9 dolog, amivel garantáltan fiatalon tarthatod az agyad
Van, hogy akármennyire is szereted, mégsem jut eszedbe a kedvenc sorozatod címe? Néha összekevered a barátaid, családtagjaid nevét? Ez mindenkivel előfordul, hiszen előfordul, hogy az agyunk leblokkol - másoknál viszont annak öregedése okozza ezeket a problémákat.
Ezeket láttad már?
Éppen ezért fontos, hogy az agyunkat is eddzük, és olyan gyakorlatokat végezzünk, amelyek segítségével fitt marad. Amíg valaki tanul, és napi szinten tréningeli az agyát, addig viszonylag könnyű jól működtetni, ám az iskola végeztével ez egyre nagyobb kihívás. Pedig vannak olyan apró trükkök, amelyek kifejezetten hatásosak, ha az elménk egészségének megőrzéséről van szó. Mondjuk, mi az a 9 dolog, amivel fiatalon tarthatod az agyad!
Az életmódunk dönti el, hogyan működik az agyunk
Az agysejtjeink öregedésének sebessége nemcsak a genetikától függ, hanem különféle életmódbeli tényezők is befolyásolhatják agyunk épségének megőrzését – a jó hír az, hogy sok közülük javítható. Ez a legfrissebb információ az Oxfordi Egyetemről, ahol egy nemrégiben készült tanulmány kimutatta, hogy legalább tizenöt módosítható életmódbeli tényező járul hozzá az agy degenerációjának felgyorsulásához. Köztük a cukorbetegség, a környezetszennyezés, az alkoholfogyasztás, a magas vérnyomás, a magas koleszterinszint, a túlsúly, a dohányzás, valamint az alapvető hangulat.
Ahogy tehetünk azért, hogy megóvjuk a bőrünket és a hajunkat az idő pusztításától, úgy tehetünk a kognitív funkcióink megőrzése érdekében is. Egyes esetekben még az olyan betegségek kialakulásának kockázatát is csökkenthetjük, mint a demencia és az Alzheimer-kór.
Az oxfordi csapat 40 000, 45 év feletti egyén agyvizsgálatát és az agyhálózatát figyelte meg, hogy meghatározzák a romló területeket. Ebben az új tanulmányban kimutatták, hogy az agynak bizonyos részei sebezhetőbbek. Az Oxfordi Egyetem azzal kapcsolatban is megosztotta tippjeit, hogy mi az, amit kerülj, és mit tegyél a mindennapokban annak érdekében, hogy az agyad a lehető legjobban működjön, és a lehető legtovább fitt maradjon!
1. Menekülj a légszennyezett területekről
A forgalomtól eltömődött metropoliszokban szinte lehetetlen a légszennyezés elől elmenekülni. Hogyan csökkenthetjük tehát az egészségünkre gyakorolt hatását? Az otthoni légtisztítóba való befektetés és a szobanövények méregtelenítése egyaránt nagyszerű lehetőség, különösen azokban a helyiségekben, ahol sok időt töltesz. Ezen kívül, próbálj meg minél több időt eltölteni a kevésbé szennyezett városi területeken, például parkokban. Ha pedig teheted, próbálj meg hétvégente elmenekülni a városból, hogy igazi friss levegőt szívj a természetben.
2. Csökkentsd az alkoholfogyasztást
Nem kell végérvényesen kizárnod az alkoholt az életedből, azonban ajánlott csupán alkalomszerűen fogyasztani, és akkor is csak mértékkel. Ha az alkoholfogyasztás a mindennapok részévé válik, az az agyműködésre sincs jó hatással. Ma pedig már számtalan lehetőségünk van az alkoholmentes opciókat illetően is, amelyekkel rendkívül érdekes lehet a kísérletezés is.
3. Tartsd egyensúlyban a vérnyomásodat
A magas vérnyomás egyik leggyakoribb kiváltó oka a stressz. A stressz csökkentése érdekében iktass be olyan relaxációs gyakorlatokat, mint a meditáció, a jóga és a légzőgyakorlatok. Merülj el ezekben a nyugtató hobbikban, és szerepeljen mindennapjaidban az öngondoskodás. Ha pedig teheted, sétálj minél többet!
4. Vigyázz a koleszterinszintedre
A kiegyensúlyozatlan étrend az LDL-koleszterin szintjének emelkedését okozhatja. A gyümölcsökben és zöldségekben gazdag étrend, az almaecet, a teljes kiőrlésű gabonák és a hüvelyesek, például a csicseriborsó, a lencse és a bab határozottan segíthetnek – csakúgy, mint a magas koleszterinszintet fokozó élelmiszerek, például a zsíros húsok, sajtok, vaj és a feldolgozott ételek korlátozása.
5. Mondj le a cigiről
Bár a mutatók bíztató eredményeket produkálnak, és az elmúlt évtizetedkben napjainkban dohányoznak a legkevesebben, a cigaretta még mindig hatalmas egészségügyi veszélyt jelent. Éppen ezért, ha még nem sikerült, tedd le te is a cigarettát.
6. Aludj eleget
Nincs időd, vagy éppen kedved pihenni? Hidd el, ez hosszútávon sajnos megbosszulja magát. Amíg pár napot kibír az ember kevesebb alvással, hosszútávon sok egészségügyi kockázata van, és az agy kifinomult működését is gátolja. Korlátozd a kék fényt, teremtsd meg a pihentető alváshoz szükséges légkört, és szánj elég időt, legalább napi 7 órát a pihenésre.
7. Vedd körbe magadat pozitív emberekkel
Korunk paradoxona, hogy sokan több ezer követővel rendelkezünk a közösségi médiában, mégis teljesen egyedül érezzük magunkat. A valós kapcsolatok létfontosságúak egészségünk szempontjából – beleértve az agyunkat is. Ha nincsenek barátaid, és nem is tudod, hogyan nyithatnál, akkor irány egy csapatsport óra a konditerem helyett! De ma már rengeteg workshop is van, és az önkéntes munkát vállalók is sok új embert megismerhetnek.
8. Étkezz kiegyensúlyozottan
Míg folyamatosan születnek új szuper diéták, a táplálkozási szakértők alapvető tanácsai ugyanazok maradnak: fogyassz szezonális gyümölcsöket és zöldségeket, teljes kiőrlésű gabonát, hüvelyeseket, sovány húsokat, halat, tojást, egészséges zsírokat, továbbá dióféléket és magvak széles választékát. Csökkentsd a tejtermékeket és a cukrot, és persze ne feledkezz meg a hidratálásról sem: fogyassz minél több vizet, legalább napi 1.5 litert.
9. Mozogj rendszeresen
A rendszeres mozgás nemcsak megelőzi a depressziót és enyhíti a stresszt, de bevált stratégia a test, az agy és a szív védelmére is. Nem szabad azonban túlzásba vinni, inkább óvakodj a kimerítő edzésektől. Sokszor a séta, egy tetőtől talpig átmozgató úszás, a lépcsőzés a lift helyett, vagy akár egy 10 perces mini otthoni edzés is már elég lehet.