5 jel, hogy a párodnak anyakomplexusa lehet
Talán nem is gondolnád, de az anyakomplexus pont olyan gyakori a férfiaknál, mint az apakomplexus a nőknél. Ez röviden egy egészségtelen kapcsolati mintázatot jelent, ami akkor alakul ki, ha gyerekkorban elhagynak vagy elhanyagolnak a szüleid. De milyen jelek utalhatnak arra, hogy a párodnál is ez a helyzet áll fenn? Mutatjuk!
Ezeket láttad már?
Bizony, a férfiaknál is okozhat sebeket a szülőkkel való rossz kapcsolat. Annyi különbséggel, hogy míg a nőknél ez az apával fennálló rossz vagy nem létező kapcsolatból alakul ki, addig férfiaknál az anyával való kapcsolatnak köszönhető. Az anyakomplexus kialakulásáról persze a gyerek nem tehet, viszont ha nem kezelik megfelelően, a későbbiekben zűrzavaros párkapcsolatokhoz vezethet.
Hogy nyilvánul meg felnőttként az anyakomplexus?
A gyerekkorban átélt, anyával kapcsolatos problémák a nőkbe vetett bizalom hiányát eredményezhetik. Az anyakomplexus hátterében leggyakrabban az áll, hogy kisfiúként nem kapott elég szeretetet, törődést és odafigyelést az édesanyjától. Így ha a fiú felnő, bizalmi problémák alakulhatnak ki benne a környezetében lévő nők iránt.
Az anyakomplexussal élő férfiak a szerelmet és az intimitást nem érzik biztonságos közegnek, emiatt nem igazán tudják kezelni a romantikus szituációkat. A párkapcsolatban eltaszítják maguktól azokat a nőket, akikhez túl közel kerülnek. Ilyenkor ugyanis bekapcsol náluk a félelem, hogy nem bízhatnak meg a partnerükben, és inkább eltávolodnak tőle, hogy újra biztonságban érezzék magukat. Ez legsúlyosabb formájában akár nőgyűlöletben, bántalmazásban vagy akár nemi erőszakban is megnyilvánulhat.
Kizárólag idősebb nőkhöz vonzódnak az anyakomplexusos férfiak?
Az apakomplexus kifejezést nők esetében gyakran használjuk akkor, ha náluk jóval idősebb férfiakkal élnek párkapcsolatban. Ez a jelenség a férfiaknál is előfordulhat - gyakori, hogy az anyakomplexusban szenvedők az anyafigurát keresik a romantikus partnereikben. Ritkább esetben viszont olyan eset is előállhat, hogy sokkal fiatalabb nőt választanak maguknak párként, így ugyanis elkerülhetik azt az intimitást, ami egy velük egyidős nővel való, erős intellektuális kapcsolatból fakadhat.
5 jel, hogy anyakomplexusos férfiba szerettél bele
Nincsenek jó emlékei az édesanyjáról
Az első és legnyilvánvalóbb jele annak, hogy a párodnak anyakomplexusa van, ha rossz véleménye van az anyukájáról. Amikor a gyerekkoráról mesél, általában azt mondja el, hogy nem kapott elég szeretet tőle, vagy úgy érezte, hogy az anyja mindig rideg és érdektelen volt.
Nincs jó kapcsolata az anyukájával
Az is gyanús lehet, ha nagyon ritkán beszél vagy találkozik az anyjával, például akár hónapokba vagy évekbe is telhet, mire elmondja neki, hogy komoly kapcsolatban van.
Vegyes üzeneteket küld feléd
Eleinte nagyon érdeklődő, odaadó és szerető férfinak tűnt a párod, azonban miután komolyabbra fordult a dolog, elkezdett ellökni magától? Ez is az anyakomplexus egyik gyakori jele lehet. Ha úgy érzi, túl közel kerültél hozzá, az félelemmel tölti el és inkább kihátrál.
A korábbi partnerei jóval idősebbek voltak nála
Igaz, ahogy korábban is említettük, nem csak és kizárólag idősebb nőkkel randizhatnak az anyakomplexusos férfiak, az viszont mindenképp árulkodó jel, ha már többször is minimum 15 évvel idősebb partnert választottak maguknak. Romantikus kapcsolataikban ugyanis azt a szerető, gondoskodó anyafigurát keresik, akit gyerekként hiányoltak.
Látszólag nem zavarják a veszteségek
Úgy tűnhet, hogy az anyakomplexussal küzdő férfiakat nem viseli meg, ha valakit elveszítenek, szinte egyáltalán nem tudják megélni a gyászt vagy a szomorúságot, amit mások ilyen esetekben éreznek. Ez azonban nem azt jelenti, hogy nincsenek érzelmeik, csupán megtanulták elnyomni a nehéz érzéseket, mert nem szeretnének sebezhetőnek látszani. Általában így kerülik el legnagyobb félelmüket: az intimitást.
Forrás: tantricacademy.com