7 tévhit a házikedvenceinkről, amit érdemes tudni
Tényleg igaz, hogy a kutyáknak nincsenek emlékeik a múltról, és fekete-fehérben látják a világot? És hogy a macskákat csak akkor érdekeljük, ha éhesek? És mi a helyzet azzal a legendával, hogy a cicák még hat méterről is talpra esnek?
Ezeket láttad már?
Az Állatok Világnapja alkalmából a Nestlé PURINA segítségével lerántottuk a leplet a házikedvencekkel kapcsolatos legismertebb tévhitekről.
1. A kutyák színvakok
Igaz, hogy a kutyák az emberektől eltérő módon érzékelik a világot, de a tévhittel ellentétben nem kizárólag fekete-fehérben látnak - magyarázza Dr. Márton Kinga, a PURINA állatorvosa. - A vizuális érzékelésük körülbelül megegyezik egy színvak emberével: nehezen különböztetnek meg egymástól bizonyos színeket, a pirosat és a zöldet pedig szinte egyáltalán nem látják. Míg számunkra a szivárvány az égen öt-hat színből áll, a kutyák csak sárgásbarnás árnyalatokat látnak, meg egy kis kéket. Egy piros labdát a zöld füvön pedig úgy érzékelnek, mintha egy barna labda gurulna a sárgásbarna füvön, ezért könnyen előfordulhat, hogy nem is veszik észre.
2. A macskák akkor dorombolnak, ha elégedettek
A dorombolás általában a cica elégedettségének, boldogságának a jele, amit ki- és belégzés közben is képes produkálni – magyarázza az állatorvos. A macskafélék szinte mind tudnak dorombolni a házi cirmostól kezdve a pumán át a gepárdig. De nem csak a kellemes percekben képesek rá: a macskák akkor is dorombolhatnak, ha fáj valamijük, éhesek vagy félnek. A kutatók szerint ugyanis ez egy olyan különleges képességük, amellyel meg tudják nyugtatni önmagukat, vagy akár a gyógyulásukat is elősegíthetik. Sőt, a doromboló macskákkal kapcsolatba kerülő gazdinak vagy másik állatnak a fájdalma is csökkenhet, vagy éppen gyorsabban gyógyulhat a sebe.
3. A kutya egy hároméves gyerek értelmi szintjén van
Bár bizonyos tekintetben sok hasonlóság van a gyerekek és a kutyák értelmi képességei között, mégsem lehet egyetlen számmal meghatározni, hogy hány éves szintjének felelnek meg a kutyák általában. Hazai kutatók például azt vizsgálták, hogy miként reagálnak az emberi jelzésekre, és a szemmozgásuk alapján megállapították, hogy ugyanúgy lekövetik az ember elfordított tekintetét és közlési szándékát, mint egy féléves csecsemő. Ez azonban nem jelenti azt, hogy minden másban is egy kisbaba szintjén állnának: az elméjük különböző képességei eltérő mértékben fejlettek.
4. A macskák a helyhez ragaszkodnak, nem az emberhez
Biztos mindenki találkozott már azzal a vicces sztereotípiával, hogy a kutyáknak gazdája, a macskáknak viszont személyzete van - akiket csak azért nem hagynak faképnél, mert enni adnak nekik. Nos, a szakértők szerint azért mégsem nem ennyire szívtelenek, sőt, sokkal jobban ragaszkodnak az emberekhez, mint azt valaha gondoltuk. A cicák ugyanis igenis képesek mély társas kötődések kialakítására, és gazdájukhoz úgy kapcsolódnak, ahogyan a gyerekek szüleikhez, gondviselőikhez.
5. Nehezebb az élet egy menhelyi kutyával
Sokan tartanak a menhelyi kutyáktól és félnek őket örökbe fogadni, mert vadnak és kiszámíthatatlannak hiszik őket. Ugyanakkor a szomorú múltjuk, – az, hogy esetleg bántották vagy elhagyták őket – nem jelenti azt, hogy ne tudnának újra kötődni és szeretni – magyarázza az állatorvos. – Bár az etológusok szerint a kutyák traumái valóban nem törölhetők el, de sok-sok gondoskodással és odafigyeléssel könnyen felülírhatjuk azokat.
6. A macskák mindig talpra esnek
Ez az állítás csak részben állja meg a helyét. - Igaz, hogy a macskák rendkívüli egyensúlyérzékkel rendelkeznek, és esés közben képesek teljesen átfordítani a testüket, ezért az esetek többségében talpra esnek. De ha nincs idejük rá, mert az esés váratlanul érte őket, akkor súlyos sérüléseket szenvedhetnek. Érdekes módon sokszor könnyebben túlélik a nagyobb eséseket, mert a levegőben több idejük van korrigálni a testhelyzetükön - de ezt legfeljebb 5-6 méter magasságig ússzák meg sértetlenül - magyarázza a PURINA állatorvosa.
7. A kutyáknak nincsenek emlékeik
Sokszor hallani, hogy a kutyák a jelenben élnek, és a múltjuk nem marad meg az emlékezetükben. Márpedig a tudomány szerint nagyon is jó a memóriájuk, és akár még 10-15 évvel korábbi eseményekre, személyekre is emlékezhetnek. A kisgyerekekhez hasonlóan első sorban érzelmeket és testi reakciókat, benyomásokat hordoznak magukban.
A Nestlé 2011 óta folyamatosan segíti kiemelt együttműködő partnerét, a HEROSZ budapesti állatotthont, amelynek 2019-ben összesen 29,8 tonna tápot adományozott.
A koronavírus-járvány miatti nehéz helyzetben idén negyedmillió adag állateledelt ajánlott fel a magyarországi menhelyeknek, melyet a Magyar Állatvédő és Természetbarát Szövetség segítségével juttatott el az állatotthonokba. Ez a vállalás a PURINA nemzetközi támogatásának keretén belül történik, amely során az európai régió 15 országa támogatja a rászoruló állatotthonokat: a krízis kezdete óta már 2 millió adag állateledel eljuttattatására tett vállalást különböző menhelyek számára.