5 tényező, ami növelheti a demencia kockázatát
Az Alzheimer-kór egy olyan betegség, ami a szellemi képességek súlyos romlásával jár együtt, és gyakran demenciához vezet. A legtöbb esetben 60 évnél idősebb embereket érint, ám bizonyos kockázati tényezőket megfigyelve már akár tizenéves korban megállapítható a demenciára való hajlam. De vajon mely tényezők befolyásolják a szellemi egészséget, ezáltal pedig az Alzheimer-kór kialakulásának esélyét?
Ezeket láttad már?
1. A szív egészsége
A demencia kialakulásához nagymértékben hozzájárulhat a magas vérnyomás és a különböző szív- és érrendszeri megbetegedések. Többek közt ezért is rendkívül fontos, hogy bármilyen szívpanasz esetén azonnal vizsgáltasd ki magad, hiszen egy probléma még könnyebben gyógyítható, mintha már több betegség halmozódik fel, és csak kimondottan rossz állapotban keresel fel egy szakorvost. Ha nincsen semmilyen panaszod, akkor is jó, ha törekszel a szíved egészségének védelmére; igyekezz egészségesen táplálkozni és sportolj rendszeresen!
2. Testtömeg-index (BMI)
Több vizsgálat is kimutatta, hogy a 20-49 éves korosztály tekintetében azoknál a személyeknél nagyobb a demencia kialakulásának kockázata, akiknek magas a testtömeg-indexe. A magas BMI gyakran jár magas vérnyomással, ami pedig már veszélyezteti a szív egészségét. Egy online BMI-kalkulátor segítségével már egyszerűen megtudhatod, rendben van-e a testtömegindexed; mindössze az nemedre, a magasságodra és az aktuális testsúlyodra van szükséged ahhoz, hogy megtudd, megfelelő e a BMI-értéked.
3. Az oktatás minősége
Az oktatás minőségének tanulmányozása során a tudósok több kutatás során is megállapították, hogy az oktatás minőségének kimagasló szerepe van a memória egészségi állapotában. A színvonalas, sokoldalú oktatásban részesülő személyeknek sokkal jobb esélye van arra, hogy idős korukra is megőrizzék a szellemi épségüket, mint azoknak az embereknek, akik alacsony színvonalú és rövid időtartamú oktatásban részesültek.
4. Dohányzás
Bizony, a dohányzás amellett, hogy károsítja a tüdődet és számos daganatos megbetegedés kialakulásának kockázatát is növeli, a demencia esetleges megjelenését is felgyorsíthatja. Egy miamiban végzett kutatás szerint akár két évvel korábban is jelentkezhet a demencia azoknál az embereknél, akik naponta legalább egy doboz cigarettát elszívtak.
5. Alkoholfogyasztás
Azok az emberek is fokozott kockázatnak vannak kitéve, akik naponta legalább két pohár alkoholt fogyasztanak, ugyanis náluk már öt évvel korábban jelentkezhet a demencia abban az esetben, ha hajlamosak rá. Néhány pohár finom bor vagy egy korsó sör alkalmanként persze még nem káros, de fokozottan ügyelni kell a mértékletességre, bármilyen komolyabb egészségügyi panasz esetén pedig biztosabb teljesen elhagyni az alkoholfogyasztást.