Ne szólj vissza, ne nézz rá? – ezt tedd, ha utcai zaklatás ér
Szponzorált tartalom
Te mit tennél, ha ma hazafelé egy idegen megjegyzéseket tenne a külsődre és el akarna kísérni? Ha bizonytalan vagy a választ illetően, ebből a cikkből megtanulhatod, hogyan reagálj biztonságosan és hatékonyan az utcai zaklatásra.
Ezeket láttad már?
Sokkal gyakoribb, mint hinnéd
Tízből hét magyar nőt molesztáltak már az utcán. Ez derült ki egy 2021-es, az Ipsos által végzett nemzetközi kutatásból, amelyben több mint 15 ország több ezer nőjét kérdezték meg. A magyar válaszadók 72%-a nyilatkozott úgy, hogy érezte már magát kényelmetlenül, kiszolgáltatottnak, megalázva vagy megfélemlítve nyilvános helyen, például tömegközlekedésen, az utcán vagy egy bárban. Éppen ezekre a tapasztalatokra reagálva hozta létre a L’Oréal Paris a Stand Up kampányt, hogy valódi segítséget és gyakorlati tudást adjon mindazoknak, akik zaklatás áldozataivá válnak vagy tanúi lesznek egy ilyen szituációnak.
Oké, de mi számít zaklatásnak?
Nem kell kiabálásnak vagy tettlegességnek történnie ahhoz, hogy egy helyzet zaklatásnak minősüljön. Az utcai zaklatás lényege gyakran nem maga a szó vagy a tett, hanem az, hogy valaki átlépi az intim határaidat anélkül, hogy engedélyt kérne. Ez lehet egy tolakodó tekintet, egy nem kívánt érintés, vagy egy külsődre vonatkozó elismerő megjegyzés, amitől mégis kényelmetlenül érzed magad. Ezek a helyzetek azt az üzenetet közvetítik:
nem tisztelem a személyes teredet, és azt sem, hogyan érzed magad ebben a pillanatban.
Ez a határátlépés az, ami miatt a zaklatás ennyire nyomasztó és nehezen felejthető. Veled is előfordult már, hogy egy idegen hosszasan bámult, kommentálta a testi adottságaid, utánad fütyült, ha pedig nem mosolyogtál vissza, sértegetéssel reagált? Talán valaki túl közel állt hozzád a metrón, „véletlenül” hozzád ért a buszon vagy követett egy megállón át? A bámulás, a nem kívánt megjegyzések, a követés vagy a fogdosás sokaknak ismerős élmény. Az igazán ijesztő része azonban sokszor nem is maga a zaklatás, hanem a teljes “lefagyás”, és az érzés, hogy senki nem segít.
Stand Up – magadért és másokért
Fiatal nőként is helyt állhatsz ezekben a helyzetekben, anélkül, hogy veszélybe sodornád magad. Ehhez nyújt segítséget a L’Oréal Paris Stand Up névre keresztelt online tréningje. A 10 perces, interaktív oktatóanyag egyszerű, de hatékony eszköztárat biztosít a hétköznapi zaklatások kezelésére. A lépések könnyen megjegyezhetők és variálhatók.
Helyzetkezelés öt lépésben
- Mondj valamit!: Húzd meg a határokat tárgyilagosan, egyértelműen, például “Kérem, hagyjon békén!”
- Kérj segítséget!: Ha van a közeledben valaki, szólítsd meg, például “Uram, velem maradna, amíg ez a férfi nem megy el?”
- Dokumentálj!: Ha biztonságosnak érzed, akár magad is rögzítheted a történteket (pl. hang- vagy videófelvétel.) Ez később segíthet, ha panaszt tennél.
- Keress megértést!: Meséld el a történteket a szeretteidnek, hogy érezhesd, nem vagy egyedül.
- Mantrázz!: Sokszor ismételd el magadban, hogy “"Jogom van ahhoz, hogy nyilvános helyeken félelem és bántalmazás nélkül tartózkodjak", hogy magabiztosabb legyél a váratlan szituációkban is.
A változás veled kezdődik
Sokan azért tűrik reakciók nélkül a kényelmetlen helyzetet, mert nem tudják, hogyan tehetnék anélkül, hogy magukat nagyobb bajba kevernék. Sajátítsd el a Stand Up módszert konkrét példákon és szituációkon keresztül magyar nyelven, telefonról vagy laptopról a lorealparis.hu/stand-up linken keresztül, hogy legközelebb tudatosan és biztonsággal reagálhass. Ha kezedbe veszed az irányítást, változást érsz el. Merj tanulni és helyesen kiállni mások és a magad testi és lelki épségéért!
