A fenntartható szórakozás FILOzófiája - Filo Bar
A Felelős Gasztrohős minden hónapban olyan helyeket mutat be nektek, amelyek nemcsak kifogástalan és ínycsiklandó ételeket készítenek, de környezettudatosságra is figyelnek. Szika Bettina most egy ilyen helyre hívja fel a figyelmeteket.
Ezeket láttad már?
Ezúttal nem egy éttermet veszünk górcső alá, hiszen egy bár is működtethető fenntartható módon, erre pedig élő példánk a Nagy Márton által vezetett Filo Bar, mely már második évét éli Fenntartható Étteremként.
S, hogy honnan is indult ez az egész?
Marci már gyerekkorából hozza magával a környezet iránti szeretetét, tiszteletét, ugyanis régi osztályfőnöke nagy hatással volt rá a témával kapcsolatoban. Rengeteg természetközeli programot szerveztek, valamint szüleivel is sokat utaztak akkoriban Nyugatra, s az ottani tapasztalatok is erősítették Marci szemléletmódját a környezetvédelem irányába. Ezenkívül dolgozott Angliában is vendéglátásban, ahol már szintén odafigyeltek az emberek a fenntarthatósági tényezőkre, melyek marketing szempontból sem utolsók.
Visszatérve a Filo születéséhez, Marci és barátja, Miki, fejükbe vették, hogy nyitnak egy bárt, melynek létrehozásánál - mindezek után magától értetődően – figyelembe vették a környezetbarát szempontokat is. Már a bár berendezése is újrahasznosított anyagokból történt meg, tekintve a székeket, asztalokat, és a terasz padlózatát is – utóbbi a régi hely maradék padlóburkolatából került megalkotásra. A terasz már önmagában jó, és nagyon is hangulatos kis része a bárnak a kevésbé didergős napokon, de ezenfelül még egy egyedi falfestés is díszíti, mely, hisszük, vagy sem, organikus festék felhasználásával készült.
A kistermelőktől származó kézműves sörök és finom borok alapvető részét képezik a bár italfelhozatalának, de nem mehetünk csak úgy el az étlap mellett sem – melyet egyébként érdemes tüzetesebben is megvizsgálni az alján feltüntetett imponáló információk miatt. A kínálatot tekintve meg kell említenem, hogy ügyelnek a laktóz- és húsmentes étrendet folytató vendégekre is, valamint 3-4 havonta cserélik az étlapot a szezonalitás jegyében, amelyért mindenképp jár egy nagy-nagy pirospont. Igyekeznek elkerülni az olaj használatát, nyáron pedig piacra járnak a tökéletesen friss és hazai alapanyagokért, melyben sokszor a család is nagy segítségére van Marcinak. Pizzáikhoz házi készítésű szószt és teljes kiőrlésű tönkölybúzalisztet használnak, mely utóbbit sütikhez is bátran alkalmaznak. Mondanom sem kell, minden helyben, extra frissen készül el a bár konyháján, melyet természetesen A+ minősítésű gépekkel szereltek fel. A pultban található hűtőgépek által termelt hulladékhőt is elvezetik, melyet télen fűtésre hasznosítanak, nyáron pedig így csökkentik a pult és a helyiség hőterhelését. Az energiatakarékosság mellett a vízzel is csínján bánnak, perlátorokat szereltek a csapokra, melyek segítségével a víznyomás az 50 %-ára csökkenthető, és még a WC-k is víztakarékosak!
A szelektív hulladékgyűjtés itt is megvan – még a kupakokat is külön gyűjtik! -, kiegészítve az üveghulladékkal, melybe a környékbelieket is bevonták, így heti egy vagy két alkalommal ingyen elszállítják tőlük az üvegeket. A használt konzervek evőeszköztartóként szolgálnak, szóval a kreatív újrahasznosítás is teret nyer. A nap végére maradt, még fel nem szolgált, de teljesen jó minőségű ételt hazaviszik vagy jótékonyan felajánlják a hajléktalanoknak, illetve, ha nem egy komplett étel marad meg, csupán valamely hozzávaló, abból igyekeznek egy új fogást varázsolni. Ez utóbbi is egy újabb példája ám a kreatív újrahasznosításnak.
Számos esemény elindítói, vagy résztvevői is voltak már, például kezdtek már csikkgyűjtő akcióba, mely során, ha a vendégek behoztak egy zacskó csikket, 10 % kedvezményben részesültek. Ezenkívül a Felelős Gasztrohős által 5. alkalommal megszervezett Carrotmob is náluk került megrendezésre. (A Carrotmob egy olyan esemény, amikor az adott vendéglátóhely az aznapi bevételének 30 %-át valamilyen környezettudatos fejlesztésre fordítja.) Igen sikeresen végződött, hiszen ennek eredményeképpen hosszú időre elegendő környezetbarát tisztítószert tudtak beszerezni, fenntartható erdőgazdálkodásból származó papírtermékekkel kiegészítve.
Aktuális fejlesztésük éppen a komposztálás, melybe a szomszédos helyeket is bevonják, sőt, még komposztálható papírpoharakat is használnak a forralt borhoz, levesekhez.
A design Marci és Miklós érdeklődési köréből jött, hiszen nagyon húz szívük a tudományok felé, így az építészekkel közösen ötölték ki az egyedi dekorációt, mely remek hangulatot nyújt a helynek. És végezetül, hogy honnan jött a név? Nos, ez is az előbbiekhez kapcsolódik. A "filo" olaszul fonalat jelent, s azonnal megértjük ennek miértjét, ha belépünk a bárba, s feltekintünk a pult fölé. A hangulatvilágítás pedig még jobban feldobja a bár "feelingjét". (Igen, lehet még tetézni.)
Ha kedvünk támad egy kitűnő borhoz, egy nem mindennapi pizzához, vagy egyszerűen csak beülnénk egy kellemes helyre a barátokkal péntek este, a tökéletes helyet biztosítja mindehhez a Dob utca szívében rejlő Filo Bar, modern arculatával, és fenntartható életFilozófiájukkal.