Ezek a szállodai szobák legundorítóbb és legkoszosabb részei - és még csak nem is gondolnánk
Egy hotelszobában éjszakázni vagy olyan dolog, amit már régóta vársz, mert például azt jelenti, hogy végre nyaralsz, vagy szükséges rossz, például egy üzleti úton. Bárhogy is van, egy fárasztó nap után alig várod, hogy a tiszta, friss ropogós ágyneműbe dobd magad, egy forró és frissítő zuhany vagy kád víz után. De sajnos a kutatók szerint bármennyire makulátlannak is tűnik a hotelszobád, nem az. Sőt, még csak az sem igaz, hogy minél drágább volt, annál tisztább.
Ezeket láttad már?
Amit egy szálloda tisztának tart, az nagyban eltérhet attól, amit te tisztának tartasz. Nem szépítjük a dolgot, azok a vendégek, akik előtted szálltak meg a szobában, otthagynak kis ajándékokat. Baktériumokat, vírusokat, gombákat rejtenek el különböző felületeken, ahogyan egyébként te is teszed. Hogy ebből mennyi marad meg, az csak a szállodai takarítószemélyzeten múlik. Nézzük, melyek a leginkább koszos felületek egy hotelszobában.
A szem és az orr a főnök
Hogy egy-egy szállodai szobát tisztának találunk-e, az általában attól függ, hogy találunk-e szemmel látható koszt porcicák vagy éppen koszos csempe formájában, és érzünk-e kellemetlen illatokat. Azonban ezek tulajdonképpen eltörpülnek a szemnek láthatatlan mikrobák világában, ahol a fertőzés lehetősége nagyobb. A szállodákban elkapott fertőzések közül a leggyakoribbak a hasmenés, hányás és felső légúti megbetegedések.
Minden a liftnél kezdődik
Ahhoz, hogy a szobáig eljusson az ember, előtte még át kell verekednie magát néhány baktérium-gócponton. Az egyik legnagyobb gócpont ebből a szempontból a lift. A gombokat sokféle ember nyomogatja folyamatosan, miközben a baktériumok és mikroorganizmusok gazdát cserélnek. Hasonlóak ehhez a közösségi terek kilincsei is. Aggodalomra nincs ok, ugyanazt kell tenni, mint otthon, azaz amint beérsz a szobába, moss alaposan kezet, mielőtt az arcodhoz vagy ételhez érnél.
Amit koszosnak gondolnánk, az a legtisztább
Valószínűleg a legtöbben attól tartanak, hogy a legkoszosabb felületek egy szállodai szobában a vécé és úgy alapból a fürdőszoba, pedig az igazság az, hogy ezekre fordítanak kiemelt figyelmet. Azonban itt is van olyan pont, amit érdemes jobban megvizsgálni. Ha olyan fogmosópoharat találsz a szobában, ami nem eldobható, vagy nem könnyen cserélhető, hanem például egy speciális tartóban van, akkor használat előtt érdemes rendesen átmosni. Szakemberek szerint az öblítés nem feltétlenül elég, de a sampon vagy a tusfürdő segíthet, hogy valóban tiszta legyen. Ezen felül a fürdőszobai kilincseket érdemes még áttörölgetni rendesen, hiszen ezekre már kevesebb figyelem jut általában, és nem biztos, hogy az előző vendég nagy híve volt a mosdóhasználat utáni kézmosásnak.
Óvakodj a távirányítótól
Az ágynemű és a lepedő friss, ezeken könnyen észrevehető lenne, ha nem cserélnék őket minden vendég után, de ott van az ágytakaró, amit már ritkábban tisztítanak. Ugyanakkor a pandémia alatt készült egy vizsgálat, mely kimutatta, hogy egy covidos beteg után a lepedőn és a párnahuzaton belül is kimutatható volt a vírus jelenléte, vagyis a takarók és a párnák megőrizték a vírusokat. Ez persze nem jelenti azt, hogy ezek alkalmasak arra, hogy meg is betegítsenek.
Ennél viszont egy fokkal talán izgalmasabb, hogy a szállodai íróasztalon, éjjeliszekrényen, vízforralón, villanykapcsolón vagy a távirányítón mi mindent lehet találni. Merthogy ezeket nem feltétlenül fertőtlenítik minden egyes új vendég után. Néhány vírus pedig elég hosszú időn keresztül életképes maradhat ezeken a felületeken, főleg, ha két vendég sokszor mindössze pár óra különbséggel váltja egymást. Vagyis abban a szobában, ahova délután kettőkor megérkezel, reggel még egy másik vendég ébredt, és pakolta össze a bőröndjét.
A nem szívesen látott vendégek
Az ágyi poloskák nem mérgezőek, de elképesztően kellemetlenek. Amiben nagyon jók, hogy észrevétlenek maradjanak, és már csak akkor szembesülj velük, ha megtörtént a baj. Mikor látod a lábadon a kis sebeket, amiket okoznak, akkorra már nagy eséllyel beköltöztek a bőröndbe is, és készen állnak, hogy új életet és kolóniát kezdjenek a lakásodban. Érdemes már érkezéskor megnézni a fejtámlát vagy a matracot, és kis barna foltok után kutatni akár a fiókokban is.
Ezek az ágyi poloskák ürülékei. Ezek az állatok egyébként 1-7 milliméter nagyok, vagyis nagyon nehéz őket szabad szemmel észrevenni, és ennél is nehezebb kiirtani őket. Első körben mindenképpen tájékoztatni kell a szállásadót, és minden ruhát, de még a bőröndöket is fertőtleníteni kell, mert szívesen utaznak akár több ezer kilométert is, és hazaérve nagyon gyorsan elviselhetetlenné válik, ha megszállják a lakást.
A gyakori kézmosás a kulcs
A szállodai szobákban a székek kárpitját, a díszpárnákat vagy a függönyöket is ritkán fertőtlenítik, ezt jó ha észben tartod, mielőtt a díszpárnát is befogod alváshoz. Amit tehetsz, hogy gyakrabban mosol kezet alaposan. Persze életszerűtlen, hogy a távirányítót használva minden egyes alkalom után rohanj a mosdóba, de fontos, hogy mielőtt eszel vagy az arcodhoz érsz, moss kezet. Vagy fertőtlenítheted a felületeket is, ha viszel magaddal erre alkalmas törlőkendőt, esetleg a kézfertőtlenítésre használt géllel és egy zsebkendővel törlöd át ezeket a felületeket. Vigyél magaddal papucsot vagy egy vastag zoknit, hogy ne mezítláb sétálj a szobában, és ne hagyd, hogy az ár miatt hamisan érezd magad biztonságban, mert a nagy láncoknál sem minden esetben makulátlan a tisztaság.