8 tipp, hogy jó lakótárs legyél
Az egyetemi éveknek sokszor elengedhetetlen része, de más olyan élethelyzetek is adódhatnak, amikor meg kell osztanod a lakhelyedet idegenekkel. Ezt megszokni bizony időbe telik, és természetes, hogy sok kihívással is szembenézhetsz addig, amíg eljutsz arra a pontra, hogy tulajdonképpen szórakoztató lakótársnak lenni. De vajon miket érdemes megtenned azért, hogy minél gördülékenyebben éljetek együtt, és jó lakótárs legyél?
Ezeket láttad már?
1. Vesd fel az alapszabályok lefektetését
Sok olyan dolog vagy szokás van, amit jobb, ha már az elején tisztáztok. Rengeteg kellemetlenséget elkerülhetsz például azzal, hogy ha te mondjuk nem dohányzol, a lakótársaid viszont igen, akkor letisztázzátok, hogy a lakásban ők se dohányozzanak. Azt is döntsétek el, hogy elfogadható-e számotokra, ha valamelyikőtök felhívja a barátait időnként, vagy esetleg kisállatot akar tartani. Szuper, ha ezeket a dolgokat már az elején szóba hozzák ők is, de ha ezt nem teszik meg, akkor vesd fel te azokat az alapvető dolgokat, amiket jobb minél előbb tisztáznotok.
2. Osszátok el egyenlően a feladatokat
Rendet rakni és tisztaságot tartani elengedhetetlen ahhoz, hogy komfortosan használjátok a közös élettereteket, ez pedig mindannyiótok feladata. A legjobb az, ha összeírjátok, milyen takarítási feladatokat milyen rendszerességgel végeztek el, ezt követően pedig felosztjátok, hogy ki mit és mikor csináljon. Úgy igazságos, ha a feladatokat váltogatjátok egymás között, de ha valamelyikőtök jobban szeret porszívózni, a másik pedig bármikor szívesen leviszi a szemetet, akkor persze nem kell ragaszkodnotok egy fix ütemtervhez.
3. Tegyél rendet magad után
Semmi sem tud akkora éket verni a lakótársak közé, mint a kosz és a rossz higiéniai körülmények. A rendszeres közös takarításokon kívül vannak olyan dolgok, amikért folyamatosan egyedül is felelned kell, ilyen például a mosogatás. Ne várd el másoktól, hogy ők mosogassák el a te edényeidet, és ne is okozz nekik kellemetlenséget azzal, hogy akár napokra is a mosogatóban hagyod a koszos tányérodat és villádat. Ugyanez igaz arra is, hogy ne hagyd felhalmozódni a szennyesed, elvéve a helyet a többiek elől a mosatlan ruhák hatalmas kupacával a fürdőruhában. Ha viszont a lakótársaid azok, akik ezekre a dolgokra nem ügyelnek, akkor óvatosan tedd nekik szóvá, hogy ők is figyeljenek jobban a tisztaságra.
4. Kérj, mielőtt kölcsönveszel
Magától értetődik, hogy ha valamit kölcsönveszel a lakótársaidtól, akkor ugyanolyan állapotban is kell visszajuttatnod hozzájuk. Ez azonban önmagában még nem elég, hiszen bármikor belefuthatsz egy olyan helyzetbe, hogy nekik is éppen szükségük van arra a dologra, amit kölcsönvettél. A felesleges kellemetlenségek kiküszöbölése miatt mindent kérj el azelőtt, hogy használnád. Igaz ez az ételekre is; ha egy lakótársad utolsó szelet pirítósát nézted ki magadnak, bármennyire is kis tétel, inkább kérd el még akkor is, ha tudod, hogy hamarosan mész boltba, és veszel neki újat.
5. Támogasd őket
Ha egy lakásban éltek, akkor valószínűleg előbb vagy utóbb mélyebben is megismeritek egymást, és tudni fogtok arról, ha valamelyikőtök éppen szomorú vagy nehézségekkel küzd. Mutasd meg, hogy számíthatnak rád, és ha látod, hogy bármelyikük rosszul van, akkor ülj le, és hallgasd meg, mi a baja. Ha érzik, hogy támogatod őket, akkor sokkal nagyobb a valószínűsége annak is, hogy fordított helyzetben ők is melletted állnak majd.
6. Tarts énidőt
Ahhoz, hogy kiegyensúlyozottan együtt tudj élni másokkal, az is fontos, hogy egyedül is tölts egy kis időt. Vonulj el egy kicsit a szobádba, hallgass zenét, nézz filmet vagy merülj el egy jó könyvben. Persze sok olyan program van, amit együtt is jó csinálni, de ha tényleg szánsz időt az egyedüllétre, utána mondjuk egy közös főzést vagy mozizást a lakótársaiddal, sokkal jobban fogsz élvezni, mintha a nap során folyamatosan egy légtérben lennétek a lakásban.
7. Tiszteld a magánéletét
Bár fontos, hogy barátságos legyél a lakótársaiddal, és tudd, rendben vannak-e, ne ess túlzásokba. Ha nem mondhatod el, hogy az együttlakás során tényleg baráti lett a viszonyotok, akkor ne tegyél fel neki túl sok személyes kérdést. Ne feledd, csak egy halvány vonal választja el egymástól az őszinte érdeklődést és a kíváncsiskodást, ezért mindig tudd, hol a határ. Ha valami olyan dolog történik, ami téged is érintene, azt úgyis el fogja mondani neked, ha viszont nem, akkor bízd rá, hogy mit oszt meg veled.
8. Legyél megértő
Amikor a lakótársaid látszólag tapintatlanok bizonyos dolgokat illetően, könnyű kísértésbe esned, hogy visszavágj, nem igaz? Azonban mielőtt elkezdenél veszekedni, inkább gondold át, hogyan oldhatnátok meg a problémákat nyugodtabban. Mindannyian egyéniségek vagytok, így természetesen előfordulhat, hogy eltérőek a szokásaitok és az értékrendetek. Beszélj őszintén arról, hogy mi zavar a viselkedésükben, és próbálj velük megértő lenni. Hidd el, a nyílt kommunikáció bármilyen nehéz helyzetben segíthet, csak merj kezdeményezni!