A céltalanság sokszor az egészséged kulcsa is lehet
Egyre több munkahely ajánl rugalmas munkaidőt, lehetőségeket adnak távolról dolgozni, és a dress-kódot is lazábban kezelik. A magánélet és munka közötti egyensúly tejesen megváltozott az ötven évvel ezelőtti 9-től 5-ig tartó munkáig.
Ezeket láttad már?
Celeste Headlee szerint, aki egy díjnyertes újságíró, a jelenlegi munka-magánélet egyensúly sem megfelelő. Ő sem vette ezt észre egészen addig, amíg saját magán a kiégés tüneteit meg nem figyelte, hogy nemcsak neki, hanem az egész társadalomnak meg kell változnia.
Mióta több hasznunk és jövedelmünk származik a munkából, azóta többet dolgozunk, mint eddig az emberiség történetében. Headlee megoldása erre látszólag egyszerű: ne csinálj semmit.
A produktivitáson a nézetünk egyoldalú
Ahogy Headlee fogalmazott, a sok szokásunk igazából nem emberi. Konkrétan, olyan módon dolgozunk, ami emberként nem fenntartható. Szerinte addig nem dolgoztunk ennyit, ilyen módon, amíg nem ez lett a fennmaradásunk feltétele. Meg kellene érteni, hogy az emberek már évezredek óta élnek, és ahogyan most dolgozunk, az pusztán az emberiség történetének rendszerében egy jelzés, még akkor is, ha az ipari forradalom óta tisztában vagyunk ezzel.
Habár már sok elektronikai eszközünk van, amik az életünket könnyebbé tudnák tenni, így is 40 órát dolgozunk egy héten, vagy van, amikor még többet. Ennek pedig az az oka, hogy abban a tudatban élünk, hogy minél keményebben dolgozol, annál gazdagabb leszel - pedig valójában ez a kiégést okozza és teszi tönkre az egészségünket.
Headlee tapasztalta ezt, hiszen a kiégéssel egy elég kemény harcot megvívott. Kilenc hónap alatt kétszer vagy háromszor is megtörtént vele, hogy annyira túl dolgoztatta magát, hogy az ágyból nem is tudott felkelni.
A megoldás? Csinálj valamit, aminek nincs haszna
Annak érdekében, hogy legyőzd ezt a kellemetlen társadalmi nyomást, pont a spektrum ellenkező oldalára kell összpontosítanod. A társadalmunk megszállottan eredményes akar lenni mindenben, így, ha valami olyat csinálsz, aminek nincs célja, abból az egészséged profitálhat. Ennek érdekében kapcsolj ki minden elektronikai eszközt - igen a Netflix is beletartozik - és keress valami jó hobbit, amit nem a munkád miatt, és még csak nem is azért választasz, hogy online kiposztolhasd.
Headlee például kovászos kenyeret tanul sütni, ami egész napra lefoglalja és kikapcsolja, folyton koncentrálnia kell, de nem a munkán jár az esze.
Ha valamit cél nélkül csinálsz, végül hasznos lesz
Ez egy kicsit meglepő, ha belegondolsz. Ha valamit csak úgy, célok nélkül csinálsz, ötletet adhat, amit később a munkádban hasznosíthatsz. Sokszor azt hisszük, hogy a munka nélkül eltöltött idő, csak idő pocsékolás. Pedig nem így van.
Lassíts le, és élvezd az életet. Vezess naplót, gondozd a kertedet, vagy süss valamit- még a mosogatás is segíthet lelassítani a gondolataidat és segít olyan dolgokra fókuszálni, amiknek nincs közük a munkához. Ha kicsit lelassítunk és bepiszkítjuk a kezünket, akár a szó szoros értelmében, akár feltételesen értve, néha tényleg hasznos lehet. Az unalom is lehet eredményes.
Habár a társadalmunk magánélet-munka egyensúlyra vetett nézőpontja még nem tökéletes, vannak módok arra, hogy megelőzzük vagy leküzdjük a kiégést.