10 furcsa esküvői szokás a világból
Az esküvőt megelőzően, és a nagy napon is rengeteg különleges hagyományt tartanak a világon, amelyek közül többet egészen biztos, hogy te is ismersz. Szokás például, hogy a nagy napot megelőző estén a menyasszony és a vőlegény nem alszik együtt, vagy hogy az ifjú párra a templomból kilépve rizsesőt szórnak, ami a gazdagság és a termékenység szimbóluma. Na de milyen különös esküvői szokások uralkodnak még szerte a világon?
Ezeket láttad már?
Farönk kettéfűrészelése
Ebben a német eredetű ügyességi játékban a házaspárnak együtt kell kettéfűrészelnie egy farönköt, hogy kiderüljön, mennyire nagy közöttük az összhang, hogyan tudnak megoldani ketten egy felmerülő problémát.
Harangtörés
Guatemalai hagyomány, hogy az esküvő után a násznép a férj családjának házánál gyűlik egybe, ahol annak édesanyja azzal köszönti az ifjú párt, hogy összetör egy gabonával, liszttel és rizzsel megtöltött fehér harangot, ami a bőség és a jólét jelképe.
Menyasszonyrablás
Ha már voltál egy igazi hagyományos magyar lakodalomban, akkor egészen biztos, hogy számodra sem ismeretlen a menyasszonyrablás szertartása. A lakodalom egy pontján a menyasszonyt a násznép egy tagja felkapja, majd elrohan vele, a vőlegénynek pedig bármilyen áron, mondjuk egy vicces feladat végrehajtásával vissza kell szereznie kedvesét, a szokás igazán egyedi magyar hagyomány.
Örömkönnyek
Kínában felkapott hagyomány, hogy az esküvőt megelőző egy hónapban a menyasszony minden nap egy órán át sír. Ebbe tíz nappal később az édesanyja, újabb tíz nap múlva pedig a nagymamája is becsatlakozik, hogy így fejezzék ki a jeles esemény miatti örömüket.
Mosdóhasználat-tiltás
Nem lehet egyszerű Borneó szigetén a Tidong-törzs tagjának lenni, hiszen ha egy pár összeköti az életét, a hagyományokat követve három napon és három éjszakán át tilos használniuk a mosdót, máskülönben balszerencsés házasélet elé néznek. Ezen időszak alatt a pár keveset eszik és iszik, hogy átvészeljék a kihívást.
Hennafestés
Az esküvő napját megelőző estén Indiában a menyasszony családjának nőtagjai egybegyűlnek, és egy kreatív családtag vagy profi hennafestő különböző motívumokat fest a jelen lévő nők kezére és lábára, ami az öröm és a szépség szimbóluma.
Pohártörés
Zsidó hagyomány szerint az esküvői ceremónia végén az ifjú pár rálép egy szövetzsákban lévő pohárra, majd össze is tapossák. Ez egyszerre jelképezi, hogy az öröm és a bánat egyaránt az élet része, és hogy minden helyzetben egymás mellett állnak.
Menyasszonyi babák a násznépnek
Puerto Ricóban az esküvőt megelőzően a rokonság számára az ifjú pár az arára hasonlító menyasszonyi babákat készíttet, amelyeket aztán a násznép a lakodalmon pénzért cserébe megkap.
Kenyértörés
Orosz hagyomány, hogy az ifjú párt a ceremónia után megvendégelik a szüleik kenyérrel és sóval, hogy kifejezzék a vendégszeretetüket. A férj és a feleség is tör a kenyérből, megsózzák és megetetik egymás – aki pedig nagyobb darabbal kínálja a másikat, az lesz az úr a háznál.
Menyasszonyköpködés
Kenyában, a Masai törzsben bevett szokás, hogy az esküvő napján a menyasszony fejét a fiútestvére vagy az apja megköpködi, hogy így fejezze ki áldását. Ezt követően a férje oldalán kilép a menyasszony a szülői házból, és elsétál az új otthonába, függetlenül attól, hogy az milyen messze van.