A 7 leggyakoribb ok, amiért a nők félnek az anyaságtól
Az anyaság az egyik leggyönyörűbb ajándék egy nő életében. Nagy sok nő ösztönös vágyat érez az anyaság iránt, a gyerekkel járó minden szépségével és nehézségével együtt. Viszont sok olyan nő van aki, nem érzi ugyanezeket a dolgokat. Számos oka van annak, amiért az anyaság csodálatos dolog, de emellett félelmetes is. Ahhoz, hogy megértsük, hogy miért is érzik néhányan ezt a félelmet, az alábbiakban felsorolunk néhány gyakori anyapara okot.
Ezeket láttad már?
A felelősség
Az egyik legnagyobb visszatartó erő az bizony a felelősségvállalás. Ha gyerek születik, akkor már nem csak magunkért, hanem egy másik ember életéért is teljes mértékben felelősek vagyunk. Sok nőt ez megrémít. Ezt a félelmet felerősíti egyébként az is, hogy a felnőtt élet megkezdésének határa egyre inkább kitolódik, így a felelősségvállalás más szintjeire is később lépnek be a fiatalok, mint korábban.
A szülés fájdalma
Egyes nők számára a szülés kevésbé fájdalmas, mint másoknak. Összességében sok megterhelő és kellemetlen vizsgálaton megy keresztül az ember a várandósság idejében, ami sokakat elijeszt a gyerekvállalástól. Nyilván mindenki nő érzi, hogy ezeket a fájdalmakat és kellemetlenségeket bőven kárpótolja a gyermek születése, de az ismeretlentől mindig szorongunk.
A stressz
Miután a gyerek megszületik, az anyák életük végéig aggódni fognak miattuk, még akkor is mikor a gyerekekből már felnőttek lesznek. Ezt a stressz már előre át lehet érezni.
Az énidő hiánya
Ma amúgy is sokan érzik úgy, hogy a munka és más kötelességek mellett nincs idejük magukra. Egy kismama számára a szülés után elkezdődik a 0-24 órás szolgálat. Egy kisbaba teljes idő elkötelezettséget jelent. Sokan attól tartanak, hogy nem lesz idejük saját magukra és elhanyagolják a nőies énjüket. Sokat segít a helyzeten, ha az apákat sikerülne még inkább bevonni a gyermeknevelésbe. Az olyan országokban, ahol az apáktól sokkal inkább elvárja a társadalom, hogy nagy részt vállaljanak a gyereknevelésből, ott érzékelhetően kevésbé szoronganak a nők a gyerekvállalástól.
A tény, hogy minden megváltozik
Általában elég küzdelem, hogy egy fiatal manapság kialakítsa a saját életét, a saját környezetét, így könnyen szoronghat attól, hogy amiért megküzdött, azt teljesen felborítja egy új helyzet. A baba után pedig már nem lesz ugyanolyan az élet, mint azelőtt. Ez tény, és ezt el kell tudni fogadni. A saját igényeink háttérbe szorulnak, és a gyerek köré fogjuk építeni az újakat.
Nincs természetes anyai vagy óvó ösztön
Más csecsemők láttán nem érzik azt, hogy "jaaj de cuki, milyen aranyos,"? Ez azt jelenti, hogy nem élnek még bennük a természetes anyai ösztönök. Legalább is, ők így érzékelik, viszont a saját gyerekénél már valószínűleg érezni fogják a kötődést és a gondoskodás utáni vágyat.
Nem tudják, hogy pontosan mi fog történni
A fogantatás még elég egyszerűnek tűnik (bár tegyük hozzá, hogy sok homályos pont van ebben a kérdésben is), és azt is mindenki tudja, hogy a sikeres fogantatás esetén 9 hónap múlva megszületik a baba. De mi történik közben? Mindenki tudja, hogy átalakul a nők teste a várandósság idején (ami önmagában is szorongást okozhat), illetve az sem meglepő, hogy lehetnek reggeli rosszullétek, de hogy milyen vizsgálatokra kell elmenni közben, hogy mit kell csinálni, milyen lesz a szülés, mi történik a szülőszobán, az első napon, amikor megszületik a baba, hogy egyáltalán mi fog történni azután? A női közösségeknek nagy szerepe van abban, hogy ezeket a tapasztalatokat megosszák egymással, ami csökkentheti az ismeretlentől való szorongást.