Végre kiderült, miért fáj a fejünk a vörösbor után
Mindegy, hogy otthon, habfürdőzés közben iszol egy pohárka vörösbort, vagy egy csajos este során kortyolsz párat a nedűből egy dolog garantált: másnap fájni fog a fejed. Neked is ismerős a helyzet? Akkor valószínűleg te is azok közé tartozol, akiknél a vörösbor durva migrént válthat ki.
Ezeket láttad már?
Ha hajlamos vagy a sokakat érintő „vörösbor fejfájásra”, akkor egy dolgot már most leszögeznénk: nem feltétlenül azért szakad szét a fejed másnap, mert túl sok alkoholt ittál előző este. Könnyen előfordulhat, hogy egy akár egy pohár vörösbor után is durva migrénnel ébredsz. De mégis mi a van ebben a nedűben, ami ezt váltja ki belőlünk?
Megvan, hogy a vörösbor melyik összetevője felelős a fejfájásért
A Kaliforniai Egyetem tanulmánya szerint a vörösbor nagy koncentrációban tartalmaz kvercetint (rendkívül erős antioxidánst), ami a szőlő héjában, így a vörösborban is megtalálható. A vörösbor fogyasztása során a kvercetin gátolja az alkohol lebontását a szervezetben, ami beindíthatja az acetaldehid toxin felhalmozódását, ez pedig arckipirulást, hányingert és fejfájást okozhat.
A tanulmány azt mutatja, hogy a vörösborban sokkal magasabb koncentrációban vannak ezek a vegyületek, mint más típusú alkoholokban, így nagyobb valószínűséggel tapasztalhatnak fejfájást az emberek, miután fogyasztottak belőle
- magyarázza Dr. Tochi Iroku-Maliz, az Amerikai Családorvosi Akadémia igazgatótanácsának elnöke.
A borkedvelők szerencséjére a különböző borfajtákban eltérő mennyiségű kvercetin található. A különösen napos éghajlaton szüretelt szőlőből készült borok általában több kvercetint tartalmaznak, mivel a kvercetin a napfény hatására képződik, így erre különösen érdemes odafigyelni a borválasztás során.
Van még egy összetevő a vörösborban, amit érdemes elkerülni
Jacob Teitelbaum, belgyógyász azt mondja, a vörösborivás után kialakuló fejfájást főként a kiszáradás és a szulfitérzékenység okozhatja. „Egy másik tanulmány szerint azoknál az embereknél, akiknek fájni szokott a feje a vörösbortól, több mint 22-szer nagyobb valószínűséggel alakult ki fejfájás, ha magasabb szulfitszintet tartalmazó bort ittak, mint az alacsonyabb szulfittartalmú vörösborok után.”
De hogy kerül szulfit a vörösborba? A válasz egyszerű, a szulfitokat ugyanis már évszázadok óta használják élelmiszerek tartósítására, ezt alkalmazzák sok vörösbornál is. A szakember emiatt azt javasolja, hogy ha te is „vörösbor fejfájással” küzdesz , válts szulfitmentes borra.
Hogy kerülhetjük el a másnapos fejfájást?
Az év végi ünnepi szezonban talán többször kerül elő alkoholtartalmú ital, mint általában, így Dr. Tochi Iroku-Maliz megosztott néhány fontos tippet, hogy mire figyeljünk oda annak érdekében, hogy kevésbé legyünk másnaposak. „Az alkoholfogyasztás általában véve is kiszáradást okoz, tágítja az ereket, ami fejfájáshoz vezethet. Mindig azt tanácsolom a betegeimnek, hogy alkoholfogyasztáskor mértékletesek legyenek, kerüljék az éhgyomorra való ivást, és ügyeljenek arra, hogy közben sok vizet igyanak. Ez segít abban, hogy hidratáltak maradjanak, ami többek között a fejfájás kialakulásának esélyét is csökkenti.”
Tűzd ki célul, hogy minden alkoholos ital után megiszol egy pohár vizet is, és állíts fel magadnak egy határt, hogy mennyi alkoholt engedsz meg magadnak az este folyamán.
Jacob Teitelbaum pedig fejfájásmentes vörösboriváshoz adott egy jó tanácsot: „Vegyél be egy multivitamint, válassz szulfitmentes, jó minőségű vörösbort, és maradj hidratált.”
Forrás: glamour.com