3 dolog, amire megtanítanak a finnek, a világ legboldogabb állampolgárai
A boldogság titkáról a finnek egészen biztos, hogy sokat tudnak, hiszen idén már egymás után harmadszorra lett lakossági felmérések alapján Finnország a világ legboldogabb országa. Mindig érdemes lehet tőlük tanulnod, de most, a koronavírus-járvány miatt kialakult helyzetben, még inkább jó, ha tudod, hogyan legyél egy kicsit pozitívabb és boldogabb még akkor is, ha nap, mint nap sok nehézségbe ütközöl.
Ezeket láttad már?
Először is, a finnek régóta törekednek arra, hogy csökkentsék a nemek közötti különbségeket. Az esélyegyenlőség sok csalódástól képes megkímélni, így ha te magad is arra törekszel, hogy ne ítélkezz valakiről azt figyelembe véve, hogy éppen nő vagy férfi, máris kiegyensúlyozottabb és boldogabb leszel. Negatív nemi megkülönböztetésben többségében a nők szenvednek, de vannak területek, amik komolyan érintik a férfiakat is, tehát egyik nem szülöttjeként sem könnyű mindenhol. Bár csak nyolc perccel, de Finnország az egyetlen ország a világon, ahol az apák naponta több időt töltenek a gyermekeikkel, mint az anyák. Tehát ha bármi korlátozna egy időtöltésedben csak azért, mert a hagyományok mást diktálnak a női és férfi szerepekről, akkor ezt a nézetet mielőbb érdemes elfelejtened.
Tény az is, hogy pénzzel nem vehetsz boldogságot, de a szegénység valóban fájó és kínzó tud lenni. A magasabb, kiegyensúlyozott jövedelem szorosan kapcsolódik az érzelmi jóléthez, de csak egy bizonyos szintig. A boldogságodhoz olyan mértékben szükséges a pénz, hogy soha ne kelljen aggódnod az alapvető szükségleteid biztosítása miatt, ne kelljen egyik napról a másikra élned, és időnként tudj költeni olyan nem létszükségletű dolgokra – mondjuk egy csinos új ruhára vagy egy pár napos utazásra – amik javíthatják a kedvedet.
4 dolgot be kell tartanod, ha szeretnéd megtartani a legjobb barátaidat
4 dolgot be kell tartanod, ha szeretnéd megtartani a legjobb barátaidat
Fontos azonban hangsúlyozni, hogy ha hatalmas vagyonod van, az sem jelent garanciát a boldogságra. Azok az emberek viszont eleve hátrányos helyzetben vannak, akik a szegénységi küszöb alatt élnek, hiszen az ő mindennapjaikban alapvető stresszforrást jelent a pénzhiány és annak következményei, ami megnehezíti, hogy boldogok legyenek. A finnek boldogságához hozzájárul az is, hogy a szegénységi rátájuk az egyik legalacsonyabb a világon. Így tehát biztos, hogy minden, amit egyénileg vagy csoportosan megteszel a szegénység csökkentése érdekében, az hozzáadódik a boldogságszinted emelkedéséhez.
A finnek azt is tudják, hogy az időnek legalább akkora, de többségében nagyobb értéke van, mint a pénznek. Ha az alapvető szükségleteidet gond nélkül ki tudod elégíteni, akkor nagyon fontos, hogy mivel töltöd az idődet a mindennapokban. A finnek pedig mindig szánnak időt arra, hogy a kötelességeiken túl elegendő időt szánjanak a kikapcsolódásra is, és kényelmesen legyen szabadidejük. Az Európai Unió tagországainak kötelessége minden munkavállaló számára évente legalább 20 nap fizetett szabadságot biztosítani. Finnország ezt szépen meg is haladja a 25 nap fizetett szabadság biztosításával.
Összességében tehát, ha követed a finnek nézeteit, akkor úgy kell élned, hogy törődsz a saját jólléteddel, időt szakítasz arra, hogy olyan dolgokat csinálj, amiket igazán szeretsz, és mindenkire egy kicsit jobban ügyelsz, mint eddig. Ha törődsz azzal, hogy más se részesüljön hátrányos megkülönböztetésben olyan tulajdonsága miatt, amire nincs ráhatással, és figyelsz arra is, hogy a környezetedben valakinek nincs-e szüksége segítségre a létszükségletei ellátásához, akkor máris jobb és boldogabb ember leszel.