A fika sokkal jobbá tesz az életed, méghozzá ezért
Hatalmas kávérajongó vagy? El sem tudnád képzelni az életed nélküle? Akkor ez a cikk neked szól, ugyanis egy svéd szokás teljesen új szintre emeli a kávézás fogalmát. Nézzük is részletesebben, hogy miről van szó!
Ezeket láttad már?
Kávéból sosem elég - akár az ízekről, akár a kivitelezésről, akár az új dolgok kipróbálásáról van szó. A kávékészítés valódi művészet, fogyasztása pedig egy teljes szeánsz, amikor egyedül az “énidőnk” alatt, vagy épp társaságban a barátokkal, családdal elkortyoljuk ezt a kellemes italt. Ahány ország, annyi szokás, úgyhogy most Svédországba “utazunk”, hogy megnézzük, náluk miért a fika a tökéletes kávé rituálé titka. Egy biztos: a svédek tényleg tudnak valamit!
Kulturális jelentőséggel bír
A közösségi médiában megosztott, gyönyörű péksüteményekről készült képek hatására a svéd „fika” koncepció egyre nagyobb teret hódít szerte a világon. Bár sokan egyszerűen csak kávészünetnek hívják azt az kis pihenőt, amikor valami édességgel fogyasszuk a fekete nedűt, Svédországban ennek az időtöltésnek sokkal nagyobb kulturális jelentősége van.
Összehozza az embereket
A svédek számára a fika valódi rituálé. Jellemzően a kávé és az édes péksütemény elfogyasztását foglalja magában, de ugyanilyen fontos az a tudatos döntés is, miszerint megállunk egy rövid időre, és kifújjuk magunkat. Ez egy lehetőség a kikapcsolódásra, és a családdal, barátokkal vagy a kollégákkal való közösségi pillanatok megélésére. A “Svéd Fika” című podcast műsorban úgy definiálták, hogy ez a szokás „egy módja annak, hogy feltöltődjünk, kicsit megpihenjünk, összeszedjük magunkat, majd folytassuk a napot”, míg a svéd “Himmelsö” élelmiszermárka szerint ez egy „szívmelengető, kedves módja annak, hogy összehozza az embereket.”
Jóval több, mint egy kávészünet
Svédországban a fika a sima kávészünettel ellentétben inkább kulturális hagyomány, és a mindennapi élet fontos része. Nem az ital, és nem is az édesség a fontos, hanem a másokkal eltöltött minőségi idő. Míg a hagyományos kávészünet gyakran egy munkahelyi megbeszélés folytatásának módja, vagy az irodában, munka közben történik, a fika egy kötetlenebb dolog, és bensőségesebbé teheti a kommunikációt. Ilyenkor nem számít, ki hol helyezkedik el a ranglétrán, vagy épp melyik osztályon dolgozik, hanem szimpla emberekről van szó, akik önfeledten élvezik egymás társaságát. Tehát ha előkapunk egy kávét a konyhából, és visszaülünk az íróasztalunkhoz, az biztosan nem fika.
Mindennapos rituálé
Sok munkahelyen hagyomány, hogy a kollégák felváltva sütnek valamit fikára. Ugyan ez a koncepció a munkahelyeken időnként előfordul a világ más országaiban is, a fika Svédországban azonban mindennapos jelenség. Ez különösen fontos tud lenni a külföldiek számára, mivel ez a szép szokás a Svédországba újonnan érkezőknek az összetartozás érzését nyújthatja, amit egyébként Skandináviában alapvetően egyáltalán nem könnyű megtapasztalni.
Az a szabály, hogy nincs szabály
Annak ellenére, hogy néhány szakácskönyv hangsúlyozza, mennyire fontos, hogy mit eszel a fika alatt, valójában az csak egy másodlagos szempont - a szocializáció és a társaság sokkal előbbre való. Jellemző azonban, hogy általában házi készítésű finomságokat fogyasztanak; az édességek gyakoriak, de nem ritkák a szendvicsek sem. A skandináv régióban a kávét általában erősen és feketén isszák. Az Americano helyett a filteres verziót részesítik előnyben, és minden kávézóban megtalálható egy nagy kancsó frissen főzött fekete nedű. Természetesen teljesen elfogadható az is, ha egy tejeskávét vagy akár teát kívánunk, a hangsúly úgyis az időtöltésen van.
Fika határon innen és túl
A koncepció a nevét számos kávézónak kölcsönözte már világszerte. Ilyen például a minneapolisi Amerikai Svéd Intézet Nelson Kulturális Központjában található bár. Izgalmas élmény lehet megtapasztalni egy ilyen élményt, mi mégis arra biztatunk, hogy egyszerűen csak próbáld ki otthon. Jöjjetek össze a családdal, a barátokkal vagy a munkatársakkal, süssetek valami finomságot, készítsetek egy isteni kávét és élvezzétek egymás társaságát - természetesen szigorúan a digitális kütyük nélkül.
Forrás: forbes.com, nordicvisitor.com