„Lehet-e egy Sziget-élmény teljes valaki számára, aki gurul?" - Ilyen volt az idei Sziget Fesztivál kerekesszékkel
Egyik szemünk sír, a másik nevet: véget ért a 2023-as Sziget Fesztivál, de legalább már most lehet várni a következőt! Mi pedig, akik idén is kilátogattunk a fesztiválra, rengeteg élménnyel gazdagon távoztunk, amikre jól eső érzés lesz majd visszaemlékezni a hűvös, borúsabb napokon. Kerekesszékesként részt venni egy ilyen hatalmas rendezvényen nem kevés kihívást rejt magában, de sokan el sem tudják képzelni, milyen nehézségekbe ütközhet ott az ember. Ezért nézzünk is egy körképet arról, hogy mennyire akadálymentes valójában a Sziget.
Ezeket láttad már?
A Sziget Fesztivál 20 évvel ezelőtt kopogtatott be az ajtómon, és varázslatos hangulatával rögtön be is szippantott. Azóta is rendszeresen járok, és jól eső érzés látni, ahogy évről évre fejlődik - főként az akadálymentesítés szempontjából. Mégis, most először vizsgáltam meg nagyító alatt, azaz úgy, hogy nem egyszerű bulizni vágyó vendégként érkeztem, hanem kifejezetten a “kerekesszékes szemüvegemen” keresztül szerettem volna véleményt alkotni. Lehetséges-e ilyen terepviszonyok mellett boldogulni? Mennyire jelent veszélyt a tömeg? Hogyan működik a mosdóhasználat és mennyire elfogadóak az emberek? Tehát úgy összességében a fő kérdés: lehet-e egy Sziget-élmény teljes valaki számára, aki gurul?
Bejutás a Szigetre: 4/5
A Sziget mindig tartogat számomra meglepetéseket, de jelenleg kettőség van bennem. Ami nagyon szimpatikus volt már az első pillanatokban is, hogy a korábbi évekkel ellentétben most nem kellett a K-Híd hepehupás terepén végigzötykölődnöm, hanem tettek rámpát a járdához, és azon a lezárt szakaszon csak én közlekedhettem. Ugyanakkor az út másik végén már nehezebb dolgom volt, mert ugyan lefelé is vezetett rámpa, de sajnos a macskaköves úton ért véget, ahol nekünk balesetveszélyes közlekedni. Viszont az ott dolgozók nagyon kedvesen felajánlották a segítségüket a lejutáshoz.
Bulizás: 3/5
Ezen a téren voltak jó, és rossz tapasztalataim is. A legtöbb helyen sajnos mégis azt kellett látnom, hogy sem enni, sem inni nem tudtam volna, ha nincs segítségem. Szinte minden stand nagyon magasan helyezkedett el, és sok helyen még padka vagy lépcső is volt előtte. Mivel az étel/ital kérdés mindig és mindenhol kardinális pont, ezért fontosnak tartottam megemlíteni. Nyilván nem várható el, hogy mindent “ránk szabjanak”, illetve az ember általában nem egyedül megy fesztiválozni - főként, ha kerekesszékes -, de mégis kicsit kiszolgáltatottnak éreztem magam, amiért nem tudok magamnak egyedül ételt-italt vásárolni. Azért mutatok olyat is, amitől felcsillant a szemem, mert rámpa vezetett hozzá…
Global Village, Vurstli, Cirkusz: 5/5
Ugyan a Sziget szóról legtöbben azonnal a pazar sztárfelhozatalra asszociálnak, annál jóval több van benne - és erre egyre több látogató is kezd felfigyelni. A Cirkusz és a Vurstli például hatalmas népszerűségnek örvendenek, és nekem is régi vágyam volt már, hogy egyszer több időt el tudjak ott tölteni. Mivel viszonylag nagyok a távolságok, ezért korábban odáig nem sokszor merészkedtem, de most rávettem magam, és imádtam! A Global Village pedig egyenesen elvarázsolt, és külön öröm volt számomra az a kis táncparkett. Akadálymentesség szempontjából a Cirkusz csillagos ötös, a Vurstli és a Global Village pedig ugyan füves terepen vannak, de nagyon jól járhatóak kerekesszékkel is.
Higiénia: 2/5
Nekem ebből a szempontból az idei élmény sajnos inkább negatív, mint pozitív. A mozgássérült toi-toi wc-k ugyan továbbra is elérhetőek voltak, viszont a vizes blokkok nem voltak akadálymentesítve, így a nap folyamán szinte egyáltalán nem volt lehetőségem kezet mosni. Minden mosdózás után segítségül hívtam “társamat”, a nedves törlőkendőt, de lássuk be: ez csak tűzoltás volt.
Az egyedüli megoldás az volt, hogy amikor csak tudtam, bementem az akadálymentes kempingbe kezet mosni. Viszont többször is előfordult, hogy a Sziget egyik végétől a másikig kellett eltekernem egy wc-használat után, ami miatt nem volt meg a komfortérzetem. Hatalmas segítség lenne, ha ez a kérdéskör nagyobb figyelmet kapna a jövőben, mert szerintem a higiénia nemcsak a felhőtlen Sziget-élmény megteremtése, hanem a biztonság érdekében is létfontosságú.
Nagyszínpad: 5/5
A fesztivál lelke, ahol mindegyikünk szíve egyszerre dobban, amikor a legfergetegesebb koncerteket tomboljuk végig a fülledt nyári estéken. Viszont azon túl, hogy az ember nyilván egy magas színvonalú koncertélményre vágyik, - amit a Szigeten meg is kap -, nem szabad elfelejteni, hogy az első és a legfontosabb: mindig a biztonság.
Kerekesszékesként pedig még nagyobb figyelmet kell fordítanunk a balesetmegelőzésre, mert egy ilyen tömegrendezvény sokkal nagyobb kockázatot jelent ránk nézve - örök félelmem például, hogy rám esnek. Pont ennek megelőzéseképpen annyira nélkülözhetetlen ez az emelvény, amit kifejezetten a fogyatékossággal élők és kísérőik számára helyeztek el egy tökéletes helyen: a nagyszínpaddal szemben, mosdókkal ellátva. Biztonságos, élvezhető, teljes értékű élmény, amely közben másfél óra erejéig elfeledkezhetünk a mindennapi nehézségekről és önfeledten élvezhetjük az életet - kerekesszékben vagy anélkül.