Ez a tökéletes korkülönbség egy kapcsolatban a tudomány szerint
Vajon igaza lehet azoknak, akik úgy gondolják, a szerelemben nem számít a kor? Kapcsolódhatunk valakihez, aki évtizedekkel idősebb vagy fiatalabb nálunk? A tudomány most lerántotta a leplet arról, mennyi a legideálisabb korkülönbség egy párkapcsolatban.
Ezeket láttad már?
Azt talán kijelenthetjük, hogy a szerelem nem matekozik: ha valaki mellett pillangók röpködnek a hasunkban, akkor teljesen mindegy, hány éves az illető. Az viszont már más kérdés, hogy van-e jövője egy olyan párkapcsolatnak, ahol jóval idősebbek vagy jóval fiatalabbak vagyunk a párunknál. Mutatjuk, a tudomány szerint mennyi a tökéletes korkülönbség!
Mennyi az ideális korkülönbség egy kapcsolatban?
Andrew Francis-Tan, a Szingapúri Nemzeti Egyetem kutatója, valamint Hugo M. Mialon, az atlantai Emory Egyetem kutatója a házasságok időtartamát tanulmányozták, a kutatás során pedig arra jutottak, hogy a párok közötti nagy korkülönbség növeli a válás esélyét.
A tanulmányba több mint 3000 nemrég házasodott és nemrég elvált amerikai férfit és nőt vontak be. A válaszaik áttekintése során pedig a kutatók megállapították, hogy minél nagyobb a párok közötti korkülönbség, annál nagyobb eséllyel válnak el egymástól. Ebből pedig természetesen az következik, hogy minél közelebb állsz a párod életkorához, annál valószínűbb, hogy a kapcsolatotok hosszútávon működni fog.
Mi számít túl nagy korkülönbségnek?
A szakemberek azt állapították meg, hogy ha közted és a párod között nagyjából 5 év korkülönbség van, akkor 18%-kal nagyobb esély van arra, hogy szakítotok, mintha egyidősek lennétek. Ha pedig 10 év van köztetek, akkor már 39%-kal nagyobb a szakítás valószínűsége.
Ez a tökéletes életkor a házasságra a tudomány szerint
Ha 20 év köztetek a korkülönbség, a tudomány szerint sajnos igencsak csekély az esélyetek a hosszútávú boldogságra: 95%-kal nagyobb esélyetek van a szakításra, mint azoknak a pároknak, akik azonos életkorúak.
Ha pedig 30 évvel vagy fiatalabb vagy idősebb vagy a párodnál, gyakorlatilag csodaszámba megy, ha tartós lesz a kapcsolatotok: egészen pontosan 172%-kal nagyobb valószínűséggel fogtok szakítani, mint az egyidős párok.
Bár a pontos korkülönbség nyilván minden párnál egyedi, átlagosan 1-2 év korkülönbséggel választunk magunknak párt. Ez a kutatás szempontjából viszonylag biztató, azonban az is 3%-kal növeli a szakítás esélyét, ha a párod akár egyetlen egy évvel is idősebb vagy fiatalabb nálad.
Tényleg ennyit számít az életkor?
A kutatás szerint valóban sokat számít, de fontos leszögezni, hogy nem csak ez számít! Természetesen rengeteg más tényező befolyásolhatja, hogy végződik egy párkapcsolat. Egy 2014-ben publikált tanulmány szerint például az is hatással lehet a kapcsolatra, hogy a házaspár tagjai mennyi ideje ismerték egymást, mielőtt kimondták a boldogító igent, illetve az is, hogy mennyi pénzt keresnek, vagy hogy mennyire vallásosak.
Ráadásul nem szabad elfelejteni, hogy mindig vannak kivételek! A sztárvilágból is több példát láthatunk arra, hogy nagy korkülönbséggel is működhet egy kapcsolat. Gondolj csak Michael Douglas-re és Catherine Zeta-Jones-ra, akik között 25 év korkülönbség van, mégis 24 éve élnek boldog házasságban, vagy Jason Stathamre és Rosie Huntington-Whiteley-re, akik között 20 év a korkülönbség, mégis 24 éve alkotnak egy párt. Szóval statisztika ide vagy oda, mi azért hiszünk abban, hogy egy párkapcsolat nem feltétlenül korfüggő.
Forrás: yourtango.com