4 tipp, hogy könnyebben beoszd a fizetésed
Veled is előfordult már, hogy amint megkaptad az éppen aktuális fizetésedet, szinte pillanatok alatt azon kaptad magad, hogy elfogyott a teljes összeg? Ha alaposan átgondolod a pénzügyi helyzetedet, és megfogadsz néhány tippet, akkor jó esélyed lehet arra, hogy olyan rutint alakíts ki, amelynek segítségével nem kell azon aggodalmaskodnod, hogy folyamatosan elfogy a pénzed.
Ezeket láttad már?
1. Tekintsd át a bevételeidet és a kiadásaidat
A pénzügyeid stabil alapokra helyezéséhez a legelső lépés, hogy tisztában legyél azzal, adott hónapban mennyi bevételre számíthatsz, és várhatóan mekkora kiadásaid lesznek. Ha például hosszabb időre elutazol valahová, biztosan alacsonyabbak lesznek a számláid. Ha növekszik egy adónem, ami téged is érint, akkor több kiadással kell számolnod. Ha folyamatosan vagy egy előzetes kalkulációd, hogy milyen bevételekre és kiadásokra számíthatsz, akkor sokkal könnyebben tervezheted meg azt is, hogy milyen területeken tudsz spórolni.
2. Ellenőrizd az automatikus átutalásokat és a fizetéseket
Vannak olyan szolgáltatások, mint például különböző televíziós alkalmazások, amelyekre ha egyszer előfizetsz, akkor a későbbiekben minden hónapban egy fix, meghatározott összeget von le automatikusan az illetékes szolgáltató. Ha azonban valamelyik alkalmazást vagy bármilyen más, automatikus fizetéses szolgáltatást csak ritkán, vagy már egyáltalán nem veszel igénybe, akkor érdemes megmondanod. A legjobb, ha minden hónapban legalább egyszer ellenőrzöd, milyen automatikus kiadásaid vannak.
3. Vizsgáld át kéthetente az aktuális kiadásaidat
Kisebb kiadásokból, például egy kávé vagy egy ebéd árából is hamar összeadódhat egy nagyobb összeg, és a sok részlet között bizony könnyű elveszni. Jó, ha folyamatosan tisztában vagy azzal, hogy pontosan milyen tételek miatt vontak le pénzt a bankszámládról, hiszen a mai világban, főként digitálisan könnyű csalás áldozatává válni. Ha hamar észreveszed, hogy a tudtod ellenére vontak le egy összeget a számládról, sokkal könnyebben intézkedhetsz, mint akkor, ha esetleg csak hónapokkal később derül ki a dolog.
4. Oszd be teljesen a pénzedet
Nem csak a havi bevételedet, hanem a bankszámládon lévő összes pénzt érdemes átgondolnod, hogy mire szánod. Először is kezeld prioritásként azt az összeget, amire biztosan minden hónapban támaszkodhatsz, hogy be tudd fizetni a számlákat. Tarts egy összeget arra a célra, hogy időnként egy kicsit kikapcsolódhass. Nagyobb összeg esetén pedig mindig jó, ha van biztonsági tartalékod, de ezen felül egy nagyobb célod megvalósítására is nyugodtan kezdj el félrerakni, amint egy kicsit el tudod kezdeni gyűjtögetni a pénzedet.