Így kerüld el a fesztiválbetegségeket

Megosztás Küldés Messengeren Pinterest

A fesztiválbetegség nem törvényszerű, de a világ minden pontján ismerik. Alapvetően a bulik utáni felső légúti panaszokat szokták ez alatt érteni, de nem csak erre érdemes odafigyelni a nagy buli közepette.

A felhőtlen bulizásban hajlamosak vagyunk megfeledkezni az óvintézkedésekről
A felhőtlen bulizásban hajlamosak vagyunk megfeledkezni az óvintézkedésekről
Fotó: Sziget Official

A nyár a jó idő, a fesztiválok, a szabadtéri bulik időszaka, és nincs is jobb annál, amikor együtt szórakozol a barátaiddal és az újonnan megismert fesztiválozókkal. Ugyanakkor az is sokaknak ismerős lehet, amikor egy-egy fesztivál után nem csak a fáradtság, de valamilyen betegség is megnehezíti a mindennapokat.

Mi az a fesztiválbetegség?

Hogy mennyire univerzális dolog ez, azt az is bizonyítja, hogy az Amerikai Tüdőgyógyász Társaság is ajánlásokat fogalmazott meg ezzel kapcsolatban. A fesztiválbetegség alapja, hogy annak egész jellege miatt nem csak zenével és emberekkel találkozik ott az ember, de a por, a pollen és a cigifüst is jelen van. A különféle gyomnövények, gazok, gombák és egyéb allergének megviselhetik a tüdőt, és a folyamatos irritáció miatt az emberek tüsszögnek, köhögnek, folyik az orruk.

Kihívást jelenthet az idő, és hogy bizony hajlamosak vagyunk megfeledkezni a megfelelő higiéniáról. A túl sok buli, kevés alvás és rossz hidratáltság pedig aranybánya a baktériumok számára. A nem megfelelő étkezés és tápanyagok bevitele pedig az emésztőszerveket is megterhelheti, és akkor még nem is beszéltünk arról, hogy az ember ilyenkor rengeteget kiabál, hiszen mindenhol szól a zene, így a sima beszélgetés is folyamatos üvöltözést jelent, ami után a torokfájás nem meglepő.

Ne felejtsd el, hogy megviseli a tested

Bár a buli nagyon jó, de azért ha belegondolsz, a tested ilyenkor rengeteg hatásnak teszed ki, ami megviseli. Nem arra bíztatunk, hogy hagyd ki a fesztiválokat, csak arra, hogy legyél tisztában azzal, hogy a testednek mi mindennel kell megküzdenie ilyenkor, és segíts neki, hogy könnyebben vegye az akadályokat. Ha ez sikerül, akkor a buli után csak a jó emlékek maradnak meg, az izomfájdalom, a betegségek nem. A szakemberek szerint a tüneteket az alváshiány, a nem megfelelő táplálkozás, a kiabálás, a sikoltozás a koncerteken, illetve a dehidratáltság, azaz a kiszáradás együttes tünetei okozzák. Ha ezekre odafigyelsz, máris tettél valamit a fesztiválbetegség ellen.

„Ez volt életem legjobb nyári élménye, amit sosem fogok elfelejteni”

„Ez volt életem legjobb nyári élménye, amit sosem fogok elfelejteni”

Ezekre figyelj!

Rendszeresen moss kezet! A Szigeten például idén megújultak a mosdóblokkok, nincsenek mobil vécék, és minden mosdóblokkban van kézmosási lehetőség. Ezeket használd, és az sem ördögtől való, hogy kézfertőtlenítőt is vigyél ki magaddal. Ne felejts el hidratálni - ez nagyon fontos! Persze a bőröd is az, de mi most ez alatt azt értjük, hogy igyál sok vizet. A sör és más alkoholos italok nem hidratálnak, sőt.

Ezeket ne számítsd bele a folyadékbevitelbe, hanem igyál rengeteg vizet! Hidd el, másnap hálás leszel nekünk ezért. Ráadásul ha folyamatosan hidratálsz, nem szárad ki a torok és az orr nyálkahártyája, és a por könnyebben eltávolítható az orrodból. Próbáld meg kerülni a füstöt, mert irritálja a torkod. Segíts az immunrendszerednek azzal, hogy kicsit felturbózod: szedj vitaminokat, és egyél sok gyümölcsöt, ugyanis a helytelen táplálkozás és a kevés tápanyag csökkenti az immunitást, ha pedig allergiás vagy, ne felejtsd otthon a gyógyszered.

Mi a gyógymód?

A legjobb a megelőzés, így a fentieken túl figyelj oda, hogy felkészülj arra is, hogy az idő változékony, és este már jól jön a pulóver. A fesztiválbetegség az esetek jelentős részében nagyon hamar el is múlik. Igyál sok folyadékot, pihenj, és ha szükséges, a vény nélkül kapható gyógyszerek segíthetnek, de az esetek többségében ezeket sem kell alkalmaznod. Ha a tünetek esetleg egy hétnél tovább fennállnak, fordulj a háziorvosodhoz.

Készülj alaposan!

A fesztiválokon leginkább az ronthatja el a bulit, ha megsérülsz. Persze most mondhatjuk azt, hogy nézz mindig a lábad elé, de talán ennél is fontosabb, hogy divat ide-oda, megfelelő cipőben menj. A talaj egyenetlen, így teljesen természetes, hogy a tömegben a lábadra lépnek, szóval hagyd most otthon a papucsot vagy a nyitott cipőt. Figyelj oda a felszínes sérülések, kisebb horzsolások kitisztítására, ha pedig komolyabb a sérülésed, látogasd meg a közepes magyar várost is kiszolgálni képes egészségügyi központot, ahol gyorsan ellátják a sebed, bekötözik, és már mehetsz is tovább bulizni. Figyelj oda a napvédelemre, továbbá arra is, hogy mit eszel, így elkerülheted a problémákat. Ha pedig rendszeresen gyógyszert kell szedned, akkor ne felejtsd el magaddal vinni a fesztiválra.

Készülj velünk a Szigetre!

Megosztás Küldés Messengeren Pinterest
Google Hírek ikon
Kövesd a Glamour cikkeit a Google hírekben is!
Techxpo További cikkek

Ez is érdekelhet

A gyerekek miatt nem kell lemondanunk a szexuális életről, csak egy kis kreativitás kell hozzá

glamour plusz ikon A gyerekek miatt nem kell lemondanunk a szexuális életről, csak egy kis kreativitás kell hozzá

Értesülj elsőként legújabb híreinkről

Tényleg rájönnél, ha át akarnának verni? Teszteld le most! (x)

Tényleg rájönnél, ha át akarnának verni? Teszteld le most! (x)

A nők több mint felét érinti az inkontinencia az élete folyamán – szülész-nőgyógyász beszél a tabukról (x)

A nők több mint felét érinti az inkontinencia az élete folyamán – szülész-nőgyógyász beszél a tabukról (x)

Holisztikus egészségmegőrzés? - Igen! A testi-lelki egyensúly helyreállítására a legjobb megoldás (x)

Holisztikus egészségmegőrzés? - Igen! A testi-lelki egyensúly helyreállítására a legjobb megoldás (x)

Ezeket a hatóanyagokat mindenképpen érdemes beépíteni a bőrápolási rutinba! Mutatjuk, miért (x)

Ezeket a hatóanyagokat mindenképpen érdemes beépíteni a bőrápolási rutinba! Mutatjuk, miért (x)