud rosszindulatúvá válni, azonban a megfelelő diagnózis elengedhetetlen, hogy kizárjuk, nincs-e egy másik lappangó betegség a háttérben. Az aranyér kezdetben friss piros, végbéltáji vérzést szokott okozni. Fájdalommal nem jár. Később kitüremkedést okozhat a végbélből, mely viszketést, váladékozást idéz elő. Kezelés hiányában hosszú távú diszkomfortérzetet eredményezhet, később akár kizáródhat, mely nagy fájdalommal jár, azonnali műtéti beavatkozással orvosolható csak” – mondja dr. Mocsári Diána. Ahogy a legtöbb betegséget, az aranyeres panaszokat is számos életmódbeli dolog előidézheti.
Általában a gyengébb kötőszövetű egyének hajlamosabbak az aranyér kialakulására, de a mozgáshiány, a rostszegény táplálkozás, nem megfelelő folyadékbevitel, a rendszertelen széklet, tartós fizikai terhelés, hasüregi nyomás fokozódása – ami különösen a terhesség és a szülés alatt jellemző – is előidézheti.
A várandósság és az aranyér közötti összefüggés
A terhesség alatt rendkívül sok kismama tapasztal aranyeres tüneteket, ami a vénás pangás és a hasüregi nyomásfokozódás miatt alakul ki. A betegségnek négy fokozata van, minden esetben fontos felmérni, hogy milyen mértékű problémával állunk szemben. Az első stádiumban mérsékelten vannak megnagyobbodva a csomók, vérezhetnek, de nem fordulnak ki. A második fokozat esetén a vérzés mellett a csomók kifordulnak a végbélből, de maguktól vissza is húzódnak. A harmadik stádiumban már spontán kicsúsznak. A legsúlyosabb, azaz a negyedik fázisban állandóan a végbélnyíláson kívül helyezkednek el. „Akinek már a terhesség előtt is voltak aranyeres panaszai, annak mindenképp javaslom, hogy a baba tervezése előtt konzultáljon a szakorvosával” – mondja a doktornő.
Így zajlik a vizsgálat
A pontos diagnózis megállapításához elengedhetetlen a vizsgálat, mely ambuláns körülmények között zajlik. Bal oldalfekvő helyzetben, hashoz felhúzott térdekkel először megtekintik a végbél körüli bőrt, majd ujjal történő betapintással a záróizomzat és környéke kerül fókuszba. Ezt követően anoszkóppal vizsgálják a végbél utolsó tízcentis szakaszát, majd az úgynevezett rektoszkóppal, kevés levegő befújásával a végbél utolsó húszcentis szakaszának áttekintése következik. Fontos leszögezni, hogy a vizsgálat kellemetlen, azonban nem fájdalmas.
Az aranyérbetegség diagnosztizálása esetén stádiumtól függően különböző, egyénre szabott terápiák (intimtorna, gyűrűzés, súlyos esetben pedig a műtét) segíthetnek a panaszok megoldásában elengedhetetlen a vizsgálat, mely ambuláns körülmények között zajlik. Bal oldalfekvő helyzetben, hashoz felhúzott térdekkel először megtekintik a végbél körüli bőrt, majd ujjal történő betapintással a záróizomzat és környéke kerül fókuszba.