Intenzív, valóságos álmok? - 4 dolog, ami megmagyarázza, miért éled át őket
Veled is előfordult már, hogy olyan valóságosnak tűnt az álmod, hogy felébredve is alig hitted, hogy mindez csak álom volt? Az intenzív álmodás jelenségére többféle magyarázat is létezik.
Ezeket láttad már?
Az álmok, az álmodás szerepére a tudomány még mindig nem igazán talált magyarázatot. Azt már nagyjából sejtjük, hogy mi történik az agyban az álmodás során, sőt arról is egyre többet tudunk, hogy miként keletkeznek az álmok, viszont az még mindig teljesen ismeretlen, hogy miért történik egyáltalán, hogy álmodunk.
Ráadásul teljesen megmagyarázhatatlan, hogy miért vannak emberek, akik nem álmodnak (vagy legalábbis egyáltalán nem emlékeznek rá, hogy elalvás után ilyesmi történne velük), mások csak időszakosan nem észlelik az álmok, megint mások behunyják a szemüket, és máris elmerülnek bennük.
Milyenek az intenzív álmok?
Elképesztően valóságosak. A mindbodygreen oldalnak nyilatkozó alvásszakértő Lauri Loewenberg az intenzív álmokat részletgazdag, színes, valósághű történettel bíró, nagyobb érzelmeket megmozgató álmoknak írja le, amelyeket úgy érzékelünk, akár a valós eseményeket.
Az intenzív álmok egy nagyon gyakori típusa a rémálom. Amely során bárki átélheti, hogy nem csupán az elme, de a gyakran a test is olyan reakciókat ad, mintha a valóságban történne meg velünk a fenyegető dolog. Ilyenkor ébredünk arra, hogy esetleg kiabálunk, hadonászunk teljesen leizzadva. Persze, nem minden intenzív álom feltétlenül rossz, hiszen az erotikus álmok lehetnek éppen ilyen valósághűek, ahol mind lelki, mind fizikai tüneteket megjelenhetnek.
Mi állhat az intenzív, valósághű álmok hátterében?
Ahogy fentebb említettük, egyelőre nem tudjuk, hogy miért történik, hogy valaki viszonylag sokszor, más pedig sosem, vagy szinte alig él át ilyen álmokat. Leslie Ellis a magazinnak nyilatkozó másik alvásterapeuta szerint az viszont biztosnak látszik, hogy az álmoknak valamiféle kapcsolata lehet az agy fejlődésével, amire abból következtetnek, hogy a gyerekek jóval nagyobb százalékban emlékeznek az álmaikra, és az igazán intenzív álom is gyakoribb jelenség a gyerekek és a fiatal felnőttek körében.
A szakértők a következő négy okban látják a valósághű álmok magyarázatát:
Az intenzív életszakasz velejárója
Különböző kutatási eredmények arra engednek következtetni, hogy az intenzív álmok gyakrabban fordulnak elő olyan időszakokban, amikor a való életben is intenzív életszakaszban vagyunk. Ha sok minden történik velünk, felborul a napirendünk, utazunk, nagy veszteség ér, vagy éppen nagy öröm, megváltozik az életünk, akkor megfigyelhető az álmokban is tükröződik ez az intenzitás.
Az alvás szakaszait befolyásolják
Az alvásszakértő Ellis figyelmeztet rá, hogy vannak bizonyos gyógyszerek, de például az alkohol és egyes kábítószerek, mint a marihuána, elnyomják az ún. REM-szakaszt (ebben az alvásszakaszban álmodunk). A megzavart alvásperiódusainak furcsa módon úgy működnek, mintha utólag be akarnák pótolni a kiesett REM-szakaszokat, és aki elhagyja az alvását megzavaró szert (gyógyszert, alkoholt vagy esetleg drogot), után azt tapasztalhatja, hogy sokkal intenzívebben éli meg az álmait.
Érzékeny vagy
Loewenberg doktor elmondta, hogy a saját megfigyelései alapján a szenzitív emberek többször élnek át valóságosnak tűnő álmokat. A kreatív, befelé fordulásra hajlamos, érzékeny emberek az álmaikban is érzékenyebbek, és részletgazdagabbnak élhetik meg az álmaikat. Mivel jobban megérintik őket az álmok, könnyebben hívják elő azokat, foglalkoznak a saját álmaikkal, így aztán valóságosabbnak is élik meg azokat.
Egyszerűen jó vagy az álmok felidézésében
Semmilyen tudományos bizonyíték nincs erre, de az alvásszakértő Loewenberg doktor szerint egyszerűen vannak, akik jobban képesek felidézni az álmaikat. Lehet, hogy ez egyfajta tehetség, vagy érzékenység, de tény, hogy vannak emberek, akik képesek minden reggel egy, vagy akár több álmukat is felidézni. A szakértő szerint egy normális nyolcórás alvásperiódusban legalább ötször álmodunk, ha valaki képes felidézni akár egyet is ezekből, akkor érezheti úgy, hogy az a bizonyos álom intenzív, valóságos volt. Igazi tyúk vagy tojás kérdés ugyanis, hogy attól intenzív-e egy álom, hogy jól emlékszel rá, vagy azért emlékszel rá, mert tényleg annyira valóságos volt. Valójában tehát Loewenberg doktor szerint az is elképzelhető, hogy intenzitásban valójában nincs különbség álom és álom között, csak abban van különbség, hogy hogyan tudjuk felidézni.
Kell foglalkozni az intenzív álmaiddal?
A szakértők egyetértenek abban, hogy egy-egy különösen valóságos, intenzív álomnak önmagában nincs feltétlenül nagy jelentősége. Nyilván azok az intenzív álmok, amelyek pozitívan hatnak a hangulatodra, feldobnak, azokkal nincs tennivaló, viszont ha tartósan nyomasztó intenzív álmaid vannak, akkor mindenképpen fontos foglalkozni az okokkal.
Az alvásszakértő Loewneberg doktor figyelmeztet rá: "az álmokat felfoghatjuk egyfajta beszélgetésnek önmagunkkal – a tudatalattink reakciója a jelenlegi körülményeinkre, viselkedésünkre, céljainkra, küzdelmeinkre és kapcsolatainkra. Tehát a felkavaró, élénk álom olyan, mint egy erőteljesen megfogalmazott figyelmeztető levél, amit saját magadnak küldesz".