4 tipp, hog visszafordítsd a megnövekedett online jelenlét miatti kiégést

2021. február 16.
Megosztás Küldés Messengeren Pinterest

Amióta az elmúlt egy évben emberek millióinak kellett áttérnie az otthonról történő munkavégzésre, az emberek általában véve több időt töltenek a képernyő előtt, mint korábban valaha. A legfrissebb statisztikai adatok szerint a koronavírus-járvány óta egy átlagos ember akár három és fél órával több időt tölt online naponta, mint a tavaly márciust megelőző években. Az internetre természetesen gyakran mind a munkavégzéshez, mind a családtagokkal, barátokkal való kapcsolattartáshoz szükség van, viszont tény, hogy hátrányai is lehetnek. Na de mit tehetsz akkor, ha te is azt tapasztaltad, hogy több időt töltesz a képernyő előtt, ami rossz hatással van rád, és egyenesen úgy érzed, hogy kiégtél miatta?

4 tipp, hog visszafordítsd a megnövekedett online jelenlét miatti kiégést
Fotó: Getty Images

1. Válaszd szét a munkádat és az otthoni, privát szférádtól

Az otthon történő munkavégzésnek ugyan számos előnye lehet, de az kétség kívül az egyik leggyakoribb probléma, hogy az emberek nehezen határolják el egymástól a munkavégzésüket és a magánéletüket. Ha eddig kötött munkaidőben dolgoztál, de most szabadabban oszthatod be a feladataidat, akkor is törekedj arra, hogy legalább ugyanabban a napszakban dolgozz, mint ahogyan eddig megszoktad. Ha csak te dolgozol otthon, és délután hazaér a családod, mennyivel jobb, ha maximálisan velük tudsz foglalkozni ahelyett, hogy a munkádon rágódnál, nemde? Ha befejezted a munkádat egy adott napra, csukd le a laptopot, vagy csak olyan dolgokra használd, például zenehallgatásra vagy egy jó recept kiírására, amik kikapcsolnak. Még jobb viszont, ha a hazautazás felszabaduló idejét felhasználod valami olyan tevékenységre, mondjuk egy rövid sétára vagy egy forró tea elfogyasztására, amik kijelölik a határt a munka vége és a pihenőidő között.

2. Ügyelj a testtartásodra

2020. júliusától kezdve az Egyesült Királyság munkavállalóinak megközelítőleg 50%-a kezdett el otthonról dolgozni, az viszont hamar nehézségeket okozott, hogy a legtöbb ember otthonát nem egész napos munkavégzésre tervezték, és ez még sok más helyen is probléma azóta is szerte a világon. Ha nincs külön dolgozóasztalod vagy irodai széked, akkor hamar azt tapasztalhatod, hogy a fejedet lefelé döntve a képernyőre mered a tekinteted, ami hátproblémákhoz, szemfáradtsághoz és egyéb fájdalmakhoz vezethet. A testtartásodat azonban szerencsére otthon is javíthatod, sőt, még kényelmesebb környezetet is kialakíthatsz, mint amilyenben az irodában dolgozol: egy jó szék, íróasztal és ergonomikus egér csodákra képes. Ha most nem állsz úgy anyagilag, hogy beszerezd ezeket, akkor emeld meg a laptopod vagy a széked szintjét könyvekkel vagy más segédeszközökkel, a lényeg, hogy 180°-os szögben tartsd a könyököd az asztalon, miközben gépelsz. Ami pedig még ennél is fontosabb, hogy legalább óránként állj fel néhány percre, és mozgasd át a végtagjaidat.

3. Korlátozd a videohívásaid idejét

Akik napi szinten indítanak videohívásokat, gyakran panaszkodnak arra, hogy valósággal kiszívja egy-egy beszélgetés az energiáikat, még akkor is, ha egyébként szívesen beszélgetnek online. Azok, akik a munkájuk miatt használják mondjuk a Zoomot, még nehezebben tudják elválasztani a munkájukat és a személyes terüket, hiszen akarva-akaratlanul is valamilyen szinten beleláthatnak a kollégái az életébe, ami még frusztrációt is okozhat. Érdekes módon több tanulmány azt is kimutatta, hogy az online térben videohívás közben fellépő technikai hibák negatívan befolyásolhatják a véleményünket azokról, akikkel éppen beszélünk. Nem mellesleg hiába képesek a videohívások összehozni az embereket, mégis emlékeztetnek minket a valós interakciók hiányára, ami ma talán a legnehezebben kezelhető mindannyiunk számára. Amennyire csak teheted tehát, igyekezz mérsékelni a videohívás használatát: a munkavégzésed során amikor csak lehet, e-mailezz videohívás helyett, akivel pedig van lehetőséged személyesen találkozni, azzal inkább tégy egy sétát a szükséges távolság megtartásával ahelyett, hogy a laptop előtt beszélgetnétek órák hosszáig.

4. Tarts rendszeresen szünetet

A munkamegbeszélések és az egyéb hosszas videohívások sokkal inkább elviselhetőek lesznek, ha a nap folyamán több szünetet is tartasz. Talán a kollégáid vagy a barátaid arra számítanak, hogy ha nem mozdulhatsz ki sehová, akkor természetes, hogy folyamatosan online vagy és bármikor a rendelkezésükre állsz, de a szünetek igenis fontosak, és mindenáron ragaszkodnod kell hozzájuk. Ha úgy érzed, hogy már fáj a hátad, vagy kiszárast a szemed, kelj fel a képernyő elől, sétálj egy kicsit otthon, igyál egy kávét, vagy csinálj bármit, ami képes gyorsan kikapcsolni. Ha szeretsz valamilyen telefonos játékot vagy éppen szórakoztat a Pinteresten való böngészés, az sem gond, ha csupán képernyőt váltasz, és a telefonodon játszol vagy nézelődsz. A lényeg, hogy egy picit mozdulj meg és próbálj lazítani úgy, ahogy azt bármikor tennéd, ha van öt-tíz szabad perced.

Megosztás Küldés Messengeren Pinterest
Google Hírek ikon
Kövesd a Glamour cikkeit a Google hírekben is!
Techxpo További cikkek

Ez is érdekelhet

Rúzsa Magdi: „Vajdaság a bölcsőm, Magyarország viszont az a föld, amely megengedte, hogy megvessem a lábam és megvalósítsam az álmaimat”

Rúzsa Magdi: „Vajdaság a bölcsőm, Magyarország viszont az a föld, amely megengedte, hogy megvessem a lábam és megvalósítsam az álmaimat”

Értesülj elsőként legújabb híreinkről

Így kerüld el otthon a bakteriális vaginózist (x)

Így kerüld el otthon a bakteriális vaginózist (x)

Ezeket a hatóanyagokat mindenképpen érdemes beépíteni a bőrápolási rutinba! Mutatjuk, miért (x)

Ezeket a hatóanyagokat mindenképpen érdemes beépíteni a bőrápolási rutinba! Mutatjuk, miért (x)

5 dolog, amit azonnal meg kell tenned, ha online bántalmazás áldozata lettél (x)

5 dolog, amit azonnal meg kell tenned, ha online bántalmazás áldozata lettél (x)

A nők több mint felét érinti az inkontinencia az élete folyamán – szülész-nőgyógyász beszél a tabukról (x)

A nők több mint felét érinti az inkontinencia az élete folyamán – szülész-nőgyógyász beszél a tabukról (x)