Ezek a legfontosabb tanácsok, ha hőhullámokkal küzdesz (x)
Hirdetés
„Ahogy egy vulkánkitörés nyomán végigömlik a láva a hegyoldalon, úgy fut végig a hirtelen jött forróság a fejem búbjától a lábujjam hegyéig” – az érzékletes leírást egy változókorban járó nő fogalmazta meg egy beszélgetésben a klimax egyik legzavaróbbnak ítélt tünetéről. A hőhullám úgy jön, mint a nyári vihar, hirtelen csap le, és gyakran pont azzal az eredménnyel is jár, mintha kint álltál volna a zivatarban: a hajad csapzott, lángoló vörös arcodon izzadságcseppek gurulnak, a blúzod a hátadra tapad – a kínos pillanatokat átélni negyven fokban katasztrófa, de télen sem sokkal könnyebb elviselni azokat.
Ezeket láttad már?
Tévesen riaszt a hipotalamusz
Ha negyvenes-ötvenes nőket kérdezel a hőhullámokról, csak ritkán jön szóba a tudósok szerint egyre jobban közelgő klímakatasztrófa. Számukra másfajta katasztrófát jelent a szó: aki még nem tapasztalta, el sem tudja képzelni, milyen zavarba ejtő lehet – mondjuk egy munkahelyi megbeszélésen – a hirtelen rád törő forróság, amely miatt néhány másodpercig, de akár pár percig is kínos helyzetben érezheted magad. A hőhullámokhoz ráadásul gyakran erős szívdobogás, a mellkasban jelentkező nyomásérzés, koncentrációs zavar is társulhat – szóval rendesen „odavágnak” annak, akin éppen „átcsapnak”. A több mint kellemetlen tünet oka a hormonváltozás: a változókorban kialakuló ösztrogénhiány hatással van a szervezet hőszabályozásáért felelős hipotalamuszra, amely gyakran tévesen érzékeli, hogy a test túlhevült – ezért beindítja a hűtésre szolgáló mechanizmust, azaz az izzadást.
Kínos pillanatok – évszaktól függetlenül
A hőhullámok a kánikulai hőséggel „keresztezve” különösen nagy kihívást jelentenek, de télen sem kevésbé könnyű elviselni őket. Az állandó szellőztetést ferde szemmel néző kollégák tekintete is zavaró, de ennél nagyobb gond, hogy a hőhullámok váratlansága, az erős izzadás okozta kellemetlenség fizikailag és mentálisan is megterhelő. Az éjszakai verítékezés az alvás megrontója, a kialvatlanság, az állandó fáradtság hosszú távon hangulat- és koncentrációs zavarokhoz vezethet. Ez nemcsak a munkahelyen okoz gondot, de a magánéletben is: az ingerlékenység rányomja a bélyegét a kapcsolatokra, de akár depressziót is magával hozhat a kifáradás.
Természetesen segít a Remifemin Plus
A hőhullámok kezelésének egyik lehetséges módja a hormonterápia, amely azonban nem mindenki számára megfelelő mód: emlődaganat, sztrók vagy szív- és érrendszeri betegségek kockázata esetén ellenjavalt. Sokan eleve el is utasítják ezt. Nekik nyújthat segítséget a patikában vény nélkül kapható, hormonmentes Remifemin Plus tabletta, amely a női bajokra évszázadok óta használt poloskavész (Cimicifuga racemosa) speciális iCR-kivonatát tartalmazza: ez igazoltan mérsékli a hőhullámokat és a verejtékezést.
A gyógyszer másik összetevője, a lélek napsugarának is nevezett orbáncfű pedig a változókorral járó egyéb panaszok – álmatlanság, ingerlékenység, hangulatingadozások – enyhítésében segít. A Remifemin Plus hosszú távon is alkalmazható, adagolása a tünetek erősségétől függően rugalmasan változtatható.
Igyunk eleget – több vizet, kevesebb alkoholt
A gyógyszeres kezelés mellett saját magunk is tehetünk a jóllétünkért – például, ha csökkentjük a koffein- és az alkoholfogyasztást, étlapunkról levesszük az erősen fűszerezett ételeket. Változókorban egyébként is fontos a hidratálás, mert a megfelelő folyadékbevitellel befolyásolhatod a szervezeted hőszabályozását. Öltözz okosan: egy vastag pulcsi helyett legyen rajtad több réteg, hogyha kell, könnyen megszabadulhass tőlük. Nemcsak nyáron tehet jó szolgálatot a táskádban tartott hűsítő kendő, a munkahelyen pedig ne szégyelld bekapcsolni a ventilátort, ha jön a hőhullám. Amennyire lehet, kerüld a stresszt, de legalábbis tanulj olyan technikákat – légzőgyakorlatok, meditáció –, amelyek segíthetnek a hőhullámokkal kapcsolatos szorongás mérséklésében.
A KOCKÁZATOKRÓL ÉS A MELLÉKHATÁSOKRÓL OLVASSA EL A BETEGTÁJÉKOZTATÓT, VAGY KÉRDEZZE MEG KEZELŐORVOSÁT, GYÓGYSZERÉSZÉT!