10 tipp, hogy eredményesebben mozogj az edzőteremben
Edzőterembe járni hasznos, mozogni egészséges, de valahogy mégis olykor inkább a trend, mintsem a valódi edzés dominál számos sporttevékenységnél.
Ezeket láttad már?
Biztosan láttál már te is olyan embereket a fitneszteremben, akik azzal ütötték el az időt, hogy egy jól beállított szelfit készítsenek az új sportmelltartójukban vagy éppen a futógépen nyomogatták a telefonjukat. De vajon milyen hibák vannak még, amiket nem szabad elkövetned, ha azt akarod, hogy az edzésed valóban hasznos is legyen?
1. Minden mozgásformát szabályosan végezz
A leggyakoribb hiba, amit egy edzés során sokan elkövetnek, az a rossz technika. A súlyok helytelen emelése, a rossz testtartás és a rendszertelenség. Ezekkel pedig érdemes vigyázni, hiszen a rossz technika nemcsak sérülést okozhat, hanem értelmetlen erőfeszítést is eredményez, amivel csak fárasztod a tested. Az is fontos, hogy edzés alatt kiegyensúlyozottan terheld a tested különböző részeit, ne csak egy pontra, például a hasra helyezd a hangsúlyt.
2. Kérd ki egy edző tanácsait
Ha rossz módon edzel, több hét elteltével sem érzel pozitív változást és még fizikai fájdalmaid is vannak, akkor mindenképpen ki kell kérned egy személyi edző tanácsát. Még jobb, ha ezt már azelőtt megteszed, hogy belevágnál az edzésbe, hiszen így az esélyét sem adod meg annak, hogy rosszul megtett mozdulatokkal kellemetlenséget okozz magadnak.
3. Ne zárd ki az erősítő edzést
Rengeteg olyan tévhit terjeng, miszerint az erősítő edzés elveszi a hölgyek nőiességét, nem kívánatos módon teszi őket izmossá és erős karokat eredményez számukra. Az igazság azonban az, hogy az erősítő edzés segít aktívnak és erősnek lenni, hosszú távon pedig hozzájárul ahhoz, hogy később kevesebb eséllyel szerezz csonttörést vagy alakuljon ki nálad hátfájás. Az izmok felépítése nagyon hosszú időbe telik, tehát ha alkalmanként beiktatod a mozgásformáid közé az erősítő edzést, akkor nem leszel kellemetlenül izompacsirta, ellenben megerősíted a fizikumod.
4. Gondold át, biztos elég keményen edzel-e
Bár minden attól függ, mi a kitűzött célod, de ha szemmel látható eredményt szeretnél, vagy legalább az egészségedre pozitív hatással levő tevékenységet végezni, akkor egy kis kocogás nem lesz elég. 18 és 64 év között a legideálisabb heti kétszer rövidebb intenzív edzést végezni és szintén hetente kétszer összesen 150 perc mérsékelt aktivitású mozgást lefolytatni. Annyi biztos, hogy csak egy kis séta a parkban nem lesz hatékony, de egy nagyobb gyalogos túra már annál inkább célravezető lehet.
5. Ne hidd, hogy trendi felszereléstől jobb teljesítményed lesz
Hiába feszítenek sokan az Instagramon drága, márkás felszerelésekben, a látszattól még nem lesz eredményes az edzőteremben eltöltött idő. A testmozgáshoz nem csinos felső vagy feszes nadrág kell, hanem egy kényelmes póló, nőknél sportmelltartó, rövidnadrág és egy pár edzőcipő. Utóbbi különösen fontos, hogy biztos lábakon állj, mikor edzel, így bátran kérd ki egy sportszaküzletben az eladók véleményét, hogy megmondják, az általad végezni kívánt edzéshez melyik az ideális lábbeli.
6. Hagyd az egódat az öltözőben
Ne az legyen az edzésed célja, hogy minél nagyobb tömegű súlyt emelj, hanem hogy akkora terhet, ami még jótékonyan hat a testedre. Ha büszkeségből 150 kg-os súlyokkal próbálkozol, még ha sikeresen is, nem biztos hogy a testi adottságaidnak jót fog tenni ekkora terhelés. Mindig csak akkora tömeget vállalj, amennyi még a számodra egészséges érték határán van.
7. Keresd meg a valódi motivációdat
Az edzőtermekben, akárcsak általában az életedben, érdemes feltenni a kérdést: mit miért csinálsz, miért vagy most éppen ott, ahol? Mindenkinek képesnek kell lennie arra, hogy kitűzze a testével kapcsolatos céljait, legyen az fizikai vagy éppen pszichés okú. De soha ne feledd: azt a testet edzed, ami a tiéd, nem fog minden egyik pillanatról a másikra megváltozni, de a helyes mozgás és a kitartás idővel meg fogja hozni a várt eredményét.
8. Légy reális azzal kapcsolatban, amennyit edzel
Ha fogyni szeretnél, a testmozgás önmagában nem elegendő - alaposan át kell vizsgálnod az étrendedet is. Néha ugyanis képesek vagyunk túlbecsülni az edzőteremben elégetett kalóriákat, ezért bőségesen eszünk mozgás után, ami nem ritkán végül hízást eredményez. Attól hogy edzel, még nem ehetsz bármit és bármennyit - minden mozgásforma mellett egészségesen és kiegyensúlyozottan kell táplálkoznod ahhoz, hogy valóban ideális eredményt érj el.
9. Ha fejlődést akarsz, nem elég a rutin
A folyamatos fejlődés nagy ellensége nem más, mint a rutin. A test reagál a fokozatos terhelésre, de ha mindig ugyanazt az edzésformát és ugyanannyi időtartamot választasz, azzal egy idő után maximum szinten tartást tudsz elérni. Ahhoz, hogy a lehető legeredményesebb legyen a testmozgásod, minden héten érdemes belevinned valami újat vagy egy kicsivel növelni az edzés idejét - így a fejlődés is folyamatos és jól látható lesz.
10. Haladj a saját tempódban és ne hátrálj meg
Ha belefér a költségvetésedbe, hogy fogadj egy személyi edzőt, akkor az első lépés, hogy megbeszéld vele az esetleges félelmeidet - együtt biztosan ki tudtok találni egy olyan mozgástervet, ami magabiztossá fog tenni. Ha viszont egyedül edzel, akkor fontos, hogy legalább a háziorvosod tanácsát kikérd, a te jelenlegi egészségi állapotodban milyen mozgásforma az, ami ideális neked és a szervezetedet sem terheli túl - mindig tudnod kell, hogy a fizikumodtól és a szellemi állapotodtól függően mi az, ami beleférhet. Ne terheld túl magad és ne feledd, a kis lépések sokasága is remek eredményt hozhat!