5 tanács David Attenborough-tól a fenntartható élethez
Te mennyire élsz harmóniában a természettel? Ügyelsz arra, hogy óvd a környezetedet? Nos, ha eddig még nem fordítottál különösebb figyelmet arra, hogy tegyél a Föld védelméért, vagy úgy érzed, hogy tudnád még fokozni az igyekezeteidet, akkor nézd meg David Attenborough Egy élet a bolygónkon című dokumentumfilmjét. A természettudós lenyűgöző hatvanhat éves karrierje során szerzett tapasztalatai mellett több tanácsot is ad, hogy miért és mit tegyünk a világ gyógyulásáért, mert ahhoz kétség sem férhet, hogy napjainkban a bolygónk fenntarthatóságát prioritásként kell kezelnünk.
Ezeket láttad már?
1. Dolgozni kell az emberek szegénységből való kijutásáért, erre pedig az egyik legjobb módszer a tanulás. Ha tehát megengedhetjük magunknak, minden lehetőséget meg kell ragadni önmagunk fejlesztésére, hiszen képzetten jobb esélyeink vannak a biztos anyagi háttér megteremtésére. Nem mellesleg minél több a tanult ember, annál jobban lehet csökkenteni a különféle szakmai ismereteket igénylő munkaerőhiánnyal küzdő területeken.
2. Adjunk nagyobb teret a megújuló energiaforrásoknak! Az előrejelzések szerint 20 éven belül a megújuló energiaforrások, tehát a napenergia, a bioenergia, a vízenergia és a szélenergia szolgálnak majd a fő áramforrásokként. A fosszilis tüzelőanyagokkal szemben nagy előnyük, hogy hosszú távon megfizethetőbbek, használatukkal a városok tisztábbak és csendesebbek lehetnek, nem mellesleg soha nem fogynak ki.
3. Az élővilág egészséges óceánok nélkül nem maradhat fenn, ahogy mi sem. Az óceánok sok más előnyös tulajdonságuk mellett rengeteg élőlénynek, köztük számos ehető halfajtának adnak helyet, ez pedig a Föld élelemellátottsága szempontjából is fontos. Éppen ezért a természetes vizek tisztasága mellett a halak épségét is szem előtt kell tartanunk. Hogy ez mennyire jelentős feladat, azt az is alátámasztja, hogy az ENSZ jelenleg is azon munkálkodik, hogy létrehozza a világ eddigi legnagyobb nemzetközi halászatmentes övezetét, hogy a túlhalászott, kimerült vizek újra sok halnak adhassanak otthont, ez pedig az éghajlatváltozás elleni küzdelemben is előrelépés lehet.
10 tény, amit tudnod kell a fantasztikus Jane Goodall emlőskutatóról
10 tény, amit tudnod kell a fantasztikus Jane Goodall emlőskutatóról
4. A mezőgazdasági földterületek hasznosítását meg kell újítani, ennek a leggyorsabb és a leghatékonyabb módja pedig a növényi alapú étrend középpontba helyezése. Ha mindannyian többségében növényi eredetű étrendet folytatnánk, akkor a jelenlegi mezőgazdasági területeknek csak a felét kellene használni, és nem fenyegetne az a veszély, hogy a földek gyors ütemben kimerülnek.
5. Az erdők a biodiverzitás központjai, ezért világszerte minél előbb le kell állítani az erdőirtást! Nem elég, hogy üvegházhatású gázok kibocsátásával jár és élőhelyek szűnnek meg általa, de az erdőirtásos területek még a viharok, az áradások és további szélsőséges időjárásváltozások ellen is rosszabbul tudnak védekezni, ezáltal pedig akár emberi életek épsége is veszélybe kerülhet.