Menj vagy maradj? 6 jel, hogy szuper munkahelyed van
Szponzorált tartalom
Belegondoltál már abba, hogy életed nagy részét munkával töltöd? A munkahelyi körülmények pedig akkor is hatással vannak teljesítményedre és közérzetedre, ha esetleg otthonról dolgozol. A fizetésen és a különféle juttatásokon kívül ezért érdemes azt is figyelembe venni, hogy az adott cég mennyire nyitott és elfogadó, és támogatja-e a szakmai terveidet. Íme pár gyakorlat, ami arra utal, hogy a munkahelyed tényleg gondoskodik rólad.
Ezeket láttad már?
Életünk során mintegy 90 ezer órát vagyunk a munkahelyünkön, ami már önmagában nyomós érv amellett, hogy igyekezzünk ezt az időt a legmegfelelőbb környezetben eltölteni. Ez pedig többet jelent annál, mint hogy jó fejek-e a kollégák, kényelmes-e a szék vagy elég gyors-e a laptop. A cégre jellemző hangulat és értékek, a fejlődési lehetőségek vagy a munka-magánélet egyensúly legalább ugyanilyen fontosak a jó munkavégzéshez és motivációnk megőrzéséhez.
Összeszedtünk 6 példát arra, milyen jó munkahelyi gyakorlatok vannak arra, hogy a különböző élethelyzetben lévő kollégák igazán jól érezzék magukat.
- Elfogadnak olyannak, amilyen vagy. Tisztelik és értékelik a személyiségedet és a munkádat. Nem számít, hogy idős vagy vagy fiatal, szülő vagy egyedülálló, tanuló vagy gyakorlott szakmabeli, önmagad lehetsz, és nem kell előítéletektől tartanod.
- Biztosítják a lehetőséget a folyamatos fejlődésre. Beosztásodtól és szakmai tapasztalatodtól függetlenül részt vehetsz képzéseken, és van előrelépési lehetőség. A Tesco például a felsőfokú végzettségűeknek és a nem diplomásoknak is kínál vezetői programokat irodai és áruházi területen is, ahol rögtön az iskola befejezése után kitanulhatják a szakma csínját-bínját.
- Támogatják a rugalmas munkavégzést. Munkakörtől függően dolgozhatsz részmunkaidőben vagy otthonról akár előre garantált feltételekkel. Ez nagyban megkönnyítheti a dolgod, ha tanuló, kismama, esetleg nyugdíjas vagy.
- Tárt karokkal várnak vissza. Ha szülési vagy betegszabadságra mész, fontos, hogy ezalatt se veszítsd el a kollégákkal a kapcsolatot. Amikor pedig visszamész dolgozni, zökkenőmentes legyen a visszailleszkedés. Ehhez elég lehet egy zárt csoport a közösségi médiában a távol lévő anyukáknak, de van, hogy komolyabb segítségre van szükség. A Tesco a hosszantartó betegségből visszatérőknek az első 4 hétben teljes munkaidős bért fizet, miközben csak a munkaidő felében kell dolgozniuk.
- Nem feledkeznek meg a családról. Akár tervezed a családalapítást, akár friss vagy már gyakorlott szülő vagy, biztosan szeretnél minél több időt szeretteiddel tölteni. A törvény szerint járó napok nem mindig elegendők erre, a gondoskodó vállalatok ezért megtoldják a fizetett szabadságok számát olyan nem szokványos esetekben is, mint például az örökbefogadás vagy egy gyermek elvesztése.
- A betegeket sem hagyják magukra. Egy munkahelyen sokkal több lehet a sérült vagy a tartósan beteg, mint a hivatalosan is megváltozott munkaképességű. Gondolj csak egy átmeneti kéztörésre vagy a cukorbetegségre, ami miatt gyakrabban kell szünetet tartani. Bárki könnyen kerülhet hasonló helyzetbe akár egyik napról a másikra, ezért sokat számít, ha a cég ilyenkor rugalmasabban kezeli az időbeosztást, és ezzel is segíti a rehabilitációt, főleg fizikai munka esetén.