Őszi hajhullás: mi áll a hátterében és hogyan kezelhető?
Szponzorált tartalom
Az őszi hajhullás sokak által tapasztalt jelenség: október és november környékén egyre több hajszálat veszíthetünk, ami bár aggodalomra adhat okot, teljesen normális jelenség. De mi ennek az oka és hogyan kezelhető?
Ezeket láttad már?
A hormonális változások és a hőmérséklet csökkenése is befolyásolhatják a hajhullás mértékét. Jogosan merül fel benned a kérdés: mi számít normálisnak, honnan tudhatjuk, hogy baj van, és hogyan kezelhető?
Mikor kell elkezdened aggódni?
Ahhoz, hogy megértsük a hajvesztés folyamatát, fontos kiemelnünk, hogy a haj élete ciklusokból áll, amelyek váltakoznak, a hajhullás pedig ennek a folyamatnak a természetes része. A növekedési, vagyis anagén fázis végével a hajszálak átkerülnek a katagén, azaz nyugalmi szakaszba, amelyet a kihullási, vagyis telogén szakasz követ, melynek végén a hajszálak kihullanak. Megkülönböztethetünk azonban normális és kóros hajvesztést: az előbbi esetében körülbelül 50-100 hajszálunk hullik ki naponta, míg kóros hajvesztés esetében akár több száz hajszálat is veszíthetünk nap mint nap.
Miért hullik nagyobb mértékben a hajunk ősszel?
Az őszi hajhullás hátterében több ok is áll, nagy valószínűséggel ezek együttes hatása okozza a jelenséget. A növekedési fázisban lévő hajszálak aránya tavasszal és nyáron a legmagasabb, így az őszi időszakban van a legtöbb hajszálunk kihullási fázisban. Emellett a napfény csökkenésével bizonyos hormonok termelődése is megváltozik, ami befolyásolhatja a haj növekedését és kihullását. A nyári hőség mellett az ősz beköszöntével járó szeles és hideg időjárás is kedvezőtlen hatással lehet a fejbőrre, kiszáríthatja azt, ami hozzájárulhat a hajszálak törékenységéhez és fokozott hullásához.
Őszi életmódbeli változások és a hajhullás kapcsolata
Az ősz gyakran mozgalmasabb időszak, hiszen a nyaralást és a pihenést felváltják a mindennapi teendők, az iskolakezdéssel vagy a munkával kapcsolatos stressz pedig befolyásolhatja a haj állapotát, növelheti a hajhullás mértékét is.
Emellett az ősszel bekövetkező étrendbeli változások is hatással lehetnek a haj egészségére, különösen akkor, ha lényegesen kevesebb vitamint és ásványi anyagot viszünk be a szervezetünkbe. A hajhagymák kifejezetten érzékenyek a tápanyaghiányra, az egyéb életmódbeli változásokkal együtt (stressz, kevesebb mozgás) pedig jelentős hajhullást eredményezhetnek. Ráadásul az ősz közeledtével nemcsak a hajhullás mértéke növekedhet meg, hanem a hajnövekedés is lelassul: csökken a növekedési szakaszban lévő hajszálak mennyisége, így fontos, hogy a tél beköszönte előtt támogassuk az egészséges hajnövekedést.
Hogyan kezelheted hatékonyan az őszi hajhullást?
- Hajnövekedést támogató étrend. Fogyassz vitaminokban és ásványi anyagokban gazdag ételeket, valamint ügyelj a fehérje beviteledre, hiszen a haj is nagyrészt fehérjéből épül fel.
- Kíméletes hajápolási rutin kialakítása. Használj hajtípusodnak megfelelő összetételű hajápolási termékeket, kerüld a túlzott hőkezelést és használj hővédő termékeket a formázáshoz!
- A stressz csökkentése. Próbálj ki különböző relaxációs technikákat, tölts több időt a természetben, próbálj meg „énidőt” is beiktatni mindennapjaidba!
- Fejbőrmasszázs alkalmazása. Nemcsak jóleső érzés, hanem serkenti a vérkeringést és elősegíti a hajhagymák jobb tápanyagellátását is.
- A Denza hajkezelés beiktatása a mindennapjaidba. A lézeres hajkezelés az ősszel jelentkező, átmeneti hajhullás esetében is hatalmas segítséget nyújt, hiszen a lézerenergia képes növekedési fázisban tartani a hajszálakat, ezzel megállítva a hajvesztést. A komplex hajkezelési protokoll során a Denza szakértői segítenek kialakítani a hajápolási rutinodat, illetve kiválasztják a megfelelő táplálék-kiegészítőket és vitaminokat is számodra.
Az őszi hajhullás a legtöbb esetben csupán átmeneti jelenség, a következő hónapokban magától helyreáll a haj növekedése, így a nagymértékű hajvesztés is megszűnik. Azonban a hajhullás hosszú távú fennállása a hajkorona megfogyatkozását is okozhatja. Ha szeretnél könnyebben túllendülni az őszi hajvesztésen, vagy teljesen megszüntetni annak tüneteit, akkor fordulj a Denza szakértőihez!