A legjobb gyógymódok a nátha ellen
Egy kiadós izzadás és jó sok forró tea mézzel és citrommal. A közhiedelemben általában ezek a leghatásosabb gyógymódjai az egyszerű náthának. Sajnos azonban a felsoroltak közül pusztán a méznek és a teának van némi létjogosultsága a nátha kezelésében, és azoknak is sokkal kisebb mértékben, mint gondolnánk.
Sajnos sok orvos eleve kételkedik abban, hogy a már kialakult náthával mennyit tud egyáltalán kezdeni a C-vitamin, az azonban biztos, hogy ez a vitamin rendkívül érzékeny mindenfajta külső behatásra, vagyis a hőre, a fényre, de még sajnos akkor is veszít egy gyümölcs vagy zöldség a C-vitamintartalmából, ha fölaprítjuk. Ebből először is következik az, hogy a forró teában bizony nem sok marad meg belőle.
Ezeket láttad már?
A másik közkeletű tévhit, hogy a citrom az egyik legjelentősebb természetes C-vitamin-forrás. Nos, ez olyannyira nem igaz, hogy a brokkoliban, a kelkáposztában, a petrezselyemlevélben, a zöldpaprikában, de még a barackban is több C-vitamin van 100 grammonként, mint a citromban. Vagyis tulajdonképpen nem sok értelme van ebből az ízre sem kellemes gyümölcsből nyernünk természetes vitaminigényünket. Sokkal jobban tesszük, ha hidegen áztatott csipkebogyóteát iszogatunk, ugyanis a csipkebogyó rengeteg C-vitamint tartalmaz.
Az izzadás azért érdekes, mert például sokunk saját tapasztalatai is azt mutatják, hogy jobban érezzük magunkat, ha betegen jól fölöltözve ágyba bújunk és izzadunk. Orvosilag azonban semmi sem támasztja alá, hogy az izzadás valóban hatékony lenne a náthával szemben. Ez érthető is, amennyiben belegondolunk, vajon mégis hogyan izzadnánk ki a baktériumokat és vírusokat a szervezetünkből? Mindenesetre ha nem zavar az izzadás az alvásban, és nem hagyjuk, hogy a nedves ruhadarabok a testünkön hűljenek ki, kárt vélhetően nem okozunk vele, így ha jobb a közérzetünk, izzadjunk nyugodtan.
Van azonban olyan népi gyógymód, amely tényleg segít leküzdeni a náthát. Ez pedig a csirkehúsleves. Kutatások bizonyítják, hogy gyulladáscsökkentő hatása révén ez a leves valóban hatásos a nátha ellen. Különösen, ha bőven borsozzuk és még egy kis fokhagymát is teszünk bele, ugyanis ez utóbbiak is bizonyítottan antibakteriális hatása van.
Ugyancsak van némi hatása az alkoholnak is. Ha megiszunk ugyanis egy pohár forró rumos teát – azért túlzásba ne vigyük a rumot -, könnyebben fogunk tudni elaludni, a pihenés pedig kulcsfontosságú, ha gyorsan meg akarunk birkózni a náthával.
Persze azért szegény mézes-citromos teát ne húzzuk le annyira! Hiszen a méz nagyon jó hatással van a fájó torokra és a köhögés ellen is segít, a bőséges – és koffeinmentes – tea fogyasztása pedig segít, hogy hidratált maradhass, ami szintén kulcsfontosságú a nátha leküzdésében.
Vagyis: ha elkapott a nátha, lapátoljunk be egy ibrik csirkehúslevest, igyunk annyi folyadékot, amennyi belénk fér, együnk rengeteg zöldséget és gyümölcsöt és pihenjünk, amennyit csak tudunk.