Már csak ennyi éved maradt, hogy kávét igyál a tudomány szerint
Te el tudnád képzelni az életed kávé nélkül? Sejtjük a válaszodat, és igen, mi sem. A gőzölgő kávé mennyi illatával indítani a napot egy olyan rituálé, ami meghatározza a reggeleinket. Azonban ez a kiváltság már nem sokáig illet meg minket, ugyanis eljön majd az az idő, amikor nem lesz már az életünk része. Elmondjuk, mennyi éved maradt arra, hogy kávét igyál.
Ezeket láttad már?
Az emberek többsége hatalmas kávérajongó, és el sem tudná képzelni a reggelét, sőt, az egész életét kávé nélkül. Még belegondolni is szörnyű, hogy egyszer eljön majd az a pillanat, amikor búcsút kell vennünk ettől az isteni nedűtől, ami nemcsak energikussá tesz, fenséges ízével kényeztet, hanem szociálisan összetartó ereje is van, hiszen mennyire emlékezetesek azok a pillanatok, amikor együtt a családdal, barátokkal leülünk egy jót kávézni? Sajnos nincsenek jó híreink, ugyanis a klímaváltozás hamarosan keresztül húzza majd a számításainkat…
Mindössze 27 év jutott nekünk
Köztudott, hogy Latin-Amerika a kávétermesztés fellegvára, és a világ 10 legnagyobb termelői régiók közül ötnek ad otthont. Brazília és Kolumbia az élen jár, ha kiváló minőségű kávészemekről van szó, de Afrikában, Ázsiában és az Arab-félszigeten is jelentős termelés folyik. A kávébab iránti kereslet pedig folyamatosan nő, de sajnos hiába, ugyanis a klímaváltozás miatt 2050-re eltűnhet a kávé a polcokról.
Megfizethetetlenné válik
Az ír Fairtrade Ireland jótékonysági szervezet szerint a kávébab, a kakaó és más, melegebb éghajlaton termesztett élelmiszerek ritka és drága luxuscikké válhatnak a következő 30 évben a szélsőséges időjárási körülmények miatt. A termesztők már most nehézségekkel küzdenek, és becslések szerint 2050-re a világ kávétermesztésre használt földterületek akár fele is használhatatlanná válhat az árvizek, aszályok és a megnövekedett hőmérséklet miatt.
Már most érezni, hogy nagy a baj
A Fairtrade Ireland ügyvezető igazgatója, Peter Gaynor elmondta: „A kávébabot termesztő gazdálkodók komoly kihívásokkal szembesülnek számos szélsőséges időjárási esemény miatt például Kenyában, Kelet-Afrikában, ahol jelenleg rekordokat döntögető szárazság van jelen.” Ezt a kenyai termelők is alá tudják támasztani: 93%-uk már most érzékeli az éghajlatváltozás hatásait. Természesen nemcsak ők, hanem a világ minden pontján élők valamilyen módon tapasztalják a klímaváltozás okozta következményeket, így ténylegesen vége azoknak az időknek, amikor az emberiség homokba dughatta a fejét.
Tegnap még nyár, ma meg már ősz?
Gondoljunk csak a magyarországi helyzetre: arra, amikor néhány nappal ezelőtt még 37 fokot mutatott a hőmérő higanyszála, majd a hőmérséklet olyan szélsőséges mértékben csökkent, hogy az emberi szervezet alig tudta tartani a lépést. Nem egészséges az, hogy napokon belül 15 fokkal lesz hidegebb, és ha a téli időszakot, vagy éppen az évszakokat vesszük, azok esetében sem mondható “normálisnak” az időjárás.
Egy jövő kávé nélkül
Egy tanulmány kimutatta, hogy a klímaválság hamarosan megzavarhatja az európai kávé- és csokoládéellátást, mivel szárazság sújtja a termelő országokat. Ez sajnos azt jelenti, hogy nemcsak a kávéról, hanem kedvenc édességünkről, a csokiról is le kell majd mondanunk. Európa lakossága fogyasztja a világ kávéjának egyharmadát, és ennek fele Brazíliából és Vietnámból származik, amelyek a globális felmelegedés miatt különösen ki vannak téve a szárazságnak.
Ránk is hatással van
Bár messze vagyunk ezektől a területektől, Ertug Ercin, a kutatás vezetője felhívja a figyelmet arra, hogy az éghajlatváltozás következményei minket is ugyanúgy érintenek: „A tanulmány egy bizonyíték arra, hogy a kereskedelem révén globálisan hogyan kapcsolódunk egymáshoz, és hogy a határainkon kívüli éghajlati katasztrófák hogyan érinthetik közvetlenül az életünket.” A szakember továbbá azt is hangsúlyozza, hogy ezek a változások a társadalmunkat és a gazdaságunkat is jelentős mértékben befolyásolni fogják. „Nem hagyhatjuk többé figyelmen kívül” - teszi hozzá.
Forrás: irishexaminer.com, iadb.org,