10 egyszerű lépés, hogy tudatos vásárlóvá válj
Minden év elején a leárazások kereszttüzében találjuk magunkat. A kereskedők egymást lekörözve próbálják megragadni a figyelmünket, hogy vásárlásra bírjanak minket. Az intelligens online hirdetőeszközöket lehetetlen kikerülni, így, ha nem vagy elég tudatos, könnyen elszórhatod a pénzedet olyan dolgokra, amikre voltaképpen nincs is szükséged. Most a shopyourwardrobe.com ajánlásai, illetve saját tapasztalataim tükrében hozok egy útmutatót arra vonatkozóan, hogy hogyan lehetsz tudatos vásárló 2022-ben.
Ezeket láttad már?
Anno, amikor vállalkozó lettem, sokszor azon kaptam magam, hogy vásárolok – csakúgy. Pihenésképpen és mert megtehetem. Úgy éreztem, a shoppingolás tényleg egyfajta terápia, ami felszabadít, biztonságérzetet ad. Mára tudom, hogy mindezek hamis illúziók, és nem ebben a tevékenységben kell keresnem az örömforrást. Megtanultam továbbá hármat számolni, illetve mérlegelni, mielőtt a kosárba teszek egy-egy terméket. De hát nem volt ez mindig így, és még mindig előfordul néha, hogy hiba csúszik a gépezetbe. Ma és a jövőben is az alábbi 10 pont betartásával, mérlegelésével viszont sokat tehetünk azért, hogy tudatos vásárlók legyünk.
· A tudatos vásárlás során olyan vásárlási döntéseket hozol, amelyeknek több szempontból is értelme van. Funkcionális értelme azért, mert szükséged van az adott termékre, így használni is fogod. Pénzügyi azért, mert megengedheted magadnak a tételt, vagyis egy kényelmes pénzügyi vállalást jelent számodra annak megvétele. Érzelmi pedig azért, mert a vásárlás teljes folyamata alatt (előtt, közben és után) is jól érzed magad – nincsenek kétes érzéseid, gondolataid a termék árával, használhatóságával kapcsolatban stb.
· Tudatos vásárlóként magad döntöd el, mikor mész vásárolni és nem valamilyen külső behatás miatti késztetés következtében vágsz neki. Tudatosan indulsz el vásárolni és nem csak hirtelen, véletlenszerűen találod magad egy üzletben vagy egy webshop felületén. Ha a vásárlás tervezett, akkor kisebb az esélye az „elkószálásnak”, a zombi üzemmódban való kényszeres shoppingolgatásnak.
· Ha tudatosan vásárolsz, a hangulatodat nem javítja jelentősen a vásárlás. Ez nagyon lényeges, hiszen sok kényszeres vásárló éppen erre a célra használja ezt a tevékenységet: hangulatjavításra vagy valamilyen negatív érzelmi hullám átvészelésére. Ez természetesen nem azt jelenti, hogy ha élvezed a vásárlást, akkor kényszeres vásárló vagy – távolról sem! De az is igaz, hogy a tudatos vásárlóknak nincs szükségük arra, hogy a vásárlás hatalmas érzelmi vagy energetikai löketet adjon nekik, mert az élet egyéb területein már megtalálták a kikapcsolódási lehetőségeket és boldogságforrásokat.
· A tudatos vásárlók élik és nem elköltik az életüket. Sokat vannak a szabadban, a karrier-család balansz kialakításán dolgoznak és olyan élményeket keresnek, amelyek értelmet és irányt adnak az életüknek a webshopokon és bevásárlóközpontokon kívül. A vásárlás nem a kedvenc vagy egyetlen hobbijuk, vagy az alapértelmezett kimozdulós tevékenységük.
· Amikor tudatosan vásárolsz, tudod, mire költesz. A tudatos vásárlók tisztában vannak a kiadásaikkal, és általában nyomon követik a kimenő-bejövő összegeket, hogy pontos költségvetést készíthessenek havi szinten. A tudatos vásárlók odafigyelnek megtakarításaikra is.
· A tudatos vásárlás kulcsa a felkészülés. A beszerzendő dolgokat összesítő lista készítése az egyik legfontosabb előkészítési feladat, amit megtehetsz annak érdekében, hogy csak olyasmiket vásárolj, amikre valóban szükséged van. A lista egy referenciapont, amire bármikor rátekinthetsz a vásárlási folyamatban. Listát azokról a megbízható webshopokról, fizikai üzletekről is készíthetsz, ahol rendszerint vásárolsz és ahol általában meg szoktad találni, amit keresel.
· A tudatos vásárlás során nem érzel nyomást a hatékony és koncentrált eladók vagy hirdetési robotok miatt, akiknek egyetlen célja, hogy azonnal megvedd az árujukat. Ha valamit régóta keresel és éppen akciós, vagy újra elérhető, akkor ne sanyargasd magad, vedd meg az adott tételt, de csak azért, mert épp rád tukmálják, ne mondj rá igent!
· Ha tudatosan vásárolsz, akkor tudatodnál vagy, vagyis az agyad „be van kapcsolva”. Sokan öntudatlanul, éhesen, stresszesen, fáradtan, zavartan vagy szorongó állapotban vásárolnak, ami nyilván nem járul hozzá ahhoz, hogy jól átgondolt döntéseket hozzanak. Maradj találékony, éber, energikus a vásárlás során!
· Tudatos vásárlásról akkor beszélünk, ha nem érzed magad bűnösnek és nem szégyelled magad azért, hogy megvetted ezt vagy azt. Minden vásárlási út tiszta, áttekinthető, és szívesen mesélsz másoknak is a szerzeményeidről.
· Apropó szerzemények! Nagyon fontos, hogy a megvásárolni kívánt dolgok minőségével, alapanyagaival, elkészítési körülményeivel is tisztában légy! Ha teheted, vezess be olyan napokat, amikor kisvállalkozóktól vásárolsz, helyi termelőktől szerzed be a napi/heti betevőt, designer termékekkel vagy secondhand, vintage darabokkal színesíted a gardróbod! Fedezd fel az adományboltok kínálatát is – öröm lesz adni és kapni egyszerre.
Szerző: Zahorján Ivett