Hüvelygomba és szexualitás: Hogyan kezeljük a helyzetet? (x)
Hirdetés
A fizikai tüneteken túl számos kellemetlenséget eredményezhet, ha hüvelygomás fertőzéssel kell szembenéznünk. Megannyi kérdés vetődhet fel bennünk a kialakult helyzet kapcsán kezdve a partnerünkkel való kommunikációtól az intim kapcsolat fenntartásán át egészen a visszafertőződés elkerüléséig. Fontos, hogy megtaláljuk az egyensúlyt a fertőzés kezelése és az intimitás megélése között, hogy aztán magabiztosan és gondtalanul élvezhessük a szexuális életet! Íme néhány tényező, amit érdemes figyelembe venni, hogy tudatosan és hatékonyan kezelhessük a helyzetet.
Ezeket láttad már?
Tények a hüvelygombáról
- A hüvelygomba nem tartozik a szexuális úton terjedő fertőzések közé
- A nők 75% -ának életében legalább egyszer hüvelygombája lesz
- A hüvelygombát legtöbbször egy élesztőgomba okozza, ami a normál hüvelyi mikroflórában is megtalálható sokaknál, de normális esetben olyan kis mennyiségben, hogy nem okoz tüneteket.
- A gombás hüvelyfertőzés megelőzéséért azzal is tehetünk, ha kerüljük a magas cukortartalmú ételek fogyasztását
Lássuk, mire érdemes odafigyelni az egészséges szexuális élet érdekében, ha hüvelygombás fertőzésünk van!
Felismerés és kommunikáció
Az első és talán legfontosabb, hogy tisztán lássuk a helyzetet: hüvelygomba fertőzéssel van dolgunk. Nem mindig egyértelmű, hogy a különböző intim fertőzések közül éppen mivel állunk szemben. Bár a hüvelygombás fertőzésnek jellemzői tünetei vannak, ha bizonytalanok vagyunk a diagnózist illetően, vagy ha visszatérő a fertőzés, mindenképp forduljunk orvoshoz a tüneteinkkel!
Hüvelygomba vagy bakteriális fertőzés? A hüvelygomba és a bakteriális fertőzés tüneteit sokszor nehéz megkülönböztetni. A több mint 90 %-os pontosságú, otthonod kényelmében elvégezhetőCanestest hüvelyi fertőzésekresegíthet a diagnosztizálásban és a megfelelő kezelés kiválasztásában.
A hüvelygomba azonosítását követő nyílt és őszinte kommunikáció kulcsfontosságú a helyzet kezelésében. Érdemes párunknak elmagyarázni a diagnózist és a gyógyulási folyamatot, hogy a körülményeket teljes mértékben átláthassa. Emellett nem szabad sem magunkat, sem pedig párunkat hibáztatni a fertőzés miatt és azt is fontos észben tartanunk, hogy a helyzet átmeneti és messze nem olyan súlyos, mint néhány más szexuális úton terjedő betegség.
Oda-vissza fertőződés
Nyilvánvaló kérdés, mikor hüvelygombás fertőzéssel állunk szemben, hogy vajon szüneteltetni kell-e a szexuális együttlétet. Bár az óvszer segíthet csökkenteni a fertőzés terjedésének kockázatát, a pásztorórákat érdemes későbbre halasztani míg a tünetek teljesen el nem múlnak. Az oda-vissza fertőződés kockázatát ugyanis ezzel minimalizáljuk és így elkerülhetjük a fertőzés hosszan tartó kezelését.
Intim higiénia
A visszafertőződés elkerülése és a teljes gyógyulás érdekében tartsunk be néhány higiéniai szabályt:
- Kerüljük a nagyon forró fürdőt
- WC használat után elölről hátrafelé (hüvelytől a végbél felé) töröljünk
- Edzés után mindig cseréljünk fehérneműt
- Cseréljünk gyakrabban tampont vagy betétet
- Tartsuk tisztán a szexuális segédeszközöket
- Jól szellőző, pamut fehérneműket válasszunk
- Ne használjunk dezodorokat és illatosított termékeket az intim területeken
Hüvelyflóra egyensúlya
Ne felejtsük el, hogy a gombás fertőzés hátterében a hüvelyflóra felborulása áll. A hüvely természetes kémhatása tulajdonképpen védelmi funkciót is ellát; képes megakadályozni a gombák elszaporodását. Éppen ezért a gyógyulás és a megelőzés szempontjából is figyelni kell a megfelelő hüvelyi pH érték visszaállítására.
A normális hüvelyi pH-érték általában 3,8 és 4,5 közötti, ami enyhe savasságot jelent. Ez a pH-érték lehetővé teszi a tejsavbaktériumok számára, hogy megfelelően működjenek és fenntartsák a hüvely egészséges környezetét. Habár a pH-érték változhat a menstruációs ciklus, a terhesség, a hormonális változások vagy az egészségügyi állapotok hatására, ezért fontos, hogy mindig ügyeljünk az intim higiéniára és ne használjunk irritáló, parfümös intim termékeket és figyeljünk oda az egészséges táplálkozásra.
A hüvelygomba kezelésére a gombaölő hatású készítmények hatékony megoldást jelentenek. A Canesten lágy hüvelykapszulája és hüvelytablettája a belső, hüvelyi fertőzést, míg a krém a külső nemi területet kezeli. Mindkét formula hatásos az elszaporodott gombák ellen és külön-külön is megvásárolható. A hüvelyi és a külső fertőzés azonban gyakran együtt jelentkezik. Ebben az esetben kombinált kezelés javasolt. Tekintsd meg a teljes hüvelygomba elleni termékcsaládot!
Ha bizonytalan vagy a tüneteket illetően, kérd orvos vagy a gyógyszerész segítségét a legjobb megoldás kiválasztásában!
A cikk a Bayer Hungária Kft. megrendelésére készült.