A világ legjobb módszere, ha állandóan felébredsz az éjszaka közepén: ettől azonnal visszaalszol majd
Felébredsz az éjszaka kellős közepén és képtelen vagy visszaaludni? Rögtön elkezdenek cikázni agyadban a gondolatok, aztán pedig egyre bosszúsabbá, feszültebbé válsz, mert nem jön álom a szemedre? Ez egy nagyon gyakori probléma, nem csak téged érint. Vannak azonban olyan módszerek, amelyek segíthetnek.
Ezeket láttad már?
Álmatlanság esetén érdemes alaposan átgondolni és utánajárni, mi okozza a problémát. Nem fáradsz el eléggé a nap folyamán? Túl zajos a helyiség? Nyomaszt egy gondolat? Ha a problémát megoldottad és még mindig gyakran felébredsz az éjszaka közepén, próbáld meg a következő trükköt és azonnal visszaalszol!
Az izmok és az elme ellazítása
Amikor az éjszaka közepén felébredünk, és nehezen alszunk vissza, a legfontosabb dolog, hogy izmainkat ellazítsuk, elménket megnyugtassuk, ne hagyjuk, hogy gondolataink átvegyék az irányítást és össze-vissza cikázzanak a fejünkben. A test ellazítását a következőképp végezhetjük:
- Csukjuk le a szemünket és lélegezzünk lassan.
- Először koncentráljunk az arcunkra, lazítsuk el minden izmát.
- Ezután gondolatban térjünk át a nyakunkra és a vállunkra, ha feszültséget érzünk bennük, lazítsuk el.
- Haladjunk lefelé, testünk többi izmát is lazítsuk el, egészen a lábujjunkig.
Ha izmaink már teljesen lazák, végezzünk el egy rövid meditációt vagy légzőgyakorlatot, hogy az elménk is kitisztulhasson és eltereljük a figyelmünket kavargó gondolatainkról. Segíthet az úgynevezett 4-7-8 technika, amely során 4 másodpercig szívjuk be a levegőt, 7 másodpercig tartsuk bent, majd 8 másodpercen keresztül fújjuk ki a szánkon. Ezt ismételgessük néhányszor.
Közben akár egy relaxációs zenét is kapcsolhatunk, olyat, ami ellazítja az elmét és álomba ringat. Kísérletezz, próbálj ki többet is, hiszen mindenkinek más dallam válik be.
Még néhány módszer, ami segíthet
Lehet, hogy az éjszakai felébredésedet más probléma okozza? Érdemes lenne ellenőrizned, mennyire sötét a helyiség. Próbáld meg megszüntetni a különböző fényeket, kapcsold ki a készenléti fényeket, LED-eket, szerezz be sötétítő függönyt vagy ami még jobb: redőnyt. Ha beszűrődik a forgalom zaja, csukd be az ablakot vagy használj füldugót.
A Healthline azt írja, olykor egy rövid séta is segíthet, kelj fel, menj át a másik szobába, majd vissza. Ha pár percig valami pihentető dolgot csinálsz, elterelheted a figyelmedet, megszüntetheted a kavargó gondolatokat, így könnyebb lesz visszaaludnod, ha újra ágyba bújsz.
Ha teheted, ébredéskor ne nézz rá az órádra, az ugyanis csak még frusztráltabbá, szorongóbbá tesz. A telefont se kezdjük el nyomkodni, az okostelefonok által kibocsátott kék fény ugyanis elnyomhatja a szervezet melatonin termelését, amely segíthetne szabályozni a cirkadián ritmust és az alvási ciklusokat. Ugyanaz vonatkozik a lámpára is, ha felébredsz, állj ellen a kísértésnek, és ne kapcsold fel a villanyt, mert az erős fény szintén megzavarhatja a melatonin termelését és ezáltal ébrenlétre sarkallja a szervezetet.
Száguldó gondolatainkat egy másik módszerrel is megállíthatjuk, csak gondoljunk egy adott szóra, majd vegyük végig a betűit: minden egyes betűhöz társítsunk még egy szót, amit képzeljünk is el. Ez a vizualizáció segít elterelni a zavaró gondolatokat. A katonák módszere is beválhat: miután ellazítottad izmaidat és megnyugtattad légzésedet, képzelj el egy nyugtató jelenetet 10 másodpercen keresztül. Sőt bevetheted a skandinávok trükkjét is, minden nap szellőztesd ki az ágyneműdet!