A leghangulatosabb őszi dekoráció: így készíts szárított virágot
Nagyon szuper vintage-őszi hangulatot kölcsönöz otthonodnak a szárított virág. Itt van pár tipp az elkészítéséhez.
Ezeket láttad már?
Előkészületek
Virágok: gyűjthetünk a kertből/ kiránduláson vadvirágokat, vagy akár boltból is vehetünk vágott virágot. Használhatunk gabonaféléket is, ezeknek igazán vintage, vidéki hangulata van. Fontos, hogy ha frissen szedjük őket, akkor száraz napszakban tegyük, például délután vagy este.
Vázás megoldás
Ez a legegyszerűbb módszere a virágszárításnak. Nem kell mást tenned, mint összeválogatni, csokorba szedni az általad kiválasztott növényeket, megkötni egy szalaggal és pár centi vízben vázába tenni. Az idő innentől kezdve teszi a dolgát. Miután a víz elpárolgott a virágok maguktól kiszáradnak. Ehhez a megoldáshoz ne nagyon vékony szárú növényeket válasszunk, jó lehet például a hortenzia, vagy a havasi fátyolvirág.
Homokban
Ez egy kicsit körülményesebb folyamat, de viszonylag egyszerű, inkább csak virág fejek (pl. rózsa) szárítására ajánlott. Egy kartondoboz aljába szórj száraz homokot, majd állítsd bele a virágfejeket. Szórj rájuk homokot rétegezve, addig amíg el nem fedi őket pár milliméter vastagon. Pár nap múlva készen is lesznek a virágaid.
Felakasztva
Ez a legismertebb azonban kissé időigényes módszer. Készítsünk csokrokat a virágainkból, a gyorsabb eredményért leszedhetjük a leveleket, ám ez nem kötelező. Kössünk rájuk madzagot, aminél fogva fellógathatjuk őket. Válasszunk egy magas helyet, például gerendát, ajtófélfát, ahonnan lelógathatjuk. Ha nem akad ilyen, egy vállfára is feltehetjük őket. Fontos, hogy a csokrok ne legyenek túl napos helyen, mert így elveszíthetik színüket. Jól működik a mezei virágokkal, aranyvesszővel, levendulával. A rózsát is remekül tudjuk így szárítani, azonban azt a bimbó nyílásakor kell leszedni. Pár hét elteltével már otthonunkat fogják díszíteni a csokrok.
Mikrózva
Ezzel lehet egy kicsit kísérletezned kell majd először, de megéri! Tedd a mikróba két papírtörlő közé a virágot, majd helyezz rá valamilyen súlyt, ami teljesen lefedi, például egy poharat. Magas fokozaton maximum egy percig hagyd bent, de jobb, ha 15 másodpercenként ellenőrzöd.
Fektetve
A fűféléket, például a bambuszt, búzát fektetve lehet legjobban szárítani. Arra figyeljünk oda, hogy teljesen száraz környezetbe legyenek a növények. Fektessük őket tálcára, vagy bármilyen vízszintes felületre viszonylag szellősen egymástól, időnként fordítsuk át őket a másik oldalukra, nehogy bepenészedjenek. Ha leveleket szeretnénk szárítani, azt rétegezve tegyük: egy dobozba pakoljuk egymás mellé őket, és a rétegeket papírtörlővel válasszuk el.
Szerző: Bán Lilianna