6 tény az antidepresszánsokról, amit fontos tudnod, ha te vagy valaki a környezetedben szedi őket
A depresszió lehet genetikai eredetű, de előidézheti a környezet vagy egy trauma is, a tünetek általában hasonlóak: magányosnak, motiválatlannal, és elveszettnek érzed magad tőle. Persze ahány ember, annyi verzió jelentkezhet, és van, aki könnyedén túlesik rajta, míg másoknál évekig tartó, súlyos állapotokig is elfajulhat. Sok orvos a gyógyszeres kezelést ajánlja, ami elég megosztó, azonban ha csak ez a megoldás marad, fontos szem előtt tartani néhány dolgot.
Ezeket láttad már?
Az antidepresszánsok nem oldják meg a problémát, csupán mankót nyújtanak az igazán nehéz napokon. A legtöbbjük csak tüneti kezelésnek jó, fontos, hogy közben egy pszichológus segítségével próbálj a szorongás mélyére ásni.
A kezelési idő alatt valóban nem szabad félbehagyni ezeket a gyógyszereket - ebből a szempontból hasonló a működésük az antibiotikuméhoz - ez azonban nem egyenlő azzal, hogy egy egész életen át szedni kell őket. A legtöbb orvos akkor javasolja a letételt, ha már évek óta tünetmentes a páciens, és garantált, hogy elhagyhatja a gyógyszert.
Ezt olvastad már? 5 dolog, amit sohase mondj annak, aki depresszióval küzd
Bizony, az antidepresszánsok rengeteg mellékhatással járhatnak, és könnyen lehet, hogy mind fizikális, mind pszichés szinten újabb gondokat idéznek elő. Ilyen lehet a súlyveszteség, az álmatlanság, a hányinger, a csökkent libidó, az orgazmus eltűnése és a szédülés is. Ezeknek nagyrésze az első pár hétben lecseng, azonban a súlyveszteség és a szexuális zavarok hosszútávon is megmaradhatnak.
Könnyen megeshet, hogy az egyik gyógyszer kiváltja a fent említett mellékhatásokat, azonban egy másikra sokkal jobban reagál a szervezeted. Lehet, hogy többet is ki kell próbálnod, mire megtalálod a megfelelőt.
Nézd meg ezt is! 6 módszer, hogy felülkerekedj a stresszen
A gyógyszertől megválni hónapok, akár évek után közel sem olyan egyszerű, mint az első napon kiváltani a receptet. A letétel komoly elvonási tüneteket okozhat, elsősorban a szorongás és a pánik tüneteire értve, emellett jöhet fejfájás, izomfájdalom, ingerlékenység és magas pulzus is. Ha úgy döntesz, le szeretnéd tenni, mindenképpen egyeztess az orvosoddal.
Sajnos depresszió idején a legtöbb ember nem éppen motivált, hogy bármibe is belevágjon, holott egy új sportág vagy hobbi rengeteget segíthet abban, hogy túless a kritikus időszakon. Nem véletlenül kezelnek sok pácienst művészetterápiával, ha találsz egy önkifejezési- és egy feszültséglevezetési módot, rengeteget tud segíteni.