Szénanátha vagy megfázás? Így tudod megkülönböztetni a kettőt
Te tudod miben különböznek a szénanátha és a megfázás tünetei? Ahogy kilépünk az influenzaszezonból, és belépünk “pollenvárosba”, nehéz lehet eldönteni, hogy szénanáthát vagy megfázásos tüneteket tapasztalunk-e, vagy akár mindkettőt. A brit GLAMOUR szakértője ad választ a kérdésre.
Ezeket láttad már?
A tavasz mindig egy nagyon várt és közkedvelt évszak, azonban sokak számára számos kihívást rejt magában. A tavaszi hónapokban ugyanis a hőmérséklet egy napon belül lehet nagyon magas, és nagyon alacsony is, ezért fennáll a veszélye annak, hogy a nagy hőingadozás meghűlést okoz. Az allergiás emberek számára pedig különösen nehéz ez az időszak, de a kérdés az: honnan tudhatjuk, hogy megfázás vagy szénanátha okozza a kellemetlen tüneteket?
Mi az a szénanátha?
„A szénanátha egy allergiás reakció a pollenre, porra vagy más levegőben szálló allergénekre” – mondja Dr. Grace Hula háziorvos, a G&M Healthcare igazgatója. „A tünetek közé tartozik a tüsszögés, az orrfolyás, orrdugulás, a viszkető és könnyező szem, valamint a torokirritáció. ” A megfázástól eltérően a szénanáthát nem vírus, hanem egy ártalmatlan kültéri vagy beltéri anyagra adott allergiás reakció okozza, amelyet a szervezet károsnak (allergénként) azonosít. A szénanátha tüneteit kiváltó gyakori allergének közé tartozik a pollen és a poratka. A macskák, kutyák és egyéb szőrös vagy tollas állatok elhalt hámsejtjei is allergének lehetnek. Az allergia amellett, hogy kínzó tüneteket okoz, rossz hatással lehet az iskolai vagy munkahelyi teljesítményünkre - és úgy általában véve a közérzetünkre.
Mi a megfázás?
A közönséges megfázás egy vírusos fertőzés az orrban és a torokban. „A tünetek közé tartozik a tüsszögés, az orrfolyás, orrdugulás, a köhögés, a torokfájás és a fáradtság” – magyarázza a szakember. Ki ne ismerné azt a bosszantó érzést, amikor kapar a torkunk, alig kapunk levegőt az orrunkon és lázasan hánykolódunk az ágyban? Ilyenkor már csak az idő, a türelem és az elképesztő mennyiségű forró, meleg tea segít. Azt már tudjuk, hogy mind a szénanátha, mind pedig a meghűlés nagyon kellemetlen tüneteket produkál, de vajon mi a közös bennük?
Miben hasonlítanak a szénanátha és a megfázás tünetei?
Mivel a kettő között sok hasonlóság van, könnyű összetéveszteni őket. „A szénanátha és a megfázás tünetei abban hasonlítanak, hogy mindkettő náthát, orrdugulást és tüsszögést okoz, továbbá fáradtságot és torokirritációt is okozhatnak” – erősíti meg Dr. Hula, aki rávilágít arra, hogy bár a tünetek nagyon hasonlóak, mégis van néhány sarkalatos pont, amelyekre érdemes odafigyelni.
Hogyan különböztethetjük meg őket?
„A tünetek annyiban különböznek egymástól, hogy a szénanátha jellemzően viszketést és könnyezést okoz a szemekben, míg a megfázás nem. A megfázás viszont köhögést és lázat is okozhat, míg a szénanátha nem” – hangsúlyozza a szakember.
Mivel csillapíthatjuk a szénanátha tüneteit?
„A szénanátha kezelésére vény nélkül kapható antihisztaminokat, dekongesztánsokat vagy orr kortikoszteroidokat vehetünk igénybe” – teszi hozzá a doktornő. „Az is fontos, hogy a lehető legnagyobb mértékben kerüljük az allergéneket."
Mi a teendő megfázás esetén?
Ami a megfázást illeti, „a megfázás kezelésére vény nélkül kapható fájdalomcsillapítókat, dekongesztánsokat és köhögéscsillapítókat érdemes beszerezni. A sok pihenés és a hidratáltság szintén segíthetnek a tünetek enyhítésében” – mondja Dr. Hula.
Forrás: glamourmagazine.co.uk, mayoclinic.org